به گزارش پایگاه خبری نشان :

مشاهدات میدانی نشان می‌دهد قیمت انواع نوشابه خانواده تا ۱۲هزار و ۵۰۰و انواع ماءالشعیر تا ۱۳هزار و ۵۰۰و در انواع طعم دار تا ۱۵هزار تومان بالا رفته است. تغییر قیمت نوشابه البته تنها تابع تغییر فصل و میزان تقاضا نیست، چنان‌که طی یک سال گذشته به‌گفته فروشندگان به‌طور میانگین هر ۴۰روز یک‌بار برندهای مختلف در انواع محصولاتشان افزایش قیمت‌هایی بین ۲۰تا ۲۵درصد اعمال کردند.

به‌طور مثال قیمت ۴۵۰۰تومانی نوشابه‌های خانواده در اسفند ۹۸، در شهریور ۹۹به ۷.۵۰۰و در بهمن ۹۹به ۱۰.۵۰۰تومان رسید و امروز هر بطری ۱.۵لیتری نوشابه ۱۲.۵۰۰تومان به فروش می‌رسد.

نوشابه‌های محبوب پپسی، کوکاکولا در کنار برندهای زمزم، فانتا، سون‌آپ، میراندا وکانادادرای، بیشتر سهم بازار را در اختیار دارند و قیمت محصولاتشان اغلب یکسان است. اسپرایت و هوفنبرگ هم دیگر نوشابه‌های پرطرفدار بازار هستند که قیمت نوشابه‌های هوفنبرگ بالاتر از برندهای دیگر است. شرکت کاله که تولیدات لبنی آن معرف همگان است هم چند سالی است با نوشابه‌های لاکیدو در بازار این محصول حضور پیدا کرده و قیمت نوشابه‌هایش هم مثل اقلام لبنی این شرکت معمولا پیش از دیگر برندها بالا می‌رود.

البته قیمت این نوشابه‌ها هنوز ۱۰هزار تومان است اما از آنجایی که محصولات نوشیدنی این شرکت کمی در بازار کم شده، افزایش قیمت آنها دور از انتظار نیست. از فروردین سال گذشته تا امروز، قیمت نوشابه ۳برابر شده که بخش عمده این تغییر قیمت در نیمه اول سال گذشته رقم خورد.

قیمت نوشابه تنها در شش‌ماه اول پارسال ۱۲۵درصد بالا رفت و این افزایش قیمت در کنار تعطیلی‌های ناشی از شیوع کرونا در کشور، یکی از دلایل کاهش ۳۰درصدی تقاضا برای این محصول بود. در نیمه دوم پارسال نیز افزایش قیمت با شتاب به نسبت کمتری ادامه یافت، به‌طوری که از مهر‌ماه تا پایان اسفند ۹۹، قیمت هر بطری ۱.۵لیتری پپسی ۳هزار تومان، کوکاکولا ۵هزار تومان، فانتا ۴هزار و ۵۰۰تومان و زمزم ۲هزار و ۵۰۰تومان افزایش یافت. قیمت نوشابه‌های قوطی ۳۰میلی لیتری هم از ۵هزار تومان به ۶هزار و ۵۰۰تومان رسیده است.