به گزارش پایگاه خبری نشان :

به گزارش "ورزش سه"، ابراهیم قاسمپور تا پیش از حضور مهدی تاج در راس فدراسیون فوتبال ایران در کمیته فنی حضور داشت و یکی از افرادی بود که رای به برکناری دراگان اسکوچیچ داد. او البته مخالف بازگشت کارلوس کی‌روش به فوتبال ایران بود و پس از این اتفاق هم بارها انتقاد خود را علیه تصمیم رییس فدراسیون بیان کرد.

حالا در شرایطی که مدیر روابط عمومی فدراسیون فوتبال مدعی شده کمیته فنی نظرات خود را در خصوص گزینه‌های هدایت تیم ملی بیان کرده، قاسمپور در گفت‌وگویی با "ورزش سه" این ادعا را یک دروغ خواند و از مسئولان فدراسیون خواست تا در صورتی که با کارشناسان و متخصصان فوتبال مشورت کرده‌اند، نام آن افراد را اعلام کنند.

قاسمپور البته درباره سرمربیان مدنظر فدراسیون فوتبال صحبت نکرد، اما به این موضوع اشاره کرد که پیش از بازگشت کارلوس کی‌روش به ایران، تنها گزینه داخلی مدنظر کمیته فنی، علی دایی بوده که در حال حاضر حتی از او برنامه‌ای هم خواسته نشده است. وی همچنین از غیبت یحیی گل‌محمدی در این لیست هم ابراز تعجب کرد.

 

این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانیم:

* گزینه‌های مدنظر فدراسیون برای هدایت تیم ملی اعلام شدند و حضور برخی از افراد در این لیست، باعث تعجب اهالی فوتبال شد.

بسیاری از تصمیمات فدراسیون فوتبال در گذشته هم عجیب و غریب بود و بعدها بسیاری اذعان داشتند که تصمیمات درستی نبود، این هم یکی از همان تصمیمات. در هر صورت زمانی که کار دست آدم‌های کاردان نیست، این اتفاقات رخ می‌دهد و نباید تعجب کنیم.

* صحبتمان را از اینجا آغاز کنیم که آیا شما در شرایط فعلی، موافق حضور سرمربی داخلی روی نیمکت تیم ملی هستید؟

در شرایط فعلی و با توجه وضعیت مالی فدراسیون و سایر موارد، فدراسیون نمی‌تواند مربی خارجی درجه یکی را جذب کند و در صورت جذب مربی خارجی هم به دنبال گزینه‌های درجه دو و سه خواهد بود؛ مربیان درجه یک یا به ایران نمی‌آیند، یا پول ما نمی‌رسد و یا مدیریت ضعیف عمل می‌کند. با این وضعیت من هم یکی از افرادی هستم که اعتقاد دارم می‌توانیم از مربی ایرانی استفاده کنیم، اما در عین حال فکر می‌کنم مسئولان فدراسیون فوتبال اعتقادی به گزینه ایرانی ندارند و تحت فشارهای مختلف و نظرسنجی‌ها قرار گرفته‌اند. با همه این تفاسیر فکر می‌کنم مطرح شدن این گزینه‌ها سیاه‌نمایی است.

-

* درباره اسامی مطرح‌شده چه نظری دارید؟

من درباره افراد صحبت نمی‌کنم، اما اگر گزینه‌ای اعلام می‌شود، باید کارشناسان و کسانی که اهل فن هستند، آنها را انتخاب کنند تا روی آن بحث و تبادل نظر شود، نه اینکه فدراسیون رأسا گزینه‌ها را اعلام کند.

* اما مدیر روابط عمومی فدراسیون اعلام کرد کمیته فنی به فدراسیون مشورت می‌دهند.

من هم شنیده‌ام که یکی از اعضای فدراسیون اعلام کرده که ما با کارشناسان و کمیته فنی مشورت کردیم. کمیته فنی که ما بودیم و بعد از آمدن آقای تاج، جلسه‌ای برگزار نشد و نه ابقا اعلام شد و نه عدم همکاری. نمی‌دانم کمیته فنی که می‌گویند چه کسانی هستند اما در هر صورت باید افرادی باشند که تخصص دارند. من کاری به گزینه‌ها ندارم، اما با این شرایط اگر انتخابی هم صورت بگیرد، درست نیست. کسانی باید در خصوص مربی تیم ملی نظر بدهند که خودشان خاک‌خورده باشند. اگر آقایان می‌گویند متخصصانی هستند که این گزینه‌ها را مطرح کرده‌اند، اعلام کنند. چرا سیاه‌نمایی می‌کنند و نمی‌گویند چه کسانی گزینه‌ها را انتخاب کردند؟

* از آقای محصص به عنوان یکی از اعضای کمیته فنی که به فدراسیون مشورت می‌دهد، نام برده شد.

دروغ می‌گویند. دروغ واضحی است. اگر کمیته فنی، همان کمیته فنی سابق است که من و آقای مدیرروستا و آقای استیلی و آقای ماجدی هم عضو هستیم. البته یکی-دو نفر هم هستند که در تفکرات آقایان جای دارند و شاید با آنها صحبت شود، اما با اکثریت کمیته فنی صحبتی نشده و این دروغ محض است. اما اگر صحبت از شخص آقای محصص است که من فکر نمی‌کنم کمیته فنی فقط یه آقای محصص خلاصه شود. اگر رأی فقط رأی آقای محصص است که به آن عمل کنند و آقای محصص هم در آینده در صورت عدم نتیجه‌گیری باید جوابگو باشد.

* شما به هیچ وجه موافق حضور مربی خارجی در تیم ملی نیستید؟

من هم موافق مربی خارجی هستم، اما نه مربی خارجی درجه دو و سه و چهار. ما هیچوقت مربی خارجی درجه یکی را جذب نکرده‌ایم. ما توان اینکه مربی خارجی خوبی بیاوریم و پول او را تإمین کنیم، نداریم.

* می‌توانید بگویید از نظر خودتان کدام سرمربی داخلی برای هدایت تیم ملی مناسب است؟

اجازه بدهید من نام نبرم. در هر صورت ما باید یک جا به مربیان داخلی اعتماد کنیم. در جام جهانی قبول نکردیم مربی داخلی بیاوریم و خیلی از تیم‌ها مربی داخلی آوردند و نتیجه هم گرفتند، اما مسئولان ورزش ما اعتقادی به مربیان داخلی ندارند.

* با این شرایط، ممکن است فدراسیون فوتبال بعدها مدعی شود که ما قصد استخدام سرمربی ایرانی را داشتیم، اما هجمه وارد کردند.

من باز هم تکرار می‌کنم که اگر فدراسیون فوتبال بدون گرایش به هیچ رنگ و شخص خاصی، به دنبال اصلح‌ترین و قوی‌ترین مربی داخلی است، از آدم‌هایی که ۴۰-۵۰ سال در فوتبال بودند و تخصص دارند و در فوتبال مو سفید کرده‌اند استفاده کنند. ۷-۸ نفر جمع کنند و جلسه بگذارند و این آقایان گزینه‌های داخلی و خارجی خودشان را معرفی کنند و سپس رزومه‌ها بررسی شود. این خرد جمعی است؛ اینکه یک نفر که معلوم نیست کجای فوتبال بوده بگوید آقای محصص نظرش را داده است که خرد جمعی محسوب نمی‌شود. این یک خرد فردی است که در رأس آن هم آقای تاج است. کمااینکه انتخاب آقای کی‌روش هم خرد جمعی نبود و خرد فردی بود و آن فضاحت به بار آمد. الان هم در حال تکرار همان کار هستند.

-

* یعنی شما فکر می‌کنید بهترین تصمیم برای فدراسیون این است که از نظرات کارشناسان و پیشکسوتان استفاده کند؟

بله. باید کارشناس بیاورند، نه اینکه خودشان که تخصصی ندارند تصمیم بگیرند و نظر شخصی‌شان را اعمال کنند و از جاهای مختلف تحت‌فشار قرار بگیرند و کسانی که به رنگ‌های مختلف گرایش دارند، زورشان بیشتر شود. این روش درستی نیست.

* قبل از بازگشت کی‌روش و در دوره حضور شما در کمیته فنی هم این کمیته در حال بررسی گزینه‌های داخلی برای تیم ملی بود. در آن زمان گزینه‌های کمیته فنی چه افرادی بودند؟

تنها گزینه ما آقای دایی بود، اما الان با توجه به اینکه آقای دایی باب میل فدراسیون عمل نمی‌کند، در بین گزینه‌ها هم قرار ندارد.

* درباره غیبت یحیی گل‌محمدی در بین‌ گزینه‌ها چه نظری دارید؟

من تعجب می‌کنم آقای گل‌محمدی که چند سال است که با پرسپولیس خوب نتیجه می‌گیرد و فعال هم هست، بین گزینه‌ها نیست، اما آقای ایکس که نتایج خوبی هم نگرفته و مدام بین تیم‌ها جابجا می‌شود، بین گزینه‌هاست. من از رنگ خاصی حمایت نمی‌کنم اما این مسائل جای تعجب دارد.

* با این وضعیت آینده تیم ملی را چطور پیش‌بینی می‌کنید و فکر می‌کنید چه اتفاقی رخ بدهد؟

هیچ اتفاقی نمی‌افتد و آب از آب تکان نمی‌خورد. مگر تا الان که خودشان تصمیم گرفتند و اشتباه کردند، اتفاقی افتاد؟ مگر یک نفر با مشکل مواجه شد و استعفا داد و رفت و برگشت، اتفاقی افتاد؟ تیم ملی شش گل از انگلیس خورد و یک فاجعه رخ داد، اتفاقی افتاد؟ کی‌روش رفت و به مسئولان ورزش و رییس فدراسیون دهان‌کجی کرد اما او را برگرداندند، اتفاقی افتاد؟ باز هم اتفاقی خاصی رخ نمی‌دهد.

* شما باز هم در بین صحبت‌‌هایتان به بازگشت کی‌روش نقد داشتید. با اتفاقاتی که در این چند ماه رخ داد و همچنین شرایط فعلی، باز هم اگر به عقب برگردیم شما به برکناری اسکوچیچ رأی می‌دهید؟

انتقاد ما به اسکوچیچ فنی و مدیریتی بود و اتفاقاتی که در قطر رخ داده بود و همچنین استفاده از بازیکنان در پست‌های غیرتخصصی و... باعث این تصمیم شد. ما خصومت شخصی با اسکوچیچ نداشتیم اما باید بگویم با وجود اینکه ما مخالف او بودیم، اگر قرار بود که آقای کی‌روش بیاید، ماندن اسکوچیچ تصمیم بهتری بود.

* از نظر شما راه‌حل مشکلات فعلی فوتبال ایران و تیم ملی چیست؟

از نظر من فوتبال ما نیازی به اینکه دنبال مربی داخلی و خارجی بگردیم، ندارد. فوتبال ما نیاز به مدیر قوی خارجی دارد، چرا که اگر مدیر قوی داشته باشیم، خیلی چیزها درست می‌شود؛ اگر مربیان مشکلی دارند، درست می‌شوند، پارتی بازی درست می‌شود، فساد از فوتبال می‌رود و باج‌خواهی‌ها حل می‌شود. ما در ورزش مشکل مدیریتی داریم؛ اگر دل‌شان برای فوتبال می‌سوزد مدیر خارجی بیاورند. مثل کشورهای عربی که این کار را کردند و نتیجه آن را هم می‌بینند.

* صحبت پایانی؟

امیدوارم به آقایان شوک وارد شود و تا این حد نظرات شخصی و غیرکارشناسانه خودشان را اعمال نکنند. دلشان که برای ورزش نمی‌سوزد، حداقل برای این مردم بسوزد که حرص و جوش ورزش را می‌خورند.