به گزارش پایگاه خبری نشان :

مظاهر زمانی با بیان اینکه الزامات بهداشتی باید در همه مراحل تولید، توزیع، خرده‌فروشی، خرید و نگهداری ماهی رعایت شود، گفت: از آنجا که مراکز تولید و توزیع توسط دامپزشکی کنترل می‌شود لذا رعایت نکات بهداشتی در زمان خرید و هنگام نگهداری از ماهی بیشتر مورد توجه است.

ماهی قرمز بیماری کرونا را منتقل نمی‌کند

مسئول اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های آبزیان اداره کل دامپزشکی چهارمحال و بختیاری با بیان اینکه ترجیحاً ماهی گلی از مراکزی که شهرداری با هماهنگی دامپزشکی دایر کرده است خریده شود، افزود: کرونا در ماهی بیماری‌زا نیست اما یک سری نکات باید رعایت شود که فروشنده و ماهی به صورت مکانیکی ناقل بیماری نشوند. وی ادامه داد: دقت شود که از تماس مستقیم با ماهی و آب ماهی و از خرید ماهی لک‌دار، فاقد رنگ شفاف، بی‌حال و ... خودداری شود.

آب ماهی قرمز را در فاضلاب بریزید

زمانی به روش نگهداری ماهی در منزل اشاره و بیان کرد: حتی‌الامکان ماهی را در ظرف یک‌بارمصرف یا پلاستیک خریداری و در منزل آب را در فاضلاب بریزید و ظرف را امحا کنید. همچنین ظرف جدید را نیز با نمک و بتادین ضدعفونی و سپس ماهی را به آن منتقل کنید.

مسئول اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های آبزیان اداره کل دامپزشکی استان اظهار داشت: اگر از آب شهری برای نگهداری ماهی استفاده می‌شود آب را ساعتی در دمای محیط قرار دهند تا کلرزدایی شود زیرا که کلر باعث تلفات و مرگ ماهی می‌شود. همچنین بهتر است از آکواریوم یا ظرف دهانه باز استفاده شود تا اکسیژن بیشتری به ماهی برسد.

آب ماهی قرمز در ۲۴ ساعت یک بار تعویض شود

وی با بیان اینکه آب مورد نیاز هر ماهی حداقل یک لیتر است، ادامه داد: با توجه به اینکه ماهی قرمز گرمابی و از خانواده ماهیان کپور است و بهترین درجه حرارت برای این موجودات ۲۲ تا ۲۶ درجه است، در هر ۲۴ ساعت یک بار باید ۲۵ درصد آب ماهی عوض شود البته بهتر است در این کار ماهی کمتر دستکاری و در معرض استرس قرار بگیرد.

زمانی با اشاره به اینکه استرس عمر ماهی را کاهش می‌دهد، بیان داشت: اگر همه نکات و الزامات بهداشتی رعایت شود و استرس کمتری به ماهی وارد شود تا چندین سال زنده می‌ماند.

ماهی قرمز را در نهر رها نکنید

وی با بیان اینکه ماهی قرمز را در رودخانه و نهرها رها نکنید، افزود: ممکن است این ماهی‌ها بیماری‌های نهفته داشته باشند که برای سایر ماهی‌ها خطرساز باشد. همچنین گونه‌هایی مانند خزندگان، دوزیستان، لاک‌پشت و حلزون گوش قرمز که عرضه آن‌ها نیز ممنوع است؛ ناقل بیماری‌هایی به انسان هستند که باید از خرید و عرضه آن‌ها جلوگیری شود.

مجوز فروش ماهی قرمز از دامپزشکی نیز گرفته شود

مسئول اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های آبزیان اداره کل دامپزشکی استان گفت: اکثر مراکز فروش تنها از صنف و شهرداری مجوز دارند که همه مراکز باید مانند مراکز عمده فروش و تکثیر از دامپزشکی نیز این مجوز را بگیرند.

حتما این کارها را برای ماهی قرمز انجام دهید

در اطلاعیه سازمان دامپزشکی کشور آمده است: ماهی قرمز از مراکز عرضه مجاز تهیه و به طور جدی از خرید ماهی از دست فروشان و دوره گردها خودداری شود، مراکز عرضه مجاز شامل واحدهای صنفی عرضه ماهیان زینتی و اماکن تعیین شده توسط شهرداری‌ها با هماهنگی اداره دامپزشکی باشد، هنگام خرید، از تماس مستقیم و حفاظت نشده با ماهی و آب حمل خودداری شود، حتی الامکان از ظروف یکبار مصرف جهت حمل و جابجایی ماهی از منزل استفاده شود و همچنین از خرید ماهیان بیمار و بی‌حال با علائم شنای غیرفعال، فاقد رنگ شفاف و دارای لکه بر روی پوست بدن خودداری شود.

در این اطلاعیه توصیه شد: پس از انتقال به منزل، بلافاصله نسبت به تعویض آب اقدام کرده و ماهی‌ها به ظروف از قبل آماده شده منتقل شوند؛ ظروف حمل یکبار مصرف در کیسه زباله سربسته قرارگیرد، آب حمل و آب تعویضی ماهی مستقیماً در شبکه فاضلاب تخلیه شود و از ریختن آن در معابر عمومی خودداری شود، با توجه به لزوم تعویض آب ماهیان خریداری شده، حداقل ۲۴ ساعت قبل از خرید، ظرف نگهداری ماهی آماده شود، در صورت استفاده از آب شهری، باید قبل از استفاده ماهی چند ساعت در هوای آزاد به منظور کلر زدایی قرار داده شود، ظرف نگهداری ماهی یک ظرف با دهانه باز (دهان گشاد) جهت تبادل اکسیژن با محیط باشد، میزان آب مورد نیاز برای هر قطعه ماهی حداقل یک لیتر است، بهترین دمای نگهداری ماهی ۲۲-۲۶ درجه سانتیگرد است، غذای ماهی قرمز از فروشگاه‌های عرضه ماهی زینتی تهیه شود، به منظور تعویض آب هربار ۲۵ درصد کل آب تعویض شود و از تعویض یکباره آب خودداری شود، در هنگام تعویض آب و… نیازی به دستکاری ماهی نمی‌باشد اما در صورت لزوم و بخصوص در افرادی با سابقه بیماری و یا حساسیت‌های پوستی از دستکش استفاده شود.

در این اطلاعیه آمده است: به منظور ضد عفونی ظروف نگهداری ماهی، می‌توان از نمک به میزان ۳ درصد و سایر ضدعفونی کننده‌ها مانند پرمنگات پتاسیم، پرکلرین و یا بتادین استفاده کرد و درپایان نوروز ماهی‌ها را در رودخانه‌ها و یا نهرها رها نکرده و درمحل‌های تعیین شده توسط شهرداری رهاسازی شود.