به گزارش پایگاه خبری نشان :

مضرات ازدواج

سالها پیش والدین در محدوده سنی های مختلفی از فرزندانشون انتظار ازدواج و تشکیل خانواده رو داشتن. این انتظارات تغییر کرده و ممکن خیلی افراد ضرورتی برای ازدواج در زندگی نبینن. افراد زیادی وجود دارن که میگن ما نمیخوایم ازدواج کنیم. هرکسی به دلیلی. اما درنهایت که دلایل رو جویا میشیم میبینیم که افراد اینطور فکر میکنن که ازدواج میتونه ضررهایی داشته باشه.

آوای مشاور در این مقاله قصد داره چندین مورد از این دلایل رو عنوان کنه. با هم بررسی کنیم ببینیم واقعا این موارد جزء مضرات ازدواج محسوب میشن. یا اینکه میشه از ابعاد دیگری هم این موارد رو بررسی کرد.

دلایلی برای ازدواج نکردن

هر فردی به نسبت شرایط و سبک زندگی که داره دلایل مختلفی برای ازدواج نکردن داره. از آسیب های گذشته گرفته تا مسائل اقتصادی. در اینجا چندین مورد از دلایل رو عنوان می کنیم تا بررسی بشه.

تمرکز روی شغل و کار

برخی افراد حرفه گرا تر هستن. به طوری که فکر میکنن ازدواج و یا هر نوع رابطه ی متعهدانه ی طولانی مدت میتونه زمان قابل توجهی رو از اونها بگیره و از اونجایی که فرد علاقه ای به تقسیم انرژی بین کار و عشق نداره. این مورد رو جزء مضرات ازدواج میدونه در صورتی که این مورد به این معنا نیست که مدیریت عشق و کار و زمانی که قرار بهش اختصاص داده بشه باید خیلی ماورایی و سخت باشه. بلکه بهتر بگیم عشق و کار در چرخه ی زندگی سالم به یک اندازه اهمیت دارن و نیاز که برای داشتن زندگی شاد و سالم به هردو اهمیت داده بشه و در زندگی برقرار بشه. برای رسیدن به این مهارت نیاز به مطالعه ی هدفمند و استفاده از جلسات مشاوره ی فردی هست.

ممکن خیلی افراد بگن که چالش ها و ناراحتی هایی داره که ممکن تمرکز در کار رو کاهش بده. در خصوص این مورد لازم بگم که در تمام جنبه های زندگی چالش و مسائل مختلف وجود دارن. بخصوص در شغل، زمانی که با چالش تفاوت و یا مشکلی برمیخورید شغل خودتون رو رها می کنید؟ یا سعی دارید از طریق افزایش مهارت افزایش تلاش ومواردی که کمک کننده هستن موضوع رو حل کنید.

بنابراین فرار از رابطه ی عاطفی راه نجاتی نمیتونه باشه چون راهی برای حذف این مورد مهم از چرخه ی زندگی نیست.

تجربه های بد گذشته

برای برخی افراد روابط بلند مدت و یا کوتاه مدت متعددی که با شکست مواجه شده میتونه تجربه ی بدی رو ایجاد کنه. برای افرادی که موندن در رابطه ی سالم و بلند مدت سخته و تجربه های خوبی در این مورد نداشتن ازدواج مثل یک کابوس جلوه پیدا میکنه که گویا بعد از انجامش امکان بیرون اومدن ازش نیست.

از طرفی ممکن افراد شاهد ازدواج های ناموفق اطرافیان و یا حتی والدین خودشون باشن که در نتیجه پذیرش این مسئولیت رو با دشواری زیاد که محکوم به شکست خواهد بود میبینن.

این موضوع مهم باید در نظر گرفته بشه که ممکن افراد در راه اندازی کسب و کار، تحصیل، روابط و یا موارد مختلف زندگیشون با شکست مواجهه بشن اما این دلیل نمیشه که شما هم نتونید در اون موارد موفق عمل کنید. بنابراین تمام مراحل انتخاب و ازدواج آگاهانه و اینکه نتیجه ی یک ازدواج به موفقیت و یا شکست و طلاق برسه بستگی به نوع عملکرد و انتخاب خود فرد و آگاهی از فرمول ازدواج موفق بستگی داره.

ترس از محدودیت

ترس از اینکه بعد از ازدواج فرد نتونه انتخاب هایی برای نوع و سبک زندگی خودش داشته باشه. اینکه ازدواج باعث تغییرات و محدودیت هایی در موقعیت شغلی که داره بشه و یا اینکه نتونه روابط خودش رو داشته باشه و اون رو مدیریت کنه.

اینکه افراد نیازهای متعددی از جمله آزادی و قدرت دارن کاملا قابل قبول هست و اینکه نگرانی هایی بابت از دست دادنش داشته باشن طبیعیه. این نکته ی مهم باید در نظر گرفته بشه که ازدواج و تعهد بلند مدت به معنای محدودیت نیست. تمام این موارد و نحوه ی رفع شدن نیاز های شما و یا اقتداری که در رابطه ی عاطفی سالم میشه داشت بستگی به نوع عملکرد شما در رابطه داره. میتونید با کمک و همراهی مشاور متخصص مهارت هایی رو در این زمینه کسب کنید تا نه تنها چالش ها رفع بشه بلکه با خیالی آسوده تر به سمت تصمیم برای ازدواج برید.

قصد جدی برای ازدواج نیست

برخی افراد تمایل دارن ازدواج کنن اما فعالانه به دنبال ازدواج نیستن. اینطور به نظر میاد که این افراد به هیچ وجه مایل به ازدواج نیستن، اما این بدان معنا نیست که آنها به طور جدی با ازدواج مخالف هستن. به عبارت دیگه، اگر در یک رابطه معنادار با کسی که مورد قبول و ایده آل خودشون قراربگیرن ممکن تصمیم به ازدواج بگیرن و حاضرن این کار رو انجام بدن. اما در غیر این صورت، ازدواج یک هدف یا خواسته شخصی محسوب نمیشه.

بار عاطفی منفی

این مورد که افراد درگیری ذهنی برای مسئولیت های ازدواج پیدا می کنن. ممکن نگرانی هایی برای پایداری و دوام رابطه از لحاظ خیانت و یا اینکه ضربه ی عاطفی داشته باشن که جبران  ناپذیر باشه. باعث میشه سعی کنن وارد مرحله ی ازدواج و یا حتی روابط جدی که از نظر عاطفی اونهارو درگیر کنه نشن. این افکار ممکن به شکل وسواس گونه در زندگی ادامه پیدا کنه و اجازه نده از داشتن رابطه ای سالم و هدفمند بهرهمند بشیم.

بهتر که این موضوع در نظر گرفته بشه که داشتن شریک عاطفی که بتونیم لحظاتی رو باهاش شریک بشیم. نیاز به عشق که در چرخه ی زندگی اهمیت و جایگاه خاص خودش رو داره رفع شدنش برای هر انسانی لازم هست. اگر در هرکدام از این موارد نگرانی دارید بهتر که انگشت اشاره رو از روی دیگران بردارید. بجای داشتن دیدی منفی در خصوص این موارد مشورتی با مشاور متخصص داشته باشید تا بتونید با دیدی واقع بینانه افراد رو ببینید و فردی رو برای زندگی با شناخت و آگاهی مناسب انتخاب کنید.

دلایلی که برای ازدواج مناسب نیست

فرار از تنهایی

خیلی از افراد به دلیل اینکه نمیتونن شریک عاطفی مناسبی پیدا کنن و یا حتی روابط طولانی مدتی داشته باشن. حتی ارتباطات اجتماعی کم و یا حس انزوا و ناراحتی که دارن. تصمیم میگیرن با ازدواج از این تنهایی بیرون بیان و زندگی لذت بخشی داشته باشن. ازاونجایی که این مشکل و موضوع تنهایی که برای فرد ناراحتی هایی به همراه داره به خودش برمیگرده و در درجه ی اول باید از سمت خود فرد حل بشه با ازدواج این مشکل حادتر شده و فرد رو بیشتر درگیر میکنه. از اونجایی که ممکن این حالات به نشانه های خلق پایین و یا افسردگی نزدیک باشن نیاز که با مشاور متخصص درخصوص این حالات مشورت بشه تا در اولین فرصت رفع بشه و تصمیمات بهتری برای داشتن زندگی مشترک بگیرن.