به گزارش پایگاه خبری نشان :

اگر شما هم به فکر مهاجرت هستید، اقامت ترکیه و شرایط جدید کیملیک توریستی می‌تواند گزینه خوبی برای شما باشد.

کشور زیبای ترکیه با داشتن امکانات خوب رفاهی، جاذبه‌های گردشگری فراوان و اقتصاد رو به رشد یکی از پرطرفدارترین مقاصد برای مهاجرت ایرانیان است.

کشور ترکیه ششمین مقصد پرطرفدار توریستی جهان است. این کشور با برنامه ریزی‌های گسترده برای جذب توریست و قوانین مناسب، سالانه بیش از 30 میلیون گردشگر را جذب می‌کند.

کشور ترکیه به دلیل فاصله کم و شباهت‌های فرهنگی زیادی که با ایران دارد یکی از بهترین مقاصد برای مهاجران ایرانی است.

 

راه‌ های مهاجرت به ترکیه

برای اخذ اقامت ترکیه راه‌های زیاد وجود دارد که بنا به سیاست‌های کلی این کشور ایجاد شده‌اند.

به طور کلی در ترکیه دو نوع اقامت کوتاه مدت و بلند مدت وجود دارد که قوانین هر کدام با یکدیگر متفاوت است.

از جمله انواع اقامت ترکیه می‌توان به اقامت با تحصیل، اقامت با خرید ملک و اقامت با کار اشاره کرد.

اقامت با خرید ملک

بهترین و پرطرفدارترین روش اقامت ترکیه، اقامت به وسیله‌ خرید ملک و آپارتمان در ترکیه و سرمایه‌گذاری است.

کشور ترکیه با داشتن رده ششم در بین کشورهای توریست‌پذیر، اقتصاد رو به رشد و وضع قوانین مثبت، ریسک سرمایه گذاری را به حداقل رسانده است.

سرمایه گذاری در این کشور به چند روش امکان پذیر است که از جمله آن‌ها می‌توان به سرمایه گذاری با خرید خانه، سرمایه گذاری در بخش‌های اقتصادی، سرمایه گذاری از طریق خرید سهام و اوراق بهادار و سرمایه گذاری در بانک اشاره کرد.

از جمله بهترین و سودآورترین صنایع ترکیه برای سرمایه گذاری می‌توان صنایع پوشاک، کشاورزی، املاک، معدن و گردشگری را نام برد. ضروری‌ترین شرط برای اجازه سرمایه گذاری در ترکیه دارا بودن حداقل سن 18 و توجیح اقتصادی طرح مورد نظر است.

برای سرمایه گذاری در ترکیه و اخذ اقامت، نخستین راه خرید ملک در این کشور است که قوانین مربوط به خود را دارد.

برای اخذ شهروندی ترکیه  از همه ملک خریداری شده باید حدقل ارزش ۴۰۰ هزار دلار آمریکا را داشته باشد و ملک خریداری شده به مدت 3 سال نباید فروخته شود. با خرید ملک در ترکیه در مدت بسیار کوتاهی می‌توانید پاسپورت این کشور را تهیه کنید.

اما برای اقامت در شهرهای بزرگ ارش ملک باید حداقل ۷۵ هزار دلار و در شهرهای کوچک ۵۰ هزار دلار باشد.

اقامت با تحصیل

یکی از بهترین راه‌ها برای دریافت اقامت ترکیه، تحصیل در این کشور است. تحصیل در این کشور تحت نظارت وزارت آموزش و پرورش ملی بوده و اکثرا دولتی است.

تحصیل از مقطع پیش دبستانی تا دانشگاه امکان پذیر است که سن تحصیل برای دوره پیش دبستانی تا 6 سالگی، برای دبستان از 6 تا 14 سالگی و برای دبیرستان یا هنرستان از 14 تا 18 سالگی است. همچنین برای حضور در دانشگاه نیز باید سن 18 سال تمام را داشته باشید.

مدت زمان تحصیل برای مقطع دیپلم 2 ساله، لیسانس 4 ساله، فوق لیسانس 2 ساله و دکترا از 3 تا 5 ساله است. تمام مدارک دانشگاهی زیر نظر اداره آموزش عالی ترکیه یعنی YOK است. هزینه اقامت تحصیلی در ترکیه برای دانشگاه‌های دولتی حداقل 500 تا 2,200 دلار، دانشگاه‌های خصوصی از 4 تا 20 هزار دلار و در نهایت برای دانشگاه‌های علوم پزشکی از 15 تا 25 هزار دلار است.

اقامت با کار

برای دریافت اقامت کار ترکیه کافی است از کارفرمایی ترکی پیشنهاد کاری داشته باشید. یکی از مزیت‌های شهروندان ایران امکان سفر بدون ویزا به ترکیه است و چون تا 90 روز امکان حضور در ترکیه را دارند، می‌توانند در کاریابی‌های بین‌المللی این کشور شرکت کنند. بهتر است بدانید به دلیل فرصت‌های محدود کار به زبان انگلیسی، تسلط به زبان ترکی برای به دست آوردن کارهای مناسب و پردرآمد یک مزیت محسوب می‌‎‌شود.

پس از اخذ کار در ترکیه کافی است کارفرما مراحل قانونی را انجام داده و درخواست خود را به وزارت کار این کشور تحویل دهد. پس طی فرایندهای قانونی تنها لازم است مدارک مورد نیاز را به سفارت یا کنسولگری برده تا کارت اقامت ترکیه به همراه ویزا را دریافت کنید. با تمدید اقامت ترکیه می‌توانید درخواست اقامت دائم را نیز داده و آن را دریافت کنید.

اقامت با ازدواج

در ترکیه نیز مانند بسیاری از کشورهای جهان اقامت با ازدواج ممکن است که قوانین خاص خود را دارد. مهم‌ترین قوانین برای کسب اقامت ترکیه با ازدواج داشتن حداقل سن 18 سال برای زوجه است. ازدواج باید به صورت رسمی ثبت شده باشد و 3 سال از مدت این ازدواج گذشته باشد. همچنین عواملی مثل ازدواج قبلی در این اقامت تاثیر دارد. در صورت رعایت کردن تمامی قوانین، ابتدا اقامت یک ساله برای متقاضی صادر می‌شود و سپس به مدت 5 سال این اقامت باید تمدید شود تا در نهایت اقامت دائم به شخص تعلق گیرد.

یکی از سوالاتی که اغلب برای متقاضیان اقامت ترکیه وجود دارد، اخذ اقامت با فرزندآوری است. در ترکیه قانونی برای اخد اقامت با تولد فرزند وجو ندارد و ملاک برای اقامت، روابط خونی است که یعنی برای اقامت پدر یا مادرتان باید تبعه این کشور باشند.

اقامت توریستی ترکیه

اقامت توریستی ترکیه برای شهروندان ایرانی نیازی به ویزا ندارد و فقط با پاسپورت می‌توان به مدت 90 روز در این کشور اقامت داشت. روش دیگر برای اقامت توریستی ترکیه استفاده از اقامت به واسطه اجازه خانه در این کشور است. طبق قوانین شما با اجاره خانه در ترکیه می‌توانید اقامت 1 ساله این کشور را دریافت کنید.

شرایط گرفتن تابعیت

برای اخذ اقامت دائم و شهروندی ترکیه باید شرایط خاصی داشته باشید. برای تابعیت کشور ترکیه باید حداقل 5 سال در ترکیه زندگی کرده باشید که به شرط حضور حداقل 6 ماه در سال است. داشتن مدارک هویتی و گواهی سلامت جسمانی و روانی، اثبات درآمد کافی، داشتن محل سکونت، دانستن زبان ترکی در سطح پایه و اثبات ادغام در فرهنگ ترکی از دیگر موارد مورد نیاز برای اخذ تابعیت ترکیه است.

در ترکیه برای کسانی که قصد سفر و اقامت برای بیشتر از 3 ماه را داشته باشند، کارتی به نام کیملیک ترکیه وجود دارد. کیمیلیک به معنای هویت است و دارندگان کارت کیملیک ترکیه دارای هویت مشخصی در این کشور هستند. این کارت شباهت‌هایی به کارت ملی دارد و اطلاعاتی مثل شهر محل اقامت، تاریخ صدور اقامت، نوع اقامت و ... در آن ثبت می‌شود.

ارزانترین راه اقامت ترکیه

ارزانترین راه کسب اقامت ترکیه، اقامت از طریق اجاره خانه می باشد که هزینه کمتری به نسبت روش های دیگر دارد.

اقامت ترکیه برای ایرانیان

یکی از مزیت‌های دریافت اقامت ترکیه هزینه‌های مناسب زندگی در این کشور است. به طوری که هزینه معمول برای یک نفر در آنکارا پایتخت کشور ترکیه بین 400 تا 500 دلار است. در نظر داشته باشید این مبلغ برای زندگی در آنکارا است و هزینه‌ها در شهرهای دیگر پایین‌تر است.

طبق پیمان مودت بین دو کشور ایران و ترکیه، شهروندادن ایرانی می‌توانند بدون ویزا و فقط با دادن پاسپورت به مامور مهاجرت به ترکیه سفر کنند و به مدت 90 روز در آن جا اقامت داشته باشند. پس در این مدت هم می‌توانید تصمیم برای اقامت بگیرید و هم بهترین راه برای اقامت ترکیه را انتخاب کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص اقامت ترکیه به سایت https://turkeyhelper.com مراجعه کنید.