به گزارش پایگاه خبری نشان :

ویزیتور یا نماینده فروش، در واقع عضوی از تیم فروش بوده که به منظرو ثبت سفارش به طور مستقیم با مشتریان در سطح خرده فروشی در ارتباط است. در بسیاری از موارد اصلاح ویزیتور و بازاریاب به جای یکدیگر بکار برده می‌شود. اما بازاریاب از اعضای تیم بازاریابی بوده که می‌تواند تا سطح مدیر پیشرفت امکان پیشرفت دارد. وظیفه اصلی مدیر بازاریابی، سیاست گذاری کلی برای افزایش فروش محصولات در واحد فروش بوده و با تیم فروش ارتباط تنگاتنگ دارد اما ویزیتور تنها مجری عوامل وحد فروش محسوب می‌شود. ویزیتور یکی از فیلدهای کاری در شرکت‌های پخش و فرش مویرگی بوده و اهمیت فعالیت صحیح ویزیتورها در افزایش فرآیند فروش بر کسی پوشیده نیست.

 

مهارت های مورد نیاز برای یک ویزیتور و بازاریاب چیست؟

 با توجه به نقش اصلی ویزیتورها در تبدیل مشتری بالقوه به بالفعل، بنابراین نیاز به  آموزش و مهارت پروری در آنها به منظور معرفی صحیح محصول و برند و برقراری ارتباط صحیح با مشتریان امری ضروری است. برخلاف باور عمومی ویزیتوری جز مشاغل پر چالش بوده که یک ویزتور خوب باید مهارت کافی در زمینه فنون مذاکره، پیگیری، متقاعد سازی و توانایی برقراری ارتباط موثر با مشتریان را داشته باشد.

44

 بنابراین این فرد باید از قدرت کلام و اعتماد به نفس بالایی برخوردار بوده تا بتواند علاوه بر معرفی صحیح برند و محصول، مشتریان را متقاعد به خرید کالا و خدمات مورد نظر کند. همچنین یک ویزیتور باید دانش و اطلاعات کافی راجع به محصولات داشته تا به راحتی به سوالاتی که در ذهن مشتری شکل گرفته پاسخ دهد و با ارائه صحیح  علاوه بر جلب رضایت مشتری بتواند ثبت سفارش داشته باشد.

اما یک بازاریاب باید با هوش و خلاقیت بالا، بهترین تکنیک های بازاریابی برای ارائه محصولات به بازار هدف را پیدا کند.  بازاریاب با شناخت کامل از محصولات از لحاظ مزایا و معایب، به شناسایی بازار هدف پرداخته و با طراحی استراتژی علاوه بر  جذب و حفظ مشتریان به تاثیر گذاری بیشتر برند خواهد پرداخت. هم چنین بازاریاب باید از  نیازهای فعلی  و آینده مشتریان خود آگاهی داشته پیدا کند که بر اساس نیاز آنها در زمان مناسب به ارائه کالا و خدمات بپردازد. کلیه این موارد در اصل 4P بازاریابی گنجانیده شده است.

کمپین های تبلیغاتی و جشنواره های تخفیف باعث فروش محصولات از جمله موارد تاثیر گذار بر  افزایش فروش است. بنابراین از مهارت های ضوری برای هر بازاریاب خلاقیت، دانش و آگاهی به روز از بازار و محصول وهمچنین جدیدترین ترفند‌های جذب و وفادارسازی مشتریان است.

 

آیا شرح وظایف برای بازاریاب و ویزیتور یکسان است؟

با توجه به اینکه ویزیتور زیر مجموعه تیم فروش بوده دایره وظایف آنها محدود است و هیچگونه دخالتی در تعیین قیمت محصولات، شرایط تحویل و نحوه پرداخت مشتریان ندارند. ویزیتور تنها با دستور مستقیم مدیر فروش با بازدید از محل مشتریان به صورت حضوری یا غیر حضوری (از طریق تماس تلفنی یا ارسال ایمیل) به معرفی محصول و خدمات مورد نظر خواهند پرداخت. در واقع واحد فروش با ارائه لیست محصولات ومشتریان جدید و قدیم از ویزیتور انتظار دارد رسیدگی‌های لازم را انجام دهد. تلاش یک ویزیتور در فروش محصولات می‌تواند به طور چشمگیری در پیشرفت مجموعه اثرگذار بوده و اینجاست که حساسیت این شغل مشخص می‌شود. از آنجایی که هر ویزیتور متناسب با میزان فروش خود پورسانت دریافت می‌کند هر چقدر میزان فروش بیشتری داشته به درآمد بیشتری دست پیدا می‌کند. بحث ویزیتور در شرکت های پخش از اهمیت بسزایی برخوردار است. در سال‌های اخیر و با توجه به تغییر پاردایم‌های فروش، اهمیت فعالیت شرکت‌های پخش بیش از پیش شده است. استفاده از نرم افزار پخش مویرگی متناسب و ابزارهایی برای کمک به ویزیتورها برای ارائه راحتر محصول و ثبت سفارش از جمله سفارش‌گیر آنلاین بازاریاب کمک بسزایی در انجام صحیح فعالیت ویزیتورها دارد.

444

هرچند ثبت سفارش مشتریان هیجان انگیز بوده اما سروکله زدن با مشتریان در سطح خرده فروشی نیز گاهی بسیار دلسرد کننده است. در مواردی ممکن است ویزیتور موفق به  ثبت سفارش نشده و اینجاست که داشتن روحیه قوی و ادامه دادن یک ویژگی سازنده برای ویزیتور محسوب می‌شود.

در واقع آن بخش از فروش که مربوط به چانه زدن‌های نهایی و ارائه تخفیف به مشتری است از دیگر حدود و اختیارات ویزیتور است. هرچند میزان تخفیف براساس گزینه‌های اعلام شده توسط تیم بازاریابی به واحد فروش است.  براساس باور عمومی شرح وظایف بازاریاب و ویزیتور یکسان است درحالیکه این باور کاملا  نادرست است.

نتیجه گیری:

به طور کلی در هر سازمان، واحد فروش باید مطابق با برنامه های واحد تبلیغات یا بازاریابی فعالیت کند. حتی سیاست قیمت گذاری محصولات در واحد فروش نیز باید مطابق با طرح و استراتژی‌های تیم تبلیغات تعیین شود. اگر بخواهیم به صورت سلسله مراتبی نگاه کنیم واحد بازاریابی و تبلیغات در بالاترین جایگاه و بعد از آن واحد فروش مجموعه قرار می‌گیرد.

میان واحد فروش و واحد بازاریابی رابطه تنگاتنگی وجود دارد و کار هر کدام از این بخش ها بر روی فعالیت‌ بخش دیگر تاثیر مستقیم دارد. در پایین ترین قسمت سلسله مراتب ویزیتورها قرار دارند که هیچگونه دخالتی در تعیین سیاست های فروش نداشته و تنها مجری آن هستند.

همانگونه که ذکر شد شغل ویزیتوری یکی از پرچالش ترین مشاغل در حوزه فروش است و امروزه ابزارالکترونیکی بسیاری به کمک ویزیتور ها آمده است. شرکت های پخش رابطه نزدیکی  با  شرکت های پخش دارند. شرکت های پخش با ارائه یک کاتالوگ الکترونیکی از محصولات و اپلیکیشن های سفارشگیر  ویزیتوری کمک شایانی در جهت بهبود و تسریع روند سفارشگیری از مشتریان دارند.

نرم افزار حسابداری هوشمند نسخه پخش مویرگی، کلیه چالش‌های پیش‌روی شرکت های پخش و توزیع مویرگی را مد نظر گرفته است. در این نسخه از نرم افزار هوشمند اپلیکیشن سفارش‌گیر آنلاین بازاریاب با امکان ارائه کاتالوگ الکترونیکی در نظر گرفته شده تا علاوه بر ارائه راحتر محصول امکان ثبت آنلاین فاکتور فروش وجود داشته باشد. جهت کسب اطلاعات بیشتر به وب سایت www.nano-soft.ir مراجعه نمائید.