به گزارش پایگاه خبری نشان :

قهوه نوشیدنی فوق العاده محبوب با عطر منحصر به فرد و طعم تلخ و دلپذیر است که طرفداران زیادی در سراسر دنیا دارد تا آن جا که بسیاری از افراد بدون نوشیدن یک فنجان قهوه اول صبح روزشان آغاز نخواهد شد!

در ادامه مطلب با ما همراه شوید تا با خواص قهوه برای سلامتی بیشتر آشنا شوید.

خواص دارویی و فواید قهوه

۱٫ افزایش انرژی و هوشیاری

قهوه یک نوشیدنی انرژی بخش است و به کاهش خستگی کمک می کند، علت این مسئله ماده کافئین موجود در قهوه است که به عنوان پر مصرف ترین ماده محرک روان و ذهن در جهان شناخته شده است.

پس از نوشیدن قهوه، کافئین جذب جریان خون شده و از آن جا به مغز منتقل می شود، در مغز انتقال دهنده بازدارنده آدنوزین را مسدود کرده و سطح انتقال دهنده های عصبی دیگر از جمله نوراپی نفرین و دوپامین را افزایش می دهد که به بهبود جنبه های مختلف عملکرد مغزی کمک می کند.

نوشیدن قهوه حافظه و هوشیاری فرد را افزایش داده و خلق و خو را بهبود می بخشد.

۲٫ چربی سوزی و لاغری

کافئین از معدود مواد طبیعی است که به آب شدن چربی های بدن کمک کرده و تقریبا در هر مکمل چربی سوزی یافت می شود.

مطالعات نشان داده کافئین سوخت و ساز بدن را بین ۳ تا ۱۱ درصد، چربی سوزی در افراد چاق را حدود ۱۰ درصد و چربی سوزی در افراد لاغر را حدود ۲۹ درصد افزایش می دهد، اگرچه معمولا این خاصیت به مرور و با مصرف طولانی مدت قهوه کاهش پیدا می کند.

همچنین قهوه معمولی سیاه – بدون شیر یا خامه – کم کالری است، در واقع ۱ فنجان قهوه معمولی تنها ۲ کالری دارد و از آن جا که سطح هورمون گرسنگی گرلین در بدن را کاهش می دهد برای افرادی که به دنبال لاغری هستند نوشیدنی ایده آلی محسوب می شود به شرط آن که مواد افزودنی کالری دار همچون خامه یا شکر نداشته باشد.

۳٫ قهوه برای ورزشکاران

کافئین موجود در قهوه سیستم عصبی را تحریک کرده و به سلول های چربی سیگنال می دهد که چربی های بدن را تجزیه کرده و به جای سوخت از آن ها استفاده کنند، همچنین باعث افزایش سطح آدرنالین خون می شود، هورمونی که بدن را برای شرایط استرس زا، فشارهای شدید فیزیکی، تمرینات شدید ورزشی و غیره آماده سازی می کند.

به همین دلیل قهوه یک نوشیدنی عالی و انرژی زا برای ورزشکاران محسوب می شود که عملکرد بدن را حدود ۱۱ تا ۱۲ درصد بهبود می بخشد.

توصیه می شود حدود نیم ساعت قبل از شروع تمرینات ورزشی یک فنجان قهوه میل کنید.

۴٫ دیابت نوع ۲

قهوه دارای خاصیت آنتی اکسیدانی قوی است که از التهاب جلوگیری کرده و خطر ابتلا به سندرم متابولیک از جمله چاقی و دیابت را کاهش می دهد.

مطالعات نشان داده افرادی که قهوه بیشتری می نوشند ۲۳ تا ۵۰ درصد کمتر از دیگران به دیابت نوع ۲ مبتلا می شوند.

۵٫ آلزایمر و زوال عقل

نوشیدن قهوه در کنار تغذیه سالم و ورزش از بروز بیماری آلزایمر که شایع ترین بیماری عصبی به خصوص در میان افراد مسن می باشد جلوگیری کرده و خطر ابتلا به این بیماری را تا ۶۵ درصد کاهش می دهد.

۶٫ بیماری پارکینسون

بیماری پارکینسون دومین بیماری شایع عصبی بعد از آلزایمر است که به دلیل مرگ نورون های تولید کننده دوپامین در مغز رخ می دهد.

مطالعات نشان داده کسانی که به طور منظم قهوه مصرف می کنند حدود ۳۲ تا ۶۰ درصد کمتر از دیگران به این بیماری مبتلا می شوند و به نظر می رسد کافئین نقش مهمی در این مسئله دارد، زیرا این نتایج در مورد کسانی که قهوه بدون کافئین مصرف کردند صدق نمی کند.

۷٫ سلامت کبد

به نظر می رسد نوشیدن هر نوع قهوه از کبد محافظت کرده و خطر ابتلا به سرطان کبد، کبد چرب غیر الکلی و سیروز کبدی را کاهش می دهد.

مطالعات نشان داده افرادی که روزانه ۴ فنجان یا بیشتر قهوه می نوشند ۸۰ درصد کمتر از دیگران به سیروز کبدی مبتلا می شوند، مصرف منظم قهوه خطر ابتلا به سرطان کبد را نیز تا ۴۰ درصد کاهش می دهد.

محققان بر این باورند قهوه از تشکیل سنگ کیسه صفرا جلوگیری می کند.

۸٫ ضد افسردگی

کافئین موجود در قهوه با تحریک سیستم عصبی مرکزی به افزایش انرژی و بهبود خلق و خو کمک کرده و با ایجاد احساس خوب در فرد علائم افسردگی را از بین می برد.

مطالعات نشان داده زنانی که روزانه ۴ فنجان یا بیشتر قهوه می نوشند ۲۰ درصد کمتر از دیگران به افسردگی مبتلا می شوند و میزان مرگ و میر ناشی از خودکشی نیز در این افراد کمتر است.

۹٫ آنتی اکسیدان قوی

قهوه از نظر خاصیت آنتی اکسیدانی یکی از سالم ترین نوشیدنی های کره زمین محسوب می شود، تحقیقات نشان داده بسیاری از افراد به خصوص در کشورهای غربی بیشتر آنتی اکسیدان مورد نیاز خود را از قهوه به دست می آورند تا میوه ها و سبزیجات.

۱۰٫ افزایش طول عمر

افرادی که به صورت منظم قهوه مصرف می کنند کمتر به بیماری های مختلف دچار می شوند، به همین دلیل می توان گفت قهوه طول عمر را افزایش داده و از مرگ زودرس جلوگیری می کند.

در مطالعات انجام شده روی افراد بین ۱۸ تا ۲۴ ساله مشخص شد نوشیدن منظم قهوه خطر مرگ و میر را در مردان حدود ۲۰ درصد و در زنان حدود ۲۶ درصد کاهش می دهد.

این تاثیر به خصوص در افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ بیشتر و حدود ۳۰ درصد بوده است.

۱۱٫ بیماری های قلبی و سکته

در بسیاری از منابع ادعا شده کافئین موجود در قهوه باعث افزایش فشار خون می شود، اگرچه این مسئله صحت دارد اما این مقدار افزایش بسیار ناچیز و تنها ۳ تا ۴ میلی متر جیوه می باشد که معمولا با مصرف طولانی مدت قهوه اثر آن کمتر نیز خواهد شد.

با این حال افرادی که دچار فشار خون بالا هستند باید به این مسئله توجه داشته و قبل از گنجاندن قهوه در رژیم غذایی خود با پزشک مشورت کنند.

از سوی دیگر مطالعات نشان داده برخلاف باور عموم قهوه خطر ابتلا به بیماری های قلبی را افزایش نمی دهد و حتی برخی شواهد حاکی از آن است که زنانی که قهوه می نوشند کمتر به بیماری های قلبی مبتلا می شوند.

نوشیدن قهوه خطر سکته مغزی را نیز ۲۰ درصد کاهش می دهد.

۱۲٫ سرطان

به نظر می رسد نوشیدن قهوه از بدن در برابر دو نوع سرطان کبد و سرطان روده بزرگ که به ترتیب سومین و چهارمین عامل مرگ و میر ناشی از سرطان در دنیا هستند محافظت می کند.

مطالعات نشان داده قهوه خطر ابتلا به سرطان کبد را تا ۴۰ درصد کاهش داده و افرادی که روزانه ۴ تا ۵ فنجان قهوه می نوشند ۱۵ درصد کمتر از دیگران به سرطان روده بزرگ مبتلا می شوند.

۱۳٫ ام اس

نتایج تحقیقات از رابطه بین مصرف قهوه و بیماری ام اس خبر می دهد و به نظر می رسد افرادی که روزانه ۴ تا ۶ فنجان قهوه مصرف می کنند کمتر به این بیماری مبتلا می شوند.

منبع: healthline