به گزارش پایگاه خبری نشان :

دکتر علیرضا رئیسی سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا امروز درباره آخرین وضعیت بیماری کووید ۱۹ و مصوبات جلسه ستاد کرونا اظهار کرد: در استان خوزستان ۹ شهرستان در وضعیت قرمز کرونا قرار دارند و این آژیر قرمز در خوزستان به صدا در آمده و حتما نیازمند مراقبت است.

وی ادامه داد: شهرهای آبادان، اهواز، بندر ماهشهر، دزفول، دشت‌آزادگان، کارون، هویزه، شادگان و شوشتر روند افزایشی بیماری را دارند. این شهرها در سطح کشور وضعیت قرمز دارند و باید پروتکل‌های بهداشتی سختگیرانه را رعایت کنند تا خیز بیماری را کنترل کنیم.

وضعیت بیماری در سایر کشورها

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا بیان کرد: امروز پنجاه وهفتمین جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا با حضور رییس جمهوری و همه اعضا برگزار شد. ایران از محدود کشورهایی در جهان است که رییس جمهوری و مسئولان بلند پایه کشور هفته‌ای حداقل دو روز به صورت حضوری موارد را پیگیری می‌کنند.

وی افزود: با توجه به ویروس جهش‌یافته انگلیسی و آفریقای جنوبی و حتی ژاپن، موارد ابتلا و مرگ و میر و تغییر الگوی رفتاری ویروس و میزان سرایت ویروس کرونا بالاتر رفته است. بیش از ۴ میلیون نفر در انگلستان درگیر این ویروس شده‌اند و بیش از ۱۳۵ هزار نفر فوتی داشته است. مرگ و میر در آمریکا هم از مرز ۵ هزار نفر عبور کرده است. وضعیت شیوع بیماری در سایر کشورها هم خوب نیست.

روند فوتی‌ها نزولی است ولی ...

رییسی گفت: ما در کشور خودمان همچنان روند نزولی فوتی را داریم و مرگ و میرها همچنان دورقمی و بین ۵۰ تا ۶۰ نفر است. اما با وجود پایین بودن موارد فوتی، معمولا ۲ هفته بعد میزان بستری و ۴ هفته بعد میزان فوتی بالا می‌رود. با انجام اقدامات از اول آذرماه که منجر به کاهش ورودی بیمارستان‌ها شد، اثر خود را نشان داده است.

وضعیت کرونا در استان‌ها

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا اظهار کرد: در آذربایجان غربی روند ابتلا رو به افزایش است و پروتکل‌های بهداشتی و مراقبت‌ها باید جدی گرفته شود. در حال حاضر هرمزگان نیز خیز بیماری را تا حدود زیادی کنترل کرده است. روند استان مازندران که صعودی بود، کنترل شده است. از ۱۵ شهر نارنجی در مازندران ۸ شهر به وضعیت زرد کرونا تغییر کرده و هنوز ۷ شهر وضعیت نارنجی دارند.

رییسی افزود: استان گلستان و گیلان نیز همچنان نیازمند مراقبت شدید هستند. استان بوشهر هم شیب ملایم رو به بالا دارد که به دقت و مراقبت بیشتری نیازمند است.

معاون وزیر بهداشت گفت: درمجموع ۹ شهر قرمز، ۳۹ شهر نارنجی، ۲۲۸ شهر زرد و ۱۷۲ شهر آبی داریم. همان طور که مشاهده می‌شود، از تعداد شهرهای آبی کم شده و به تعداد شهرهای زرد و نارنجی افزوده شده است.

وی ادامه داد: در آذربایجان شرقی چهار شهر نارنجی، آذربایجان غربی پنج شهر، اصفهان دو شهر، خوزستان پنج شهر، خراسان جنوبی یک شهر، کرمان یک شهر، کهگیلویه و بویراحمد و گلستان هر کدام سه شهر، گیلان هفت شهر و در مازندران هشت شهر در وضعیت نارنجی قرار دارند.

فوت یک بیمار مبتلا به کرونای انگلیسی در قزوین

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا در ادامه گفت: در مورد استان قزوین که روند رو به بالایی دارد، یک فرد مبتلا به ویروس جهش‌یافته انگلیسی فوت شده است. اطرافیان بیمار همگی تست شده اند و نتایج آزمایش تا فردا آماده خواهد شد تا ببینیم آیا اطرافیان که مبتلا شده‌اند هم به نوع ویروس جهش یافته مبتلا شده‌اند یا خیر.

وی افزود: به هر حال باید از مرزها مراقبت کنیم و اگر مسافری از خارج از کشور وارد می‌شود، همه باید مراقب باشیم و قرنطینه رعایت شود. اگر فردی وارد کشور می‌شود و حتی علائم ندارد، حداقل باید ۱۴ روز قرنطینه شود و علائم او به شدت تحت رصد باشد.

انجام واکسیناسیون کرونا بر اساس سند ملی

رییسی بیان کرد: در مورد واکسن نیز واکسیناسیون برای گروه هدف شروع شده و با عدالت کامل این واکسن‌ها توزیع شده است. امروز و فردا نیز ادامه پیدا می‌کند. شب گذشته محموله جدید شامل ۱۰۰ هزار دوز واکسن وارد کشور شده و در هفته‌های دیگر نیز محموله‌های بعدی وارد می‌شود و روند واکسیناسیون بر اساس سند ملی واکسیناسیون کشور که مصوب ستاد ملی مقابله با کرونا است، ادامه پیدا می‌کند.

وی اظهار کرد: افرادی که واکسن کرونا را تزریق کرده‌اند، تاکنون هیچ گونه عوارض جدی نداشته‌اند.