به گزارش پایگاه خبری نشان :

ناصر نبی پور رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغ تخم‌گذار تهران با اشاره به دلایل گرانی تخم مرغ در بازار اظهار کرد: گرچه برآورد می شد که طی ماه های تیر و مرداد، تعداد جوجه ریزی افزایش یابد، اما به علت اینکه مرغ مادر از خارج وارد می شود، تولید صرفه اقتصادی ندارد، این موضوع اتفاق نیفتاده است.

وی افزود: از فروردین نسبت به شرایط تولید و بحرانی شدن اوضاع در تیر و مرداد ناشی از کشتار مرغ های تخم گذار و کاهش جوجه ریزی هشدار داده بودیم.

نبی پور بیان کرد: با توجه به پیش بینی وضعیت نامطلوب تولید و بازار تخم مرغ در شش ماه دوم سال، تصمیم گرفته شد که در ماه‌های خرداد، تیر و مرداد، ماهانه ۲ میلیون مرغ تخم گذار تولک اجباری برده شود که تاکنون برای ۴ میلیون قطعه این اتفاق افتاده است.

رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغ تخم‌گذار استان‌تهران ادامه داد: مرغ‌هایی که از تولک خارج می‌شوند، دو ماه طول می‌کشد تا مجدد شروع به تخم گذاری کنند.

وی با اشاره به اینکه قیمت نهاده های تولید بشدت افزایش یافته است، بیان کرد: بنابر آمار قیمت تمام شده نسبت به سال قبل ۱۴۰ درصد افزایش یافته است. به عنوان مثال سال گذشته قیمت مرغ پولت حداکثر ۳۲ هزار تومان بود که امروز به ۷۰ هزار تومان رسیده است که این موضوع در کنار افزایش ۱۴۰ درصدی قیمت جوجه، نرخ تمام شده تولید را بسیار افزایش داده است.

نبی پور در واکنش به عدم‌ بارگیری نهاده و توزیع به مرغدار بیان کرد: در شرایط فعلی نهاده در بنادر موجود است، اما کامیون نیست و از طرفی پشتیبانی امور دام برای تخلیه بار خود، اجازه تخلیه به واردکنندگان را نمی‌دهد که این امر فاجعه است؛ چرا که مرغدار ناچار به تامین نهاده از بازار آزاد با قیمت‌های بالاست که این امر در هزینه تمام شده تولید تاثیر بسزایی دارد.

رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار در واکنش به مشکلات سامانه بازارگاه افزود: علی رغم گذشت ۲ ماه از خرید نهاده توسط مرغداران از سامانه بازارگاه، اما هنوز ذرت و کنجاله در اختیار مرغدار قرار نگرفته است، ضمن آنکه کیفیت نهاده های تولیدی تعریفی ندارد.

وی در پایان قیمت تخم مرغ را تابع عرضه و تقاضا دانست و گفت: گرانی تخم مرغ هیچ ارتباطی به مرغدار ندارد و دولت اجازه داده که ماهانه تعدادی مرغ تو لک رود تا در ۶ ماهه دوم بازار تخم‌مرغ متشنج نشود.