به گزارش پایگاه خبری نشان :

خبرنگار:الهام کریمی،کالابرگ مدیرعامل اتحادیه مرکزی دام سبک کشور گفت: در بسیاری از سازمان‌ها بن کارت برای خرید محصولات غذایی در اختیار پرسنل‌شان قرار می‌دهند تا آنها خرید کنند و این کارت‌ها قابلیت شارژ دارند. بنابراین از بن‌کارت نیز می‌توان در این بخش استفاده کرد و به مردم بن‌کارت خرید گوشت قرمز داد.

افشین صدر دادرس، با اشاره به اینکه اگر افزایش قیمت دام و گوشت ناشی از گرانفروشی عوامل تولید یا بازار بود واردات می‌توانست باعث تنظیم بازار شود، گفت:ولی افزایش قیمت گوشت قرمز در بازار ناشی از افزایش هزینه‌های تولید است.

وی ادامه داد: باید این سوال را پرسید که آیا واردات، قیمت گوشت در تهران و شهرستان را تحت تاثیر قرار داده است؟ آیا قیمت گوشت با واردات در قصابی‌ها کاهشی شده است؟ آیا این گوشت‌ها به میادین میوه و تره بار و فروشگاه‌های زنجیره‌ای در کل شهرستان‌ها می‌رود و یا فقط مختص کلانشهرها است؟

صدر دادرس تصریح کرد: قرار بود با حذف ارز ترجیحی یارانه‌ها از طریق کالابرگ الکترونیک به بخش کشاورزی بازگردد تا توان خرید مردم بالا رود. قبل از مردمی سازی  یارانه‌ها ۴۵ هزار تومان یارانه به هر نفر تعلق می‌گرفت اما بعد از مردمی سازی یارانه بین ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار تومان شد. در واقع این پول داده شده که مردم خرید کنند ولی سازوکار آن ناقص  است. یعنی مردم پول را دریافت کرده‌اند، ولی یارانه دقیقا جای خود قرار نگرفته است.

این فعال بخش خصوصی تصریح کرد: سال گذشته به دنبال خرید تضمینی دام زنده بودیم ولی کسی توجه نکرد. اگر خرید تضمینی انجام می‌شد امروز قیمت‌ها اینگونه نبود. یا اگر در سامانه بازارگاه سهمیه پرواربندها به درستی تخصیص داده می شد، مشکل نهاده نداشتیم.

به گفته وی خرید تضمینی برای وقتی است که محصول در بازار زیاد بوده و جذب بازار نمی شود، در نتیجه قیمتش از قیمت تمام شده‌ پایین تر می‌شود و دولت برای اینکه از تولیدکننده حمایت کند محصول را به قیمت تمام شده با سود عادلانه خرید می‌کند و با قیمت مناسب در اختیار مردم قرار می‌دهد.

شرایط دریافت بن کارت کالابرگ الکترونیکی گوشت

صدر دادرس با بیان اینکه باید سازوکار کالابرگ الکترونیکی در کشور کامل شود، گفت:اگر دولت می‌تواند باید مبلغ یارانه را برای مردم بالا ببرد و یارانه دقیقا در جای خود بنشیند. همچنین در بسیاری از سازمان‌ها بن کارت برای خرید محصولات غذایی در اختیار پرسنل قرار می دهند و این کارت‌ها شارژ می شود و آنها خرید انجام می دهند. می شود از بن‌کارت نیز برای خرید گوشت قرمز استفاده کرد.

کالابرگ الکترونیکی 1 میلیون تومانی برای این خانوارها

استاندار خراسان رضوی گفت: ٢٧هزار و ۶۶۵ کودک در خراسان رضوی تحت پوشش کالابرگ الکترونیک قرار دارند که ۶٠٠هزارتا یک میلیون تومان برای هر کودک کمک هزینه تعذیه در نظر گرفته شده است.

یعقوبعلی نظری صبح امروز در حاشیه جلسه شورای گفت و گو دولت و بخش خصوصی در جمع خبرنگاران در تشریح آخرین وضعیت کالابرگ الکترونیکی استان خراسان رضوی عنوان کرد: موضوع ایجاد زمینه برای مردم مخصوصا قشری است که توانمندی کمتری در استفاده از مواد غذایی و کالاهای اساسی با همان قیمت های معین شده دارند که خیلی موضوع مهمی در سلامت و آینده جامع است. 

استاندار خراسان رضوی با اشاره به اینکه ۱۱ قلم کالا طرح کالابرگ الکترونیکی درگذشته عرضه می شد اظهار کرد: آنچه که هدف اصلی در کالابرگ است این امکان و این ظرفیت است که ۱۶ قلم کالای اساسی و پر مصرف مورد نیاز خانواده از طریق کالابرگ با قیمت یارانه‌ای در شعب متعدد برای مردم عرضه شود. 

استاندار خراسان رضوی ضمن اعلام فراهم بودن امکان تهیه کالای یارانه‌ای برای اقشار کم درآمد استان تصریح کرد: حدود یک میلیون و ٧٠٠هزار خانواده تحت پوشش کالابرگ قرار دارند که نزدیک به ۵٠درصد این خانوارها از این امکان استفاده کرده‌اند و در این زمینه از استان‌های پیش رو کشور هستیم. 

معاون رفاه و امور اقتصادی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی آخرین جزییات از دوره جدید کالابرگ فجرانه را عنوان کرد.

به گفته وی ٨٣۵هزار خانواده در استان وجود دارند که از کالابرگ الکترونیک استفاده و کالاهای اساسی را دریافت کرده‌اند. 

نظری ضمن ابراز امیدواری خاطرنشان کرد: با توجه با این زمینه امیدواریم خانواده‌های بیشتری که تحت پوشش کالابرگ الکترونیک هستند بتوانند از این امکان و ظرفیت استفاده کنند. 

وی افزود: ١۶ قلم کالا از جمله چند مورد لبنیات، پروتئین، میوه‌ها مانند سیب و کالاهای دیگری که به عنوان کالاهای اساسی مورد نیاز عموم مردم و برای نیازهای بدن شناخته شده در لیست این کالاها گنجانده شده است. 

استاندار خراسان رضوی درباره کالابرگ کودکان گفت: برای کودکان اگر به موقع مواد مورد نیاز بدنشان تامین نشود شرایط آسیب پذیری خاصی دارند و برای این موضوع ٢٧هزار و ۶۶۵ کودک در خراسان رضوی تحت پوشش کالابرگ الکترونیک قرار دارند.

٢٧هزار و ۶۶۵ کودک در خراسان رضوی تحت پوشش کالابرگ الکترونیک قرار دارند که ۶٠٠هزار تا یک میلیون تومان برای هر کودک کمک هزینه تعذیه در نظر گرفته شده است. 

گفتنی است در این طرح برای دهک اول تا پنجم، ۱۰ میلیون ریال به ازای هر نفر و برای دهک ششم تا هفتم، ۶ میلیون ریال به ازای هر کودک اختصاص خواهد یافت و در خانواری که نیاز است برای ۲ فرزند تامین غذایی اتفاق بیفتد، ۲۰ میلیون ریال برای خانوار مربوطه در دهک درآمدی یک تا پنج و ۱۲ میلیون ریال برای خانوار دهک درآمدی ۶ و هفت در نظر گرفته می‌شود. 

هم اکنون به خانوارها پیامک ارسال شده و اگر خانواده‌ای در دهک یک تا پنج قرار دارد۱۰ میلیون ریال اعتبار کالابرگ دریافت می‌کند و خانواده ها می‌توانند از محل طرح کالابرگ الکترونیک اقلام مورد نیاز خود را تهیه کنند. 

خانواده‌ها می‌توانند با مراجعه به برنامه کاربردی “شما” لیست اقلام و فروشگاه‌های دارای شرایط در این برنامه را مشاهده و به آن‌ها مراجعه کنند.

کالا برگ، خط فقر را از بین می‌برد؟

وی در پاسخ به اینکه با اجرای طرح کالابرگ و پرداخت یارانه تشویقی آیا می‌توان افراد زیر خط فقر را پوشش داد؟ توضیح داد: یکی از اهداف اجرای طرح کالابرگ پوشش بخشی از هزینه‌های مصرفی خانوار است، اما نمی‌توانیم توقع داشته باشیم با اجرای طرح کالا برگ الکترونیکی صد در صد خط فقر از بین برود.

معاون رفاهی و امور اقتصادی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ادامه داد: شکاف فقر، فاصله افراد را از خط فقر مطلق نشان می دهد، اما این مقدار از یک خانوار به خانوار دیگر و از یک استان به استان دیگر متفاوت خواهد بود زیرا خط فقر استانی و ملی متفاوت است، به همین دلیل ما در محاسباتمان خط فقر استانی را ملاک قرار داده‌ایم.

وی ادامه داد: ممکن است خط فقری که در یک کشور تعیین می شود، در کشور دیگر کمتر یا بیشتر باشد، بنابراین خط فقر در تمامی کشورها محاسبه می شود، اما یکسان نیست.

عسگریان با تاکید بر اینکه در حال حاضر متوسط خط فقر جهانی روزانه ۲.۱۵ دلار است گفت: ما نیز خودمان را با این آمارها و آماری که سازمان بهداشت جهانی ارائه می‌دهد منطبق می‌کنیم. البته این عدد میانگین جهانی است و همانطور که اشاره کردم برای هر کشور با کشور دیگر متفاوت است.

وی با اشاره به اینکه دولت نیز رسما خط فقر کشور را اعلام می‌کند گفت: خط فقر چالش نیست چراکه در همه کشورها وجود دارد؛ افرادی در بالای این استاندارد قرار دارند و عده‌ای نیز درآمدشان پایین تر از این خط است.

معاون وزیر رفاه با تاکید بر تغییر تعریف رفاه با گذشت زمان اظهار کرد: در حال حاضر خانواده‌ای که در خانه‌اش ماشین لباسشویی نباشد یا تلویزیون خانه‌اش سیاه و سفید باشد، از رفاه نسبی برخوردار نیست این در حالی است که مثلا ۱۵ سال پیش داشتن این اقلام معیاری از رفاه خانوارها به حساب می‌آمد؛ حال ممکن است در سال‌های آتی داشتن یخچال ساید بای ساید معیاری از رفاه باشد. امروزه بسته‌های جهیزیه‌ای که برای حمایت از نیازمندان تهیه می‌شود حتما ماشین لباسشویی و تلویزیون دارند.

معاون وزیر رفاه با تاکید بر اینکه استانداردهای زندگی در حال بهبود و تغییر بوده و به تناسب همین استانداردهاست که می‌گوییم چه کسی بالا و چه کسی پایین‌تر از خط فقر است، بیان کرد: اما باید بدانیم در محاسبه خط فقر شدید /غذایی تنها به کالری مصرفی افراد توجه می شود و نه مواردی مانند داشتن یخچال. دولت باید به افراد زیر خط فقر غذایی توجه ویژه‌ای داشته باشد. طرح‌های در دست اجرای وزارتخانه اعم از طرح کالابرگ الکترونیکی، حمایت از مادران باردار و شیرده و امنیت غذایی کودکان زیر ۵ سال همگی بر پایه رفع فقر شدید غذایی در حال اجراست.

منبع: افکارنیوز