به گزارش پایگاه خبری نشان :

 

شیشه ها یکی از متریال های پرکاربرد در طراحی دکوراسیون داخلی و خارجی ساختمان ها مورد استفاده قرار می گیرند. شیشه ها از تنوع بالایی برخوردار هستند. ویژگی های منحصر به فرد شیشه باعث شده است که در بسیاری از بخش های داخلی محیط خانه و محیط های اداری از آن برای دیزاین داخلی و ساخت بسیاری از محصولات پرکاربرد استفاده کنند. در گذشته از شیشه ها تنها برای ساخت انواع ظروف شیشه ای و درب و پنجره استفاده می کردند. اما امروزه به دلیل توسعه و پیشرفت صنعت شیشه سازی و تولید انواع شیشه های با کیفیت در ضخامت های بالا و طرح های متنوع، در ساخت بسیاری از محصولات شیشه ای مانند ساخت اتاقک شیشه ای پشت بام، درب اتوماتیک شیشه ای، کابین دوش شیشه ای، دودبند شیشه ای و ساخت پارتیشن های شیشه ای استفاده می شوند. در این مقاله به معرفی چند شیشه پرکاربرد و مححصولاتی که با استفاده از این شیشه ها ساخته می شوند، می پردازیم.

 

تولید شیشه بالکن در صنعت شیشه سازی

محصول دیگری که در صنعت شیشه سازی با استفاده از شیشه ساخته می شوندف بالکن های شیشه ای هستند. بالکن ها فضایی در منزل هستند که باعث ورود نور مستقیم خورشید به داخل ساختمان و  ورود هوای تازه می شوند. با این وجود بالکن ها در فصل زمستان قابل استفاده نیستند و باعث خیس شدن فضای اطراف و ورود هوای سرد به داخل ساختمان می شوند. بر همین اساس برای استفاده از بالکن در فصل زمستان از شیشه  بالکن برای پوشش اطراف بالکن استفاده می کنند. این شیشه ها مقاومت بسیار بالایی دارند و معمولا از شیشه های سکوریتی با ضخامت بالا ساخته می شوند. استفاده از شیشه بالکن برای پوشش اطراف آن علاوه بر اینکه مانع از خیس شدن فضای اطراف می شود، از سقوط افراد خانواده و ورود صداهای بلند به داخل ساختمان نیز جلوگیری می کند. بالکن های شیشه ای در دو نوع ثابت و متحرک ساخته می شوند. بالکن هایی که به صورت متحرک ساخته می شوند کارایی بالایی دارند. استفاده از این شیشه بالکن ها در ساختار بالکن ها باعث می شود که هر زمان که نیاز به استفاده از شیشه ندارد، با خارج کردن شیشه و جابه جایی آن بتوانند از هوای آزاد استفاده کنند.  

2

تولید شیشه سکوریت در صنعت شیشه سازی

یکی از انواع شیشه هایی که در صنعت شیشه سازی در ضخامت های مختلف ساخته می شود، شیشه سکوریت است. شیشه های سکوریت به دلیل مقاومت بالا و ویژگی های منحصر به فردی که دارند برای ساخت انواع محصولات شیشه ای مانند دود بند شیشه ای، کابین دوش شیشه ای، درب اتوماتیک شیشه ای، پارتیشن شیشه ای و... استفاده می شوند. برای ساخت شیشه های سکوریت از لایه های مختلف شیشه های معمولی استفاده می کنند. در واقع شیشه های سکوریتی با روی هم قرار گرفتن چند لایه شیشه معمولی در کوره های داغ ساخته می شوند. این شیشه های در ضخامت های بین 9 تا 20 میلی ساخته می شوند. ضخامت بالای شیشه های سکویتی باعث شده است که این شیشه ها از استحکاک بالایی برخوردار باشند و در برابر زلزله مقاوم باشند. همچنین شیشه های سکوریتی می توانند تا دمای 200 درجه سانتی گراد را تحمل کنند. به همین دلیل در ساخت دودبند راه پله از شیشه های سکوریتی استفاده می کننند. در بسیاری از اماکن شلولغ به دلیل امنیت بالایی شیشه سکوریت از آن برای ساخت درب یا محافظ راه پله و یا ویترین مغازه استفاده می کنند. این شیشه ها در صورت شکست به صورت ذرات کوچک صیغل داده شده فرو می ریزند و باعث ایجاد زخم و جراحت نیز نمی شوند.

3

تولید شیشه لمینت در صنعت شیشه سازی

شیشه لمینت نوعی دیگر از شیشه های پر کاربرد است که در صنعت شیشه سازی ساخته می شوند. این شیشه ضخامت بسیار بالایی دارند و نسبت به شیشه های دیگر از کیفیت ومقاومت بیشتری برخوردار هستند. به طوری که در صنعت شیشه سازی برای ساخت شیشه های ماشین از شیشه های لمینت استفاده می کنند. شیشه های لمینتی از دولایه شیشه سکوریت ساخته می شوند. علاوه بر شیشه سکوریت، از یک لایه ورق pvb در ساختار شیشه لمینت استفاده می کنند . وجود ورق PVB  در ساختار شیشه لمینت از فرو ریختن آن در هنگام شکست جلوگیری می کند و باعث می شودکه ساختار خود را در همان حالت حفظ کنند. شیشه لمینت نسبت به انواع دیگر شیشه ها گران تر است و از متریال های بیشتر و با کیفیت تری در هنگام ساخت آن استفاده می شود. این شیشه ها برای ساخت انواع شیشه ماشین، راه پله شیشه ای، پله شیشه ای، انواع سقف و دیواره های شیشه ای و ساخت محصولات دیگر مورد استفاده قرار می گیرند.

تولید شیشه حمام در صنعت شیشه سازی

شیشه حمام یکی از جدید ترین شیشه هایی است که امروزه در صنعت شیشه سازی با استفاده از شیشه لمینت و شیشه سکوریت ساخته می شوند. این شیشه ها برای ساخت حمام شیشه، ایجاد حمام مستر، جدا کردن فضای دوش از سرویس بهداشتی و ایجاد کابین دوش شیشه ای ورد استفاده قرار می گیرند. شیشه حمام ها مقاومت بالایی دارند و در صورتی که در ساخت  حمام شیشه ای یا کابین دوش شیشه ای از آلومینویم و استیل به عنوان فریم در ساختار آن استفاده شود، باعث افزای شمقاومت آن ها تا چندین برابر نیز می شود. شیشه حمام ها در دو نوع مات و شفاف ساخته می شوند. در بسیاری از خانه هایی که فضا سرویس بهداشتی و دوش در یک محیط قرار دارد. از شیشه حمام مات برای ساخته حمام شیشه ای و کابین دوش شیشه ای استفاده می کنند تا امکان استفاد از هر دو محیط در یک طمان وجود داشته باشد. شیشه حمام به راحتی با استفاده از یک دستمال مرطوب آب تمیز می شوند. کابین دوش شیشه ای یا حمام شیشه از خیس شدن بخش های دیگر در هنگام دوش گرفتن جلوگیری می کنند.