به گزارش پایگاه خبری نشان :
  • سعید خطیب‌زاده امروز (دوشنبه) در نشست خبری هفتگی خود درباره آغاز مذاکرات در ۸ آذر و اظهارات مطرح شده از سوی مقامات آمریکایی مبنی بر اینکه ایران تمایلی برای بازگشت به مذاکرات ندارد اما ما تمایل به بازگشت داریم، گفت: ایالات متحده باید بداند عضو برجام نیست و به اعضای دیگر برجام نمی‌تواند چیزی را اجبار کند و باید اول برادری خودش را ثابت کند‌.برجام

سخنگوی وزارت خارجه کشورمان عنوان کرد: آنچه که مهم است، عمل است و متاسفانه چیزی که تا الان دیدم خلاف جهت برجام است. آنها ابتدا باید بپذیرند مقصر شرایط فعلی هستند و باید به مذاکرات بازگردند که تحریم‌ها را یکجا به صورت موثر بردارد و تضمین دهد هیچ دولتی از این کشور معاهدات بین‌المللی را به سخره نمی‌گیرد.

 تیم مذاکره کننده از حیث حقوقی تغییری نخواهد کرد

وی درباره تیم مذاکرات گفت: آمریکا به برجام از اطمینان ایران و ۱+۴ از رفع تحریم‌ها می‌گذرد. مطمئنا آمریکا تا آن روز در کمیسیون مشترک برجام نمی‌تواند حاضر شود. مذاکرات طبق تاریخ اعلام شده انجام خواهد گرفت، مذاکره‌کننده ارشد ما هم آقای دکتر باقری خواهند بود و ترکیبی از ارگان‌های مسئول در رفع تحریم‌ها در این مذاکرات حضور خواهند داشت و هیچ تغییر خاصی از حیث شخصیت‌های حقوقی در این هیأت نسبت به گذشته نخواهد بود.

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان درباره اظهارات نفتالی بنت نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی مبنی بر این‌که ایران تهدید موجودیتی برای اسرائیل است و هر کاری لازم باشد برای محافظت از خود انجام می‌دهیم، عنوان کرد: این رژیم خودش خودمخرب است و خودش تهدید وجودی خودش است. اشغال و ترور و سیاست‌هایی که در پیش گرفته مبنای نامشروع بودن این رژیم متجاوز و اشغالگر است به نظرم آنها حد و حدود خود را می‌دانند؛ چراکه پیش‌تر هم پاسخ خود را گرفته‌اند.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا «احمد مسعود» به ایران سفر کرده است؟ گفت: سفرهایی میان ایران و افغانستان انجام می‌شود که همگی با آگاهی کابل است. در هفته گذشته نیز برای عقد توافقی میان شرکت توانیر و «برشنا» افغانستان سفری انجام شد. کاظمی قمی نماینده ویژه رییس‌جمهور در امور افغانستان هم بزودی به کابل سفر خواهد کرد.

تحریم‌هایی که به صورت غیرقانونی و فراسرزمینی اعمال شد و توسط این دولت ادامه یافت

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره اظهارات جیک سالیوان مشاور امنیت ملی‌آمریکا مبنی براین که ایران به برجام برگرد ما هم برمی گردیم و همچنین اظهارات وی درباره موجودیت رژیم اسراییل، گفت: رژیم اسرائیل خودش رژیم مخرب و متجاوز است و سیاست هایی که در پیش گرفته همه مبنای نامشروع بودن هر چه بیشتر این رژیم متجاوز است.

وی اظهار کرد: ایالات متحده باید بداند که عضو برجام نیست و نمی‌تواند به اعضای دیگر برجام اظهاراتی را منتسب کند یا درخواست‌هایی داشته باشد و بهتر است اول برادری خود را ثابت کند.

 وی یادآورشد: ما خوشحال هستیم که آمریکایی‌ها  مدام اراده و نیت شان را تکرار می‌کنند شاید برای این است که فراموش نکنند که می‌خواهند تحریم‌هایی که به صورت غیرقانونی و فراسرزمینی توسط دولت قبلی ایالات متحده اعمال شد و توسط این دولت ادامه یافت و برخی اضافه شد را بردارند. اما آنچه که مهم است عمل هست.

ایالات متحده مسیرش برای بازگشت به برجام روشن است

 خطیب زاده با بیان اینکه عملی که از دولت فعلی ایالات متحده دیدیم ، متاسفانه در خلاف جهت اعلامی آنها بوده است، گفت: ایالات متحده مسیرش برای بازگشت به برجام روشن است؛ باید بپذیرد به عنوان مقصر وضعیت فعلی از این مسیری که رفته برمی‌گردد.

وی تصریح کرد: آمریکا برای بازگشت از این مسیر غلط باید تحریم‌های ظالمانه و غیرقانونی که بعد از خروج آمریکا از برجام اعمال کرده همه را یکجا به صورت موثر بردارد و مهمتر اینکه تضمین بدهد که هیچ دولتی در ایالات متحده مجدداً جهان و حقوق بین الملل را به سخره نخواهد گرفت و این شرایط را تکرار نخواهد کرد.

سخنگوی وزارت خارجه درباره گفتگوی ایران و عربستان گفت: گفتگوها انجام می شود و پیشرفت گفتگوها منوط به این است که ریاض از اظهارات صرف رسانه ای بپرهیزد. اگر شاهد اراده جدی از طرف عربستانی باشیم دور دوم گفتگوها ادامه می یابد.

خطیب زاده درباره بحران لبنان و تاثیر آن بر گفتگوهای ایران و عربستان اظهار کرد:  گفتگوهای ایران و عربستان دوجانبه است و هرگز درباره دوستانمان با کسی حرف نزدیم که بخواهد تاثیر بپذیرد.

 وی اضافه کرد: توصیه ام به کشورها این است که بدانند منطق فشار هرگز به تتیجه نرسیده و نمی‌رسد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی درباره تقویت رابطه با ترکیه،به ویژه روابط اقتصادی گفت: روابط ما با ترکیه از حیث سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، مردمی و امنیتی رو به گسترش بوده و در سال‌های اخیر هم بیشتر  شد. ظرفیت‌ها بیش از پیش محقق شد و در آینده نزدیک شاهد سفرهای دیپلماتیک در سطح یک و ۲ به ترکیه خواهیم بود.

 خطیب زاده همچنین درباره نحوه تعاملات با جمهوری آذربایجان گفت: در سه دهه اخیر همواره مخالف اشغال جمهوری آذربایجان بودیم و بر حفظ تمامیت ارضی  این کشور تاکید کردیم . همراه با آزادسازی مناطق اشغال شده به این کشور تبریک گفتیم. در این شرایط هم مهم عبور از برخی سوء تفاهمات است و اراده دو کشور بر رفع مشکلات و تقویت رابطه است و امیدواریم شاهد توسعه هرچه بیشتر این روابط و رفع سوء تفاهمات رسانه‌ای باشیم.

سخنگوی وزارت امور خارجه با رد اظهارات خبرنگار چینی مبنی براینکه ایران مواضع حمایتی در برابر چین نداشته است،اظهار کرد : گفتگوی وزیران خارجه ایران وچین به صورت مفصل برگزار شد. ایران از ابتکارات چین و چین از مواضع ایران در رفع تحریم ها حمایت کرد.با این وجود مسئولیت اصلی برجام برعهده ایالات است.

باقری هفته‌آخر به اروپا سفر می‌کند

 خطیب زاده با بیان اینکه آخر هفته سفر پایتخت سه کشور اروپایی فرانسه، آلمان و انگلیس و احتمالا اسپانیا در مقام معاونت سیاسی انجام خواهد شد، گفت:.در این سفرها درباب مسایل منطقه ای گفتگو

 می شود اما چون آقای باقری مداکره کننده ارشد تیم است درباره برجام هم صحبت خواهد کرد.

وی تصریح کرد: ایران مواضع خود را برای دوستان تشریح کرد و مادامی که که اطمینان قطعی پیدا نکند که تحریم‌ها یکجا، موثر، قابل تضمین عینی و راستی آزمایی برداشته نشود برجام را محقق نخواهد کرد. در واقع تا درباره همه چیز توافق نشود هیچ چیزی توافق نخواهد شد.

دزدی دریایی آمریکا در آب‌های جنوب کشورو توقیف کشتی نفتکش

خطیب‌زاده درباره ادعاهای مطرح شده در خصوص نفتکشی که ایران در  پی دزدی دریایی آمریکا در آب‌های جنوب کشور توقیف کرده و خبر رسانه‌های خارجی در مورد احضار سفیر ایران در ویتنام گفت: من در مورد خبرسازی برخی رسانه‌های خارجی اظهارنظر نمی‌کنم آنچه که روشن است این است که ما در تماس نزدیک با دولت ویتنام هستیم. مراحل کار این مساله در حال انجام است خدمه این نفتکش دسترسی عادی کنسولی دارند و به محض اینکه مسائل فنی حل شود، آنها هم مشکلی نخواهند داشت. موضوع احضار سفیر هم هم مطرح نیست، در مورد روایت‌های غیرواقعی برخی رسانه‌های خارجی بر اساس ادعای مقام‌هایی هم آنچه توسط مقامات ایران گفته شده روشن است و اظهارات بیشتری لازم نیست.

خطیب‌زاده خاطرنشان کرد: آنچه که در وین انجام شد پیش‌نویس بود و توافق حاصل نشد، ایالات متحده هم این را می‌داند و این به دلیل لجبازی‌های ترامپ بود. اصل اساسی بر مذاکرات وین این است که همه چیز توافق شود تا همه چیز توافق شود. ما به آن توافق در وین نرسیدیم. هم آمریکا هم ۱+۴ و هم ایران می‌دانند. در چند موضوع بن بست داشتیم و آن هم حاصل لجاجت آمریکا بر حفظ میراث شکست خورده ترامپ بود و رویکرد تیم مذاکره کننده آمریکا این بود که بخشی از تحریم‌های ترامپ را حفظ کند و انرژی بسیار زیادی از ایران و ۱+۴ را گرفتند. آنها باید تصمیم بگیرند می‌خواهند میراث خجالت‌آور ترامپ را حفظ کنند یا تغییر مسیر دهند.

قانون مصوب مجلس را کلمه به کلمه اجرا می‌کنیم

سخنگوی وزارت خارجه کشورمان تاکید کرد:  ما در وین پیشرفت‌هایی داشتیم اما بن بست‌هایی هم داشتیم، بعضی اوقات چیزهایی نزدیک و دور هستند آمریکا رویکرد یکجانبه‌گرایانه خود را کنار نگذاشته اگر توافقات را بپذیرند راه نزدیک خواهد بود اگر یکجانبه‌گرایی کنند دور می‌شوند و مادامی این‌ها تغییر نکند در وین اتفاقی نمی‌افتد.

   خطیب زاده اضافه کرد: مطمئن باشید آنچه تا به امروز در وین گفته شده پیش نویس‌هایی از گفتگوها بوده و چون همه چیز توافق نشده عملاً هیچ چیزی توافق نشده بوده است.

 وی ادامه داد: لذا تنها مسیری که الان وجود دارد مسیری است که جمهوری اسلامی ایران و ۴ بعلاوه یک اطمینان حاصل کنند که عضوی از برجام خارج شده و ناقض قطعنامه ۲۲۳۱ و توافقنامه هسته‌ای هست، در عمل به تعهدات خودش پایبند است. اگر همه اعضای توافق به شمول و  اولویت رفع تحریم هایی که آمریکا بعد از خروج اعمال کرده اطمینان حاصل کنند آن وقت می‌توان گفت که در مسیر درست هستیم. لذا موضوع گام به گام هیچ گاه مطرح نبوده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت:  برخی وقتی در مورد کشورهای خودشان صحبت می‌کنند فکر می‌کنند بعد از انجام تشریفات قانونی، قوانینی که در چهارچوب و تفکیک قوا لازم الاجرا شدند مسئولیت قطعی اجرای آن را دارند اما وقتی به کشور جمهوری اسلامی ایران می‌رسند توقع دارند آنچه به عنوان قانون قطعی جمهوری اسلامی ایران وجود دارد و مراحل تشریفات قانونی را طی کرده و دولت موظف به انجام آنها است، با یک رفتار غیر قانونی و فراقانونی قابل دور زدن هست.

 خطیب زاده تصریح کرد: دولت جمهوری اسلامی ایران مانند همه دولت‌هایی که در فضای مردم‌سالاری نفس می‌کشد، مقید به قوانینی است که تشریفات قانونی را طی کرده و لازم الاجراست و آنچه در مجلس شورای اسلامی مصوب شده توسط دولت کلمه به کلمه و تابع النعل به نعل پیگیری خواهد شد.

منبع : ایسنا