به گزارش پایگاه خبری نشان :

آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی امشب در جلسه شورای اداری گیلان در سالن شهدای ناجا با بیان اینکه مدیریت در فرهنگ ملت ما با مدیریت با فرهنگ مدیریت دیگر کشورها متفاوت است، اظهار کرد: مدیر در نظام مدیریتی اسلامی قبل از هر چیز خود را در پیشگاه پروردگار مسؤول می‌‌داند و سپس پاسخگوی مردم است و این همان مدیر در طراز انقلاب اسلامی است. 

وی با اشاره به ویژگی مدیران در طراز اسلامی و دینی گفت: مدیر باید ولایتمدار، اخلاق مدار بوده و عدالت را سرلوحه امور خود قرار دهد و این خود کنترلی مدیران یعنی رعایت قانون است.

امروز بیش از هر زمانی نیاز به سلامت اداری داریم

رئیس‌جمهور با تأکید بر اینکه امروز بیش از هر زمانی نیاز به سلامت اداری داریم، گفت: سلامت اداری مقوله‌ای بسیار ضروری در نظام و حکومت ماست و حق و ناحق در نظام اداری، دریافت رشوه، افراد ناسالم را مقدم داشتن بر افراد سالم باید به شدت مراقبت شوند که این‌ها با یک دستورالعمل محقق نمی‌شود بلکه باید در میدان عمل و اجرا بروز کند.

رئیسی با اشاره به تقدیم هشت هزار شهید سرافراز در گیلان افزود: باید به جانبازان و ایثارگران نه تنها در حرف بلکه در میدان عمل توجه کرد‌.

گیلان بیشترین همکاری را در واکسیناسیون داشت

وی با تقدیر از میزان واکسیناسیون در گیلان بیان کرد: گیلان نخستین شهیده سلامت را تقدیم نظام کرده و باید از همکاری مردم در واکسیناسیون به عنوان استانی که برترین همکاری را در کشور داشت تشکر کنم.

رئیس‌جمهور با تأکید بر اینکه باید کاستی‌ها و عقب‌ماندگی‌ها را به سرعت جبران کنیم، گفت: باید بررسی کرد که علت مشکلات چه بوده تا با تلاش مضاعف عقب‌ماندگی احتمالی جبران شود.

تأکید رئیس جمهور بر حل مشکلات کارخانه‌ها در گیلان

رئیسی با تأکید بر حل مشکلات کارخانه‌ها در گیلان تصریح کرد: در استان گیلان پروژه‌هایی نیمه‌کاره وجود دارد که در برخی کارهای زیربنایی انجام شده و باید روند راه‌اندازی این پروژه‌ها تسریع شود با رفع مشکلات هرچه سریع‌تر به چرخه تولبد برگردد.

وی با توصیه به بانک‌ها برای واگذاری یا اداره کارخانجات افزود: این زیبنده نیست کارخانه‌ای در اختیار بانک باشد و خط تولید راکد یا کند باشد، به تمام مدیران بانک‌ها تأکید می‌کنم یا کارخانجات را به درستی نگه دارید یا به بخش خصوصی واگذار کنید.

رئیس‌جمهور با اشاره به مشکلات و مسائل استان گیلان بیان کرد: اقتصاد کشاورزی، اقتصاد گردشگری و اقتصاد دریا از مباحثی است که با تولید اشتغال چرخ‌های تولید و اشتغال را در استان و کشور فعال نگه می‌دارد و باید از آن‌ها به درستی استفاده شود.

باید مناطق آزاد به اهداف خود نزدیک شوند

رئیسی با بیان اینکه اساس مناطق آزاد تسهیل در تولید و صادرات است، گفت: ایرادی ندارد که این مناطق در حوزه گردشگری نیز مورد استفاده قرار گیرند اما باید مرکز تولید و صادرات کشور باشند و در این حوزه‌ها فعالیت بیشتری داشته باشند نه اینکه تنها وارد کننده کالا باشند و باید به اهداف مهم مناطق آزاد در قانون نزدیک شوند.

وی با تأکید بر اینکه ظرفیت‌های گیلان بسیار فراتر است اما مغفول مانده، افزود: مدیریت پسماند یکی از مباحث بسیار مهم کشور بالأخص گیلان است که مستقیماََ به سلامت مردم و محیط زیست مربوط است و باید نسبت به این موضوع حساسیت بیشتری نشان داد و در سطح کشور نیازمند بخش ویژه مدیریت پسماند هستیم و به جد پیگیر این قضیه هستیم.

رئیس‌جمهور با اشاره به ایجاد زمانبندی مناسب جهت رسیدگی به معضل پسماند بیان کرد: در اقتصاد بودجه‌ای مسئله پسماند را جزو اولویت‌های اصلی قرار خواهیم داد تا مردم دچار آسیب نشوند چرا که بسیار با اهمیت است.

رئیسی دو رود گوهررود و زرجوب را زر و گوهری برای شهرستان رشت برشمرد و گفت: آلودگی این دو رود به هیچ عنوان پذیرفتنی نیست و باید این معضل به صورت جدی پیگیری و رفع شود.

وی با اشاره به ایجاد کارگروهی برای احیای تالاب انزلی و دو رود رشت بیان کرد: حتماََ این وضعیت باید پیگیری و احیا شود و از ظرفیت گوهررود و زرجوب به درستی استفاده شود و مطالبات از ناحیه معاونت اجرایی پیگیری خواهد شد.

زمین‌های دولتی برای نهضت ملی در اختیار مردم قرار بگیرند

رئیس‌جمهور نهضت ملی مسکن را یکی از ضرورت‌ها دانست و تصریح کرد: زمین‌هایی که در اختیار ادارات و سازمان‌ها است باید آزاد شود و در اختیار مردم برای ساخت مسکن ملی قرار بگیرد، این امر نیازمند کمک تمامی دستگاه‌ها است و یقیناََ با کمک آنان مشکل اراضی برای نهضت ملی مسکن رفع خواهد شد.

رئیسی با تأکید بر ارائه سند برای اراضی کشاورزی فاقد سند، افزود: صدور سند برای این اراضی مشکل کشاورزان را حل خواهد کرد و باید در انجام این امر تسریع شود.

ضوروت افزایش صنایع تبدیلی کشاورزی در گیلان

وی با اشاره به صنایع تبدیلی کشاورزی به منظور افزایش تولید و اشتغال در گیلان گفت: صنایع تبدیلی می‌تواند به اشتغال، تولید و کشاورزی کمک کند و در گیلان که قطب کشاورزی است باید با جدیت ادامه یابد.

رئیس‌جمهور مسئله مراتع در گیلان را از مباحث مهم استان برشمرد و بیان کرد: باید سازوکاری اطمینان بخش در این حوزه اندیشیده شود تا نگرانی کشاورزان با اطمینان در روستاها به کار خود بپردازند و کشاورزان با فعال کردن اقتصاد روستا از مهاجرت به شهرها منصرف و در روستا ماندگار شوند.

نقش محوری گیلان در ارتباطات بین‌المللی

رئیسی با بیان اینکه استان گیلان در پیوستن به شانگهای، اکو و اتحادیه اوراسیا یک محور مهم بوده اما برای بهره‌برداری از آن نیازمند شناسایی ظرفیت‌ها است، تصریح کرد: این استان می‌تواند نقش مهمی در این ارتباطات بین‌المللی ایفا کند، ما در روسیه نیز به این اتفاق نظر رسیدیم که بنادر استان می‌تواند در این حوزه‌ها فعال شوند و کالاهای گیلان از این طریق حتی به صادرات نیز برسند.

وی با بیان اینکه استان گیلان در حوزه اقتصاد، کشاورزی و گردشگری فعال بوده و دست مردمانی است که به دین بسیار علاقه‌مندند، افزود: ما امامزادگان را اولیای خدا می‌دانیم و بسیاری از برکات کشور به دلیل برکات حضور این اولیای خدا است پس باید تلاش کنیم تا مشکلات شهرهای مذهبی را شناسایی کرده و مرتفع کنیم تا دعای آنان نصیب ما شود.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه هیچ کاری به تعبیر امام رضا (ع) بعد از انجام فرائض نزد خداوند برتر از گره‌گشایی از کار مردم نیست، گفت: بسیاری از مفاخری که در گیلان هستند مسؤولیت مدیران را دو چندان می‌کنند و باید مجدانه پیگیر حل مشکل مردم و گره‌گشایی از کار آنان باشند.

رئیسی با تأکید بر استفاده مفید از فضای مجازی برای رشد و ارتقای مباحث فرهنگی بیان کرد: شورای ائتلاف فرهنگی تصمیم دارد برشی از طرح در استان داشته باشد و از مسؤولان فرهنگی استانی می‌خواهیم این امر را به عنوان برش فرهنگی استان گیلان پیگیری کنند.

 ندادن حقوق کارگران به هیچ وجه برای من قابل پذیرش نیست

وی پرداخت پول پیمانکاران را جزو مباحث اولویت‌دار عنوان کرد تا پیمانکاران در انجام کار تعلل نکنند، تصریح کرد: ندادن حقوق کارگران به هیچ وجه برای من قابل پذیرش نیست، پرداخت حقوق کارگران جزو اولویت‌ها است چرا که زندگی کارگران در این صورت اداره نمی‌شود و پرداخت حقوق آنان باید در اولویت قرار بگیرد.

رئیس‌جمهور با تأکید بر حفظ ثروت عظیم جنگل، ساحل و اراضی قیمتی افزود: مبارزه با هر گونه زمین‌خواری، جنگل‌خواری و ساحل‌خواری باید به صورت جدی مقابله شوند و نباید اجازه داد این ثروت عظیم به آسانی از دست رود، به هیچ عنوان هیچ دستگاه دولتی حق ندارد ساحل را تصاحب کرده و مردم را از حقوق خود محروم کند.

رئیس‌جمهور با تأکید بر اجرای عدالت توسط مدیران و دستگاه‌های دولتی گفت: اگر سازمان‌ها و دستگاه‌ها وظایف خود را به درستی انجام نداده و عدالت را سرلوحه کار خود قرار ندهند مردم ناامید می‌شوند و از خداوند می‌خواهیم توفیق خدمت خالصانه را به همه ما عنایت کند.

وی با تأکید بر اینکه اعتماد برای انتخاب همکاران ضروری است اما در کنار آن نظارت بر کار آن‌ها نیز ضرورت دارد، بیان کرد: این‌کنترل بخاطر تداوم اعتماد است، که اعتماد مداوم باشد، اگر نظارت نسبت به مجموعه وجود داشته باشد اگر خطایی هم باشد، سریع اصلاح می‌شود.

رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه بحث برق تجزیه‌پذیر و مسئله گمرکات و رسوب کالاها باید بررسی شود، افزود: بیل مکانیکی در اختیار شهرستانها قرار بگیرد و این حرفی درست است که برای صیانت از شهرها ضروری است.

رئیسی با تأکید بر اینکه باید ثروت عظیم جنگل، ساحل و ارتباط با دریا، اراضی ذی قیمت حفظ شوند، تصریح کرد: مبارزه با هرگونه زمین خواری، جنگل‌خواری، ساحل خواری و کوه‌خواری باید برخورد جدی شود و از دستگاه‌های ناظر میخواهم نهایت برخورد را کرده تا این ثروت خدادادی از بین نرود.

منبع : فارس