به گزارش پایگاه خبری نشان :

نیکو اصغری _ خبرنگار نشان آنلاین ، افزایش هر روزه قیمت مرغ یکی از مسائل بحث برانگیز در بازار به شمار می رود. در حالیکه بازار نهاده های دامی آشفته است و واحدهای تولیدی هم با کمبود نقدینگی مواجه هستند، فعالان حوزه ضعف مدیریتی، مافیا و هزینه نکردن برای زیرساختهای کشاورزی را مهمترین دلایل وضعیت امروز می دانند.افزایش  قیمت مرغ در بازار باعث شده تا مردم توانایی خرید این کالای اساسی را از دست بدهند و این نیز خود موجب نگرانی دولت شده است.

قیمت مرغ

قیمت مصوب هر کیلوگرم هر کیلوگرم مرغ زنده درب واحدهای تولیدی ۵۲ هزار تومان و قیمت هر کیلوگرم گوشت مرغ برای مصرف‌کنندگان ۷۳ هزار تومان تعیین شده است.

«محمدعلی کمالی» در خصوص وضعیت بازار مرغ و تداوم گران‌فروشی این محصول در بازار افزود: مرغ مورد نیاز کشور تامین است و کمبودی در این زمینه نداریم به طوری که مرغ گرم و مرغ منجمد در بازار عرضه می‌شود.

مشاور اتحادیه سراسری مرغداران گوشتی، علت گرانی گوشت مرغ را در بازار همچنان بالا بودن نرخ جوجه یکروزه توسط برخی شرکت‌ها ناشی از رفتار هیجانی تولیدکنندگان مرغ گوشتی دانست و اظهار داشت: هنوز آثار حذف گله‌های مادر و تولکی که در ماهای پایانی سال گذشته رخ داد، دیده می‌شود.

وی تصریح کرد: کماکان قیمت جوجه یکروزه به خصوص سویه‌های وارداتی با نرخ‌های ۲۵ تا ۳۰ هزار تومان به فروش می‌رسد که این امر مشکل اصلی واحدهای تولیدی پرورش مرغ گوشتی استT البته دولت برای حمایت از تولیدکننده مرغ گوشتی و مصرف‌کننده مجوز واردات تخم مرغ نطفه‌دار را صادر کرد و اکنون تخم‌مرغ‌های نطفه‌دار وارداتی در دستگاه‌ها قرار دارند که با افزایش تولید جوجه یکروزه قیمت‌ها روند کاهشی به خود می‌گیرد.

کمالی گفت: طبق گزارش‌های موجود، مجوز واردات حدود ۲۰ میلیون تخم مرغ نطفه‌دار صادر شده که بخشی وارد شده و بخشی دیگر نیز وارد کشور خواهد شد.

وی اضافه کرد: اکنون قیمت هر کیلوگرم مرغ زنده درب واحدهای تولیدی به طور میانگین بین ۵۹ تا ۶۰ هزار تومان است البته در برخی استان‌ها مانند سیستان و بلوچستان و خوزستان ممکن است بیش از ۶۰ هزار تومان نیز به فروش برسد که با اقدامات دولت و بخش خصوصی و تشدید نظارت‌ها این نرخ کاهش می‌یابد.

قیمت مصوب گوشت مرغ، مناسب است

مشاور اتحادیه سراسری مرغداران گوشتی ادامه داد: قیمت مصوب هر کیلوگرم هر کیلوگرم مرغ زنده درب واحدهای تولیدی ۵۲ هزار تومان و قیمت هر کیلوگرم گوشت مرغ برای مصرف‌کنندگان ۷۳ هزار تومان تعیین شده است که نرخ مناسبی است و باید تولیدکنندگان و بازار از این قیمت تبعیت کنند.

کمالی با بیان اینکه پس از هر گرانی یا ارزانی محصولی متعادل شدن بازار زمان بر است تصریح کرد: در اردیبهشت ماه بیش از ۱۱۰ میلیون قطعه جوجه‌ریزی صورت گرفته است که با ورود آن به بازار ترمز گرانی کشیده و قیمت‌ها متعادل می‌شود.

وی گفت: برای خردادماه نیز ۱۲۰ میلیون قطعه جوجه‌ریزی انجام شده که بیش از نیاز داخلی است؛ بنابراین طی توافقی قرار است ۱۰ میلیون قطعه مازاد صادر و یا توسط شرکت پشتیبانی امور دام کشور خریداری شود.

اکنون قیمت گوشت مرغ توسط برخی واحدهای عمده فروشی و خرده فروشی با نرخ مصوب ۷۳ هزار تومان به فروش می‌رسد و برخی خرده فروشی‌ها نیز این محصول را کیلویی بین ۸۵ تا ۱۰۰ هزار تومان به فروش می‌رسانند که این اقدام آنها گران‌فروشی محسوب می‌شود.

قیمت مرغ

قیمت مرغ کاهش خواهد یافت؟

رییس جهاد کشاورزی استان تهران از کاهش قیمت جوجه یکروزه خبر داد و گفت: انتظار می‌رود تمامی واحدهای عرضه، گوشت مرغ را با قیمت‌های مصوب عرضه کنند.

جبرئیل برادری در خصوص وضعیت بازار جوجه یک‌روزه، گوشت مرغ و تخم مرغ افزود: اکنون قیمت جوجه یک روزه کاهش یافته به طوری که اخیراً قیمت این محصول از ۲۶ تا ۲۸ هزار تومان به ۱۷ هزار تومان رسیده که این مهم در کاهش قیمت مرغ تاثیرگذار است.

به گفته وی اکنون نرخ مصوب هر قطعه جوجه یکروزه بین ۱۵ هزار و ۹۰۰ تومان تا ۱۶ هزار و ۹۰۰ تومان تعیین شده است.

رئیس جهاد کشاورزی استان تهران با اشاره به اینکه نیاز روزانه استان تهران به گوشت مرغ بین ۱۲۰۰ تا ۱۲۵۰ تن است، اظهار کرد: اقدامات ارزشمندی در راستای فعال‌سازی واحدهای غیرفعال پرورش مرغ انجام شده است، یعنی ضریب خوداتکایی را از ۵ درصد به ۱۰ درصد رسانده‌ایم که در وضعیت تولید و تامین موثر است.

قیمت مرغ

علت افزایش قیمت مرغ چیست؟

رییس جهاد کشاورزی استان تهران علت التهاب بازار گوشت مرغ را ناشی از افزایش تقاضا و مصرف، فروش بالای قیمت مرغ زنده توسط برخی تولیدکنندگان و کاهش جوجه ریزی توسط واحدهای پرورشی دانست و افزود: قیمت مصوب مرغ زنده ۵۲ هزار تومان و گوشت مرغ برای مصرف‌کنندگان ۷۳ هزار تومان تعیین شده است اما طی این مدت برخی مرغ زنده را با قیمت‌های ۵۸ و ۵۹ هزار تومان به فروش می‌رساندند.

برادری نیاز هفتگی گوشت مرغ را ۵۰ هزار تن عنوان کرد و افزود: اکنون بر اساس افزایش سرانه مصرف، تولید افزایش پیدا کرده به طوری که میزان جوجه ریزی در اردیبهشت ماه از ۱۰۵ میلیون قطعه در خردادماه به ۱۳۰ میلیون قطعه رسیده تا بازار کنترل شود.

قیمت جدید تخم‌مرغ در بازار اعلام شد

وی درباره بازار تخم مرغ نیز گفت: اکنون در حوزه بازار تخم مرغ التهابی نداریم و قیمت‌ها برای مصرف‌کنندگان طبق نرخ مصوب شانه‌ای ۱۰۵ تا ۱۱۰ هزار تومان به فروش می‌رسد.

رییس جهاد کشاورزی استان تهران علت ساماندهی بازار تخم مرغ را ورود اتحادیه و تعاونی‌های مربوطه دانست و ادامه داد: در حال حاضر مدیریت برنامه‌ریزی تولید و مصرف و مازاد مصرف بر عهده اتحادیه‌ها است و در صورت وجود مازاد فرایند صادرات انجام می‌شود تا تولیدکنندگان نیز متضرر نشوند.