به گزارش پایگاه خبری نشان :

بررسی ها در ۷ سال گذشته نشان می‌دهد قیمت مسکن از ابتدای آغاز به کار دولت روحانی تاکنون ۷ برابر شده است. و تامین مسکن برای بخش زیادی از مردم را سخت‌تر از همیشه کرده است. در دهه‌های گذشته معمولا متوسط قیمت مسکن در تهران با متوسط ۱۰۰۰ دلار در متر مربع مقیاس شده است. در دوره‌هایی این نرخ به ۶۰۰ دلار و در زمان‌هایی تا ۱۴۰۰ دلار هم بالا رفته است. اگر در ماه‌های آینده دلار کاهشی شود قیمت مسکن برای یک دوره سه تا چهار ساله به ثبات می‌رسد. با اشاره به گلایه های شدید مردم از اوضاع نابسامان قیمت مسکن و نرخ اجاره بها، اجرای قانون مالیات بر خانه های خالی یکی از مهمترین ابزارهای ساماندهی این بازار خواند. پیش بینی می‌شود قیمت مسکن با راه اندازی بورس املاک کاهش پیدا کند.

قیمت مسکندر دو روز نخست دی ماه ۸۱ معامله مسکن در سامانه اطلاعات بازار املاک ایران به ثبت رسیده است که بررسی فایل‌ها ثبت شده نشان می‌دهد که سهم منطقه ۱۱ از معاملات مسکن در دو روز نخست دی ماه بیش از سایر مناطق بوده است.

در لیست فروش‌های به ثبت رسیده، سهم خانه‌های نوساز مانند همیشه بسیار اندک است اما مناطق جنوبی شهر تهران بیش از مناطق شمالی فایل‌های نوساز فروش رفته داشته و نشان می‌دهد ساخت‌وساز در این مناطق باید پر رونق تر باشد.

 همچنین سهم مناطق ۱۰، ۱۲، ۸، ۴ و ۳ در فروش‌های دو روز نخست دی ماه نسبت به سایر مناطق بیشتر بوده است و آپارتمان‌های فروش رفته در حدود قیمتی یک میلیارد تا ۲ میلیارد تومان سهم بیشتری از فروش‌ها را به خود اختصاص داده بود.

ارزان‌ترین معامله ثبت شده در کدام منطقه بود؟

ارزان‌ترین معامله ثبت شده در این دو روز ملکی در منطقه ۱۳ است. ملکی ۱۱۷ متری با قدمت ۲ سال، متری ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان به فروش رفته و رقم کلی معامله ۳۰۰ میلیون تومان بوده که چون در این سامانه جزییات معاملات به ثبت نمی‌رسد نمی‌تواند چندان این معامله را به عنوان ارزان‌ترین معامله به ثبت رساند.

معاملات بالای ۴ میلیارد که در این دو روز به ثبت رسیده مربوط به ملکی در منطقه ۳ تهران است که حدود ۱۵۰ متر بنا دارد و قدمت آن ۱۴ ساله است. این آپارتمان حدود متری ۴۰ میلیون تومان به فروش رفت که قیمت کلی آن ۶ میلیارد تومان بوده است.

گران‌ترین معاملات نخستین روز زمستان

در محله داودیه هم ملکی ۱۴۲ متری، با قدمت ۲۹ سال ۵ میلیارد و ۱۵۰ میلیون فروخته شده است. در منطقه ۲ هم آپارتمانی نوساز با متراژ ۱۴۵ متر به قیمت ۵ میلیارد و ۶۳۲ میلیون تومان فروش رفته است. در منطقه یک ملکی ۲۳۹ متری با قدمت ۱۴ سال، متری ۸۲ میلیون تومان به فروش رفته که رقم کلی آن ۱۹ میلیارد و ۹۰۰ میلیون تومان است.

در محله امانیه واقع در منطقه ۳ تهران هم ملکی ۱۰۹ متری با قدمت ۱۶سال، به قیمت ۶ میلیارد و ۲۱۳ میلیون تومان فروخته شده است.

در میان گران‌ترین معاملات ثبت شده در دو روز نخست دی ماه آپارتمانی در اختیاریه هم به چشم می‌خورد، ملکی نوساز که ۷ میلیارد و ۶۳۸ میلیون تومان فروخته شده است.

زیر یک میلیاردی‌ها در کدام منطقه تهران بودند؟

معاملات زیر یک میلیارد هم سهم زیادی از فروش‌های زمستانه داشته‌اند، آپارتمانی ۶۰متری در محله عباسی منطقه ۱۱ به قیمت ۹۴۲ میلیون به فروش رفته است. آپارتمانی در بلوار کشاورز با قدمت ۲۹ سال و متراژ ۵۶ متر، ۸۶۰ میلیون فروخته شده است. در محله باغ خزانه هم آپارتمانی ۶۰متری، ۵۰۰ میلیون به فروش رفته است.

لیست برخی ازآپارتمان‌های فروش رفته در دو روز نخست دی ماه

محله

متراژ(متر مربع )

سن بنا (سال )

قیمت کل (تومان )

باغشاه  

294

نوساز

4 میلیارد

کارون شمالی

55.5

16

یک میلیارد و 300 میلیون

اسکندری

102

44

یک میلیارد و 250میلیون

ونک

62

14

3 میلیارد و 640 میلیون

صد دستگاه

61

25

2 میلیارد و 350 میلیون

جنت آباد شمالی

85

15

2 میلیارد و 900 میلیون

آهنگ

105

26

یک میلیارد و 800میلیون

سرو آسمان

95

22

4 میلیارد و 450میلیون

ارامنه شمالی

71

6

یک میلیارد و 48 میلیون

وحیدیه شرقی

117

29

3 میلیارد و 40میلیون

 
 

 

  •