به گزارش پایگاه خبری نشان :

 احتمالاً تا به حال شنیده اید که، اگر به قصد سرمایه گذاری به طلا نگاه می کنید، به هیچ وجه به سراغ خرید طلاهای ظریف نروید. دلیل این پیشنهاد که معمولاً شنیده می شود، این است که مزد ساخت طلا برای این مدل زیورآلات معمولاً بالاست. همین مزد ساخت بالا، باعث می شود که بودجه ی شما به حجم طلای کمتری برسد. پس اگر تصمیم دارید برای سرمایه گذاری طلا بخرید، طلاهای دست دوم یا سکه انتخاب های بهتری هستند. البته بعضی از مدل های طلا هم اجرت ساخت کمی دارند و برای سرمایه گذاری گزینه های قابل قبولی به حساب می آیند. طلاهای وارداتی به خصوص طلاهای ساخت ایتالیا جزء زیورالاتی هستند که مزد ساخت آنها به شدت بالاست.

کارمزد طلا چیست؟

 شرکت ها یا کارگاه های تولید طلا مبلغی را برای طراحی و ساخت زیورآلات در نظر می گیرند که به این مبلغ  کارمزد یا مزد ساخت طلا گفته می شود. شرکت های مختلف کارمزدهای متفاوتی برای تولیدات خود در نظر می گیرند که به عواملی مثل پیچیدگی ساخت و ظرافت جواهر بستگی دارد. معمولاً شرکت های پرآوازه مزد ساخت های بسیار سنگینی از خریداران دریافت می کنند که باعث می شود جواهرات برند های خاص قیمت بسیار بالایی داشته باشند. البته جای شکی نیست که جواهرات برندهای خاص دنیا آنقدر جذابیت و زیبایی دارند که شاید این مبلغ اصلا به چشم خریدار نیاید. برای مشاهده خاص ترین جواهرات برندهای معروف دنیا از سایت گالری طلا و جواهر ربیعی دیدن فرمایید.

مزد ساخت طلا چگونه محاسبه می شود

مزد ساخت مدل های مختلف طلا و جواهرات با هم متفاوت است و حتی نحوه محاسبه  کارمزد برای انواع طلا یکسان نیست. بعضی از مدل ها مبلغ ثابتی به عنوان کارمزد دارند و بعضی مدل های دیگر به صورت درصدی از قیمت روز طلا، کارمزد دریافت می کنند. برای مثال بعضی مدل های طلا حدود ۲۰ هزار تومان به ازای هر گرم طلا از شما کارمزد دریافت می کنند ولی بعضی مدل های دیگر تا ۵۰ درصد از ارزش روز طلا را به عنوان کارمزد در نظر می گیرند.

پس اگر قیمت روز طلا را یک میلیون تومان در نظر بگیریم مزد ساخت طلا می تواند تا گرمی پانصد هزار تومان و حتی بیشتر نیز باشد. بعضی طلافروش های دیگر هم ترکیبی از مبلغ ثابت و درصد را به عنوان مزد ساخت طلا دریافت می کنند. تمام مبالغ گفته شده به ظرافت جواهر و شرکت سازنده ی آن بستگی دارد. به تمام مبالغ بالا 7 درصد سود فروشنده و ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده را هم باید اضافه کنید تا مبلغ نهایی طلای مورد نظر به دست آید. 

یک مثال برای محاسبه مزد ساخت طلا

فرض کنید یک مدل جواهر جذاب را انتخاب کرده اید که 10 درصد مزد ساخت دارد. اگر در حال حاضر قیمت هر گرم طلا یک میلیون تومان باشد مزد ساخت این جواهر ۱۰۰ هزار تومان به ازای هر گرم در نظر گرفته می شود. از طرفی اگر 7 درصد سود فروشنده و 9 درصد مالیات بر ارزش افزوده را نیز به این مبلغ اضافه کنیم در نهایت شما به ازای هر گرم طلا با این مدل 1282930 تومان پرداخت خواهید نمود.

قیمت هر گرم طلا) + هزینه ساخت هر گرم طلا + 7 درصد سود فروشنده + 9 درصد مالیات ) * وزن طلا

1000000+10%+7%+9%=1282930

پس هر وقت تصمیم گرفتید طلا خریداری کنید حتماً  کارمزد آن مدل را از فروشنده بپرسید و اگر مبلغ بالایی بود سعی کنید انتخابتان را عوض کنید.

کارمزد طلای نگین دار

 استفاده از نگین های رنگی و سنگ های قیمتی تا حد زیادی جواهرات را زیبا میکنند. برای همین بیشتر مدل های جواهرات با استفاده از سنگهای قیمتی یا نگینهای بدل تزیین شده اند. اگر نگین جواهر مورد نظر شما بدلی باشد موقع خرید باید اندازه مبلغ طلای خام بابت آن هزینه پرداخت کنید و هنگام فروش وزن تمام نگین ها از طلای شما کم می شود. پس اگر قصد فروش دارید یا به خرید طلا با چشم سرمایه‌گذاری نگاه می کنید به هیچ وجه به سراغ جواهرات نگین دار نروید. به خصوص اگر نگین های آن از نوع بدلی و شیشه باشند به شدت برای شما هزینه بر خواهد بود. 

طلای بدون کارمزد

بعضی از انواع طلا ها با مزد ساخت های بسیار کمی تولید می شوند به این مدل طلا ها در اصطلاح طلا های بدون کارمزد یا کم کارمزد گفته می شود. این مدل جواهرات برای سرمایه گذاری گزینه های قابل توجهی به حساب می آیند. همچنین جواهرا دست دوم هم بدون کارمزدند و برای سرمایه گذاری یکی از بهترین انتخاب ها هستند. گالری طلا و جواهر ربیعی با ارائه ی انواع طلاهای با کارمزد کم این امکان را برای شما فراهم نموده تا بهترین انتخاب ها را برای سرمایه گذاری طلا داشته باشید.

آدرس شعبات گالری طلا و جواهر ربیعی جهت مراجعه حضوری، شما مشتریان عزیز می‌توانید برای دیدن کالکشن‌های زیبا و جذاب طلای ربیعی به آدرس‌هایی که در زیر ذکر کرده‌ایم مراجعه کنید. گالری طلا و جواهر ربیعی به غیر از دو شعبه‌ای که در زیر اعلام شده شعبه‌ی دیگری ندارد.

شعبه 1 : تهران – پالادیوم – واحد 606

شعبه 2 : تهران – سون سنتر – واحد 107کارشناسان فروش ما بصورت ۲۴ ساعته آماده پاسخگویی به تمامی سوالات شما می‌باشد. طلاهای خریداری شده رایگان ارسال می‌شود و حتی می‌توانید درب منزل پرداخت کنید.