به گزارش پایگاه خبری نشان :

لمینت دندان، کامپوزیت دندان و بلیچینگ دندان به همین ترتیب دارای عوارض و مزایای منحصر به فردی هستند که از لمینت به بلیچینگ این مزیت ها و عوارض بیشتر می شوند. اما هر سه روش هایی هستند که برای زیبایی و اصلاح طرح لبخند استفاده می شوند. از نظر کیفیت نیز قطعا لمینت دندان از دو روش دیگر بسیار بالاتر است و همچنین ماندگاری بالایی نسبت به روش های دیگر دارد.

عوارض کامپوزیت دندان

البته وظیفه این سه روش یکسان نبوده و برای درمان های مختلفی در حوزه زیبایی دندان پزشکی استفاده می شوند. برای مثال از ونیر کامپوزیت و لمینت دندان برای حفاظت کردن از دندان هایی که آسیب دیده اند و یا پوشاندن نقص هایی که دندان ها دارند مانند بد رنگی و بدشکلی استفاده می کنند. لمینت و کامپوزیت دندان از نظر رنگ، ساختار و شکل  می توانند کاملا متفاوت باشند و در زمینه های مختلفی استفاده شوند. اما روند درمانی بلیچینگ دندان بسیار متفاوت از کامپوزیت و لمینت دندان است. روکش که برای لمینت دندان و کامپوزیت دندان استفاده می شود تقریبا غیر قابل تعویض است و مستلزم پرداخت هزینه بسیار بالایی است. بلیچینگ دندان در واقع ماده ای است که باید بر روی دندان زده شود تا منجر به سفید شدن دندان شود اما دو روش دیگر یعنی لمینت دندان و کامپوزیت دندان روکش مانندی هستند که باید بر روی سطح دندان به صورت کامل قرار داده شوند.

روش لمینت دندان و کامپوزیت دندان را می توان بر روی بلیچینگ دندان انجام داد اما استفاده از روش بلیچینگ دندان بر روی لمینت دندان و کامپوزیت دندان امکان پذیر نمی باشد. اگر می خواهید رنگ دندان های زیرین و اصلی شما پیش از انجام کامپوزیت یا لمینت روشن تر شود بهتر است ابتدا دندان های خود را بلیچینگ کرده و سپس اقدام به انجام لمینت دندان و کامپوزیت دندان نمائید.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره عوارض کامپوزیت دندان به لینک زیر مراجعه کنید. 

عوارض کامپوزیت دندان

طبیعی است که به مرور زمان بر اثر دلایل مختلفی مانند افزایش سن، نوع تغذیه و یا استعمال دخانیات می تواند دندان ها تغییر رنگ داده و زیبایی خود را از دست بدهد. با توجه به عیوبی که بر روی دندان ایجاد شده است توسط پزشک متخصص تعیین می شود کدام یک از روش های بلیچینگ، کامپوزیت و لمینت مناسب تر است.

عوارض لمینت دندان و کامپوزیت دندان چیست؟

برای انجام لمینت دندان باید ابتدا دندان ها به صورت کامل پاکسازی شود و از آن یک قالب گیری انجام شود. سپس قالب گرفته شده به لابراتوار ارسال شود و روکش های منحصر بفرد هر دندان ساخته شود. و در نهایت مینای دندان اصلی باید به اندازه صخامت لمینت دندان تراشیده شود سپس با استفاده از چسب مخصوص روکش های بر روی دندان اصلی چسبیده شود. رنگ و طر ح لمینت دندان در جلسه اول که قالب گیری انجام می شود باید انتخاب گردد. بر خلاف آنکه این روش مزیت های زیادی چون پوشاندن شکستگی دندانی، از بین بردن فاصله دندانی و تغییر رنگ دندان دارد دارای عوارض های مخصوص به خود نیز هست که برخی کوتاه مدت و برخی بلند مدت است.

کامپوزیت دندان مواد رزینی است که باید با استفاده مهارت و تخصص پزشک بر روی دندان بیمار شکل داده شود. در این روش دندان ها تراشیده نمی شود و فقط پیش از نصب نیاز به پاکسازی دارد. پس از آن مواد خمیری شکلی بر روی دندان قرار داده می شود که با ظرافت و مهارت کافی باید باید متخصص دندان پزشکی آن را بر روی دندان شما شکل دهد. معمولا پیش از انجام کامپوزیت دندان بهتر است دندان ها جرم گیری شده و اگر میخواهید سفید بماند یک مرتبه بلیچینگ دندان بر روی ان انجام شود.

عوارض لمینت دندان

عوارض لمینت دندان و کامپوزیت دندان عبارتند از:

  • در صورت لب پریدگی یا شکسته شدن روکش لمینت دندان امکان ترمیم وجود ندارد و باید به صورت کامل تعویض شود.

برخلاف روش کامپوزیت دندان که قابلیت ترمیم در آن وجود دارد در صورت شکسته شدن و یا لب پر شدن لمینت دندان امکان تعویض وجود ندارد و باید یک قالب گیری مجدد انجام شده و لمینت جدید ساخته شود. البته باید دقت داشته باشید که لمینت دندان بسیار با استحکام و مقاوم است اما ممکن است بر اثر عدم مراقبت کافی از آن و استفاده ابزاری از دندان روکش لمینت دچار شکستگی شود.

  • لمینت روشی تهاجمی است و غیر قابل برگشت است.

متاسفانه به دلیل تراشیده شدن دندان برای پیوند مستحکم  بهتر روکش لمینت و دندان امکان برگشت دندان به حالت بدون لمینت وجود نخواهد داشت. زیرا زیبایی دندان اصلی شما قطعا از بین خواهد رفت . بعد از آن که دندان خود را لمینت می کنید دیگر شکل و فرم دندان های قبلی خود را فراموش میکنید و ذهن شما برای پذیرش زیبایی جدید آماده می شود.

  • امکان تغییر فرم و شکل در لمینت دندان وجود نخواهد داشت.

به دلیل ساخته شدن روکش ها در لابراتوار امکان اینکه در جلسه نصب روکش بخواهید طرح و فرم آن را تغییر بدهید وجود ندارد. در روش کلمپوزیت دندان برخلاف این روش می توان در جلسه نصب طرح و شکل روکش را تغییر داد زیرا صفر تا صد طراحی روکش بر عهده پزشک است. اما معمولا جنس لمینت از سرامیک است و قابلیت تغییر نخواهد داشت.

  • طول عمر کامپوزیت دندان کوتاه است.

در صورتی که از کامپوزیت دندان بتوانید به خوبی مراقبت کنید می توانید حود 5 الی 7 سال از آن استفاده نمائید. این مدت زمان نسبت به روش لمینت دندان تقریبا نصف است زیرا مدت زمان مفید لمینت دندان 10 الی 15 سال است.

  • کامپوزیت دندان قابلیت رنگ پذیری بیشتری دارد و امکان تغییر رنگ در آن وجود دارد.

موادی که بر روی دندان در هنگام کامپوزیت دندانم استفاده می شود قابلیت تغییر رنگ دارد و به همین علت باید در استفاده از کامپوزیت دندان دقت بالایی داشته باشید. بعد از هر وعده غذایی باید دندان کامپوزیت شده خود را مسواک کنید و بهتر است از خوردن مواد غذایی رنگ دانه دار پرهیز کنید.

عوارض بلیچینگ دندان چیست؟

موادی که اغلب برای بلیچینگ دندان استفاده می شود مواد قوی است. بهتر است هنگام استفاده از آن دقت کافی وجود داشته باشد. زیرا استفاده بیش از حد و با غلظت بالای آن می تواند به مینای دندان آسیب های جدی وارد کند. در صورتی که مواد سفید کننده دندان به لثه بیمار برخورد کند می تواند موجب تحریک لثه شده و کمی عوارض کوتاه مدت داشته باشد. اگر لثه توسط مواد سفید کننده تحریک شود مدت زمان کوتاهی رنگ لثه سفید خواهد شد.

عوارض بلیچینگ دندان

در صورتی که مواد مدت زمان زیادی بر روی دندان بماند می تواند موجب حساسیت دندانی شود. یعنی در صورت نوشیدن مواد بسیار سرد و یا مواد بسیار داغ دندان ها حساسیت خاصی از خود نشان دهند.

در صورتی که استفاده از روش بلیچنگ دندان به سالی بیش از یک بار برسد قطعا مینای دندان از بین می رود و ممکن است عاج دندان نمایان شود. نمایان شدن عاج دندان باعث می شود رنگ دندان به مراتب تیره تر از قبل خود  شود و همین نتیجه عکس خواهد داد.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره عوارض بلیچینگ دندان میتوانید به لینک زیر مراجعه فرمایید.

عوارض بلیچینگ دندان