به گزارش پایگاه خبری نشان :

 

خرید بیمه شخص ثالث برای همه دارندگان وسایل نقلیه اجباری است. امکان خرید بیمه شخص ثالث اقساطی، با توجه به اجباری بودن خرید این بیمه، یک راهکار مناسب برای افراد است. بیمه اقساطی یا شرایطی شخص ثالث به افراد کمک می‌کند، حق بیمه شخص ثالث خود را به دفعات و در فاصله زمانی معینی پرداخت کنند. خرید بیمه قسطی موجب کاهش فشار مالی به بیمه شدگان می‌شود.

بیمه شخص ثالث اقساطی چیست؟

به نقل از بیمه دات کام ، بیمه شخص ثالث، برای تمام دارندگان وسایل نقلیه زمینی اجباری است. طبق قانون بیمه مرکزی، خسارات جانی و مالی مالک وسیله نقلیه‌ای که تحت پوشش بیمه شخص ثالث باشد، بر عهده‌ی شرکت بیمه‌گر او خواهد بود.به عبارت دیگر، تمامی اشخاصی که در یک حادثه تصادف، زیان مالی و جانی می‌بینند، تحت پوشش بیمه شخص ثالث قرار می‌گیرند. این بیمه هزینه‌های مربوط به درمان، فوت و خسارات وارد شده به اموال را جبران می‌کند.

در بیمه شخص ثالث، مالک وسیله نقلیه شخص اول به شمار می‌آید که در اکثر بیمه‌نامه‌ها تحت عنوان بیمه‌گزار شناخته می‌شود. شخص ثانی شرکت بیمه است که متعهد به جبران هزینه‌ها طبق قرارداد است که در بیمه‌نامه با عنوان بیمه‌گر درج می‌شود. و در نهایت شخص ثالث، فرد زیان‌دیده در حوادث رانندگی است.به عبارت دیگر، منظور از اشخاص ثالث کلیه سرنشینان مجاز وسیله نقلیه بیمه‌شده است.

در قانون جدید بیمه شخص ثالث، راننده مقصر حادثه‌دیده هم تحت پوشش‌های بیمه اجباری وسایل نقلیه یعنی پوشش‌های بیمه ثالث قرار می‌گیرد.

بیمه شخص ثالث اقساطی بهتر است یا بیمه شخص ثالث کوتاه مدت؟

بهترین روش خرید بیمه شخص ثالث

 

احتمالا می‌دانید که امکان صدور بیمه شخص ثالث کوتاه مدت به صورت دو، سه، چهار، شش و 9 ماهه وجود دارد. هزینه بیمه‌نامه کوتاه مدت با اعتبار آن تناسب ندارد. در این رابطه باید بدانید که قیمت بیمه شخص ثالث کوتاه مدت سه ماهه از یک چهارم بیمه شخص ثالث یک ساله بیشتر است و حق بیمه دریافتی کوتاه مدت نسبت به بیمه‌نامه شخص ثالث یک ساله در حدود 18 درصد بیشتر است. از طرفی هزینه بیمه شخص ثالث نقدی و اقساطی تقریبا برابر است و مزیت بیمه شخص ثالث قسطی ( https://bimeh.com/thirdparty)نسبت به بیمه شخص ثالث کوتاه مدت در ارزان‌تر بودن آن است.

همچنین باید بدانید که بیمه‌نامه شخص ثالث اقساطی بدون سود و بدون کارمزد صادر می‌شود و برای صدور آن به ضامن نیازی ندارید. به علاوه وقتی بیمه شخص ثالث را قسطی می‌خرید، تخفیف عدم خسارت سال‌های قبل هم مدنظر قرار می‌گیرد، این در حالی است که با خرید بیمه شخص ثالث کوتاه مدت فقط در صورتی تخفیف شامل حال شما می‌شود که مجموع بیمه نامه‌های کوتاه مدت شما به یک سال یا دوازده ماه برسد.

 

بیمه شخص ثالث اقساطی را از کجا بخریم؟

Figure 3بیمه شخص ثالث اقساطی یک امکان مناسب برای دارندگان وسیله نقلیه موتوری

 

برای خرید بیمه شخص ثالث اقساطی می‌توانید از طریق سایت بیمه دات کام به خرید این بیمه اقدام نمایید. لازم به ذکر است شرکت‌های بیمه‌ای زیر بیمه شخص ثالث را اقساطی به بیمه‌گزاران ارائه می‌دهند:

 • بیمه شخص ثالث پارسیان
 • بیمه شخص ثالث آسیا
 • بیمه شخص ثالث اقساطی پاسارگاد
 • بیمه شخص ثالث اقساطی ایران

 

نحوه خرید بیمه شخص ثالث اقساطی

برای خرید بیمه شخص ثالث اقساطی می‌توانید از سایت بیمه دات کام اقدام کنید. این کارگزاری علاوه بر فروش بیمه شخص ثالث به صورت نقدی و اقساطی، انواع بیمه‌های دیگر را هم به صورت غیرحضوری به فروش می‌رساند. علاوه بر خرید مطمئن از این کارگزاری می‌توانید در مورد خرید انواع بیمه‌ها با کارشناسان بیمه دات کام مشورت کنید و در هر زمینه بیمه هر مشورتی که لازم دارید را دریافت نمایید.

برای خرید اقساطی بیمه شخص ثالث از بیمه دات کام باید قبل از خرید چک‌های خود را به تایید کارشناس بیمه برسانید. برای این کار کافی است تصویر چک را برای یکی از کارشناسان بیمه ارسال کنید. سپس باقی مراحل به سادگی انجام می‌شود.

 

چه زمانی بیمه‌نامه شخص ثالث اقساطی را تمدید کنیم؟

طبق قانون، بیمه‌نامه از ساعت صفر شروع بیمه‌نامه تا ساعت ۲۴ تاریخ انقضا دارد و برای تمدید بیمه‌نامه باید قبل از اتمام آن بیمه قسطی و بیمه نقدی را خریداری کرد.

 

همانطور که می‌دانید بعد از ساعات اداری و پایان روز کاری، تهیه و خرید بیمه‌نامه امکان پذیر نیست. اگر خرید بیمه خود را به صورت حضوری انجام می‌دهید باید تاریخ دقیق اتمام بیمه‌نامه خود را به خاطر داشته باشید و حداقل یک روز زودتر به خرید بیمه خودرو  اقدام کنید.

اما اگر خرید بیمه قسطی و نقدی را به صورت آنلاین و از وب سایت‌های معتبر تهیه می‌کنید، نگرانی بابت تمدید بیمه‌نامه خود ندارید.

 

حق بیمه شخص ثالث چگونه محاسبه می‌شود؟

مشخص کردن حق بیمه یکی از وظایفی است که به عهده بیمه مرکزی است. حق بیمه شخص ثالث بر اساس چندین پارامتر مشخص می‌شود. این پارامترها به شرح زیر هستند:

 • در وهله اول بیمه مرکزی است که حق بیمه را مشخص می‌کند: در این رابطه بهتر است بدانید کخ مبلغی که برای دیه کامل انسان در ماه حرام اعلام می‌شود، تعیین کننده حق بیمه در بیمه شخص ثالث و تعهدات آن است. قوه قضاییه هر سال نرخ دیه را اعلام می‌کند. دیه کامل انسان در ماه‌های حرام 800 میلیون و در ماه‌های غیرحرام 600 میلیون است.
 • عدم خسارت بیمه شخص ثالث و تخفیف‌های مربوط به آن: این عامل به عنوان تخفیف عدم خسارت در بیمه‌نامه ذکر می‌شود.  این موضوع در واقع تخفیفی است که بیمه‌گزاران با استفاده نکردن از مزایای بیمه شخص ثالث از آن بهره‌مند می‌شوند. به این صورت که هر چه تعداد سال‌هایی که از بیمه شخص ثالث استفاده نکرده باشید بیشتر باشد از تخفیف بیشتری برخوردار خواهید شد.
 • نوع کاربری وسیله نقلیه در میزان حق بیمه موثر است: باید بدانید که میزان ریسک در بیمه برای شرکت‌های بیمه‌گر یکی از اساسی‌ترین عوامل تعیین کننده حق بیمه است. نوع کاربری وسلیه نقلیه نشان می‌دهد که شرکت بیمه تا چه میزانی متقبل هزینه‌ها و ریسک در حوادث رانندگی می‌شود.
 • حوادث ناشی از وسایل نقلیه ریلی و بیمه شخص ثالث اقساطی: لازم به ذکر است که با تصویب تعرفه بیمه شخص ثالث وسایل نقلیه ریلی و اجرای آن توسط شرکت‌های بیمه‌گر و بیمه گذاران ذیربط، این پوشش به طور کامل از طرف شرکت‌های بیمه ارایه خواهد شد و زیاندیدگان ناگزیر به مراجعه به مراجع متعدد نخواهند شد.
 • بیمه شخص ثالث و جریمه دیرکرد: همان‌طور که می‌توانید برای «ت ع خ» از مزایای تخفیف حق بیمه برخوردار شوید در مقابل در صورتی که برای تمدید بیمه شخص ثالث دیرکرد و یا به هر دلیلی وقفه‌ای داشته باشید، ملزم خواهید بود که حق بیمه بیشتری پرداخت کنید. این قانون به علت اجباری بودن بیمه شخص ثالث تصویب شده‌است. رقم جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث به صورت روزشمار محاسبه می‌شود و حداکثر برای ۳۶۵ روز در نظر گرفته می‌شود. به این معنا که دیرکرد یک سال با دوسال تفاوتی نخواهد داشت و همان یک سال به عنوان دیرکرد محاسبه می شود.
 • سقف تعهدات شرکت بیمه
 • تخفیف شرکت‌‌های بیمه
 • مدت اعتبار بیمه‌نامه‌ها برای شخص ثالث

 

خرید اقساطی بیمه شخص ثالث

همان‌طور که گفتیم خرید بیمه شخص ثالث اقساطی یک راهکار مناسب برای تهیه این بیمه اجباری است. تهیه بیمه‌نامه اقساطی از خرید بیمه کوتاه مدت شخص ثالث به صرفه‌تر است. کارگزاری بیمه دات کام با ارائه بیمه شخص ثالث اقساطی به صورت آنلاین، خرید این بیمه را برای کاربران راحت‌تر کرده است. بیمه شخص ثالث یکی از بیمه‌های اجباری برای همه رانندگان است. امیدواریم با مطالعه این مقاله اطلاعات مفیدی در مورد خرید اقساطی بیمه به دست آورده باشید.