به گزارش پایگاه خبری نشان :

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، بسیاری بر این عقیده‌اند که معاون اولی رئیس‌جمهوری در دولت رئیسی به محمد مخبر رئیس فعلی ستاد اجرایی فرمان امام می‌رسد. شخصی که سال‌هاست با حکم مقام معظم رهبری ریاست یکی از عظیم‌ترین بنگاه‌های اقتصادی کشور را بر عهده دارد.

تا پیش از همه‌گیری کرونا کمتر کسی نام مخبر را شنیده بود اما با فراگیری این ویروس ستاد اجرایی برخی اقداماتی نظیر ساخت ماسک را آغاز کرد. بعد از مدتی خبرهای مربوط به واکسن‌سازی هلدینگ‌ دارویی ستاد اجرایی به نام برکت، باعث شد تا تبلیغات برای این واکسن و ستاد اجرایی در رسانه‌ها تشدید شود و به همین میزان هم مخبر بیشتر در رسانه‌ها دیده شود. اوج دیده شدن مخبر، روزی بود که فاز نخست واکسن کارآزمایی بالینی واکسن برکت آغاز شد و طیبه مخبر دختر محمد مخبر به عنوان اولین داوطلب بر روی صندلی تزریق واکسن نشست.

در زمان انتخابات گمانه‌زنی‌هایی مبنی بر اینکه احتمالا او نامزد ریاست جمهوری می‌شود در رسانه‌ها دیده می‌شد که البته احتمالا خودش هم با علم به عدم اقبال حتی در جریان اصولگرایی، ثبت‌نام نکرد. اما پس از پیروزی ابراهیم رئیسی، خبری مبنی بر دیدار مخبر با اسحاق جهانگیری معاون اول دولت مستقر منتشر شد. با این خبر احتمال معاون اولی مخبر شدت گرفت؛ چرا که پس از پیروزی نامزدها، افرادی که بناست جایگاهی را بگیرند، با مسئول مستقر در آن جایگاه جلساتی برای انتقال برگزار می‌کنند؛ ‌اما حجت‌الله نیکی‌ملکی رئیس روابط عمومی ستاد اجرایی فرمان امام دیدار با جهانگیری برای تصدی معاونت اولی را رد کرد و در توییترش نوشت: «جلسه چند روز قبل دکتر مخبر و دکتر جهانگیری ارتباطی به دولت آینده و گمانه‌زنی‌های رسانه‌ای برای نقش دکتر مخبر در آن نداشته و برای پیگیری پروژه‌های ستاد اجرایی در شورای اقتصاد بوده ایشان بر خلاف برخی ادعاها با تمام توان پیگیر پروژه‌های ستاد مخصوصا در موضوع مقابله با کرونا هستند».

با این وجود وبسایت نامه‌نیوز نزدیک به مصطفی پورمحمدی، در گزارشی مدعی شده که «مخبر گفته در سمت فعلی به اندازه چندین وزارتخانه اختیار و امکانات و مسئولیت دارد و اگر قرار است معاون اولی او همچون معاون اولی اسحاق جهانگیری باشد، نمی‌پذیرد که با دولت بعدی همکاری کند». با کنار هم گذاشتن این اخبار می‌توان مخبر را یکی از نامزدهای جدی معاونت اولی رئیسی قلمداد کرد.

یکی دیگر از نامزدهای بالقوه معاونت اولی علی نیکزاد نایب رئیس فعلی مجلس و رئیس ستادهای انتخاباتی ابراهیم رئیسی است. او سال ۹۶ هم در جریان انتخابات ریاست‌جمهوری که از رئیسی از روحانی شکست خورد، از اعضای ارشد ستاد رئیسی بود. همان زمان هم برخی رسانه‌های اصولگرا از او به عنوان نامزد معاون اولی دولت احتمالی رئیسی یاد می‌کردند که البته با شکست در انتخابات رقابتی آن سال، کل این رویاها فروپاشید. اما با نقش فعالی که او امسال در ستاد رئیسی داشت، بازهم نام نیکزاد برای معاون اولی سر زبان برخی رسانه‌های اصولگرا افتاده است. از او به عنوان یکی از افراد نزدیک به احمدی‌نژاد یاد می‌شود که البته با توجه به اعلام برائت اکثر اصولگرایان از احمدی‌نژاد می‌توان این نزدیکی را قرابت فکری تعبیر کرد؛ او در عین حال در حال حاضر بیش از آنکه نزدیک به احمدی‌نژاد باشد، نزدیک به جبهه پایداری ارزیابی می‌شود.

نیکزاد در دولت اول محمود احمدی‌نژاد استاندار اردبیل بود؛‌ همانجایی که احمدی‌نژاد نخستین استاندار آنجا پس از استان شدن بود. در دولت دوم او ارتقای جایگاه گرفت و به وزارتخانه راه و شهرسازی رفت و پروژه‌های جنجالی مسکن مهر را اجرا کرد؛ پروژه‌هایی که منتقدان جدی و حامیان سفت و سختی دارد. او مسکن مهر را به عنوان برگ افتخاری برای خود می‌داند اما منتقدان بزرگترین نقطه ضعف او. به هر حال نیکزاد با چنین رزومه‌ای از نامزدهای اصلی معاونت اولی است.

سعید جلیلی هم که نامزد پوششی برای رئیسی در این انتخابات بود، در جریان انتخابات ۹۶ هم به عنوان حامی رئیسی شهر به شهر برای او سخنرانی کرد و از نامزدهای معاونت اولی رئیس‌جمهوری رئیسی بود. با این وجود او که در این انتخابات به سبب حمایت جبهه پایداری از رئیسی حتی حمایت مهمترین پشتیبان خود را هم نداشت، معلوم نیست چقدر بتواند سهمی از دولت سیزدهم داشته باشد؛ البته که شاید سهم او از دولت وزارت امور خارجه باشد که محتمل است به علی باقری‌کنی معاون جلیلی برسد.