به گزارش پایگاه خبری نشان :

براساس  لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ که هیات دولت در حال بررسی و تصویب آن است، حقوق کارمندان در بودجه سال آینده با ۲۵ درصد افزایش در نظر گرفته شده است. براساس پیش نویس لایحه بودجه  کف حقوق کارمندان ۳.۵ میلیون تومان می‌شود افزایش حقوق کارمندان غیررسمی نفت (پیمانکاری) بر اساس قانون کار  می باشد. همچنین  میزان افزایش حقوق کارمندان غیررسمی  یا پیمانکاری مطابق روال گذشته توسط  شورای عالی کار  مشخص خواهد شد. در رابطه با معافیت مالیاتی حقوق کارمندان نیز سالانه ۴۸ میلیون تومان تعیین شده که در هر ماه حقوق های چهار میلیون و کمتر معاف خواهند بود اما برای حقوق های بالاتر از چهار میلیون تومان به صورت پلکانی مالیات دریافت خواهد شد.

حقوق کارمندان

سقف حقوق کارمندان ۳۳ میلیون تومان شد

در لایحه بودجه 1400 که از سوی دولت به مجلس ارائه شد افزایش 25 درصدی حقوق به صورت ثابت برای تمامی کارمندان دولت لحاظ شده بود. این موضع با انتقاد کارشناسان و برخی نمایندگان مجلس نیز مواجه شد. این گروه از منتقدان تاکید داشتند که مدل افزایش درصد ثابت حقوق برای تمامی کارمندان دولت عادلانه نیست. به عنوان مثال احسان خاندوزی نائب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با ارائه یک مثال به این موضوع اشاره کرده بود. به گفته خاندوزی با افزایش 25 درصدی حقوق برای تمامی کارمندان فردی که 4 میلیون دریافتی دارد سال آینده یک میلیون افزایش حقوق دارد و فردی که 40 میلیون دریافتی دارد با افزایش 10 میلیون تومانی حقوق مواجه خواهد شد که این روش عادلانه نیست.

در نهایت کمیسیون تلفیق در این خصوص رای گیری کرد و مدل پیشنهادی دولت یعنی افزایش 25 درصدی حقوق را تصویب کرد. بر اساس لایحه دولت 208 هزار میلیارد تومان برای جبران خدمات کارکنان دولت لحاظ شده است.

اما یکی از چالشهای بودجه 1400 موضوع نجومی بگیران است. چندی قبل عادل آذر رئیس سابق دیوان محاسبات کشور از حقوق‌های نجومی مدیران در سال آینده خبر داد و گفت: «بدون تردید در بودجه 1400 حقوق‌های حدود 60 میلیون تومان خواهیم داشت. این پرداختی قانونی است و بر اساس قانون پرداخت می‌شود.»

بر همین اساس یک عضو کمیسیون تلفیق لایحه بودجه 1400 مجلس گفت: کمیته مصارف و دستمزد این کمیسیون در حال بررسی پیشنهادات نمایندگان در مورد جلوگیری از پرداخت حقوق‌های نجومی است تا در نهایت یک بسته جامع پیشنهادی در این مورد برای تصویب ارائه کند.

گفتنی است، شورای حقوق و دستمزد در دولت مصوب کرده بود که سقف پرداختی حقوق‌ حداکثری 21 برابر حداقل حقوق یک کارمند باشد که میزان آن 47 میلیون و 800 هزار تومان می‌شود.

در نهایت این هشدارها در خصوص شکل گیری طیف جدیدی از نجومی بگیران در سال آتی نتیجه داد و حاجی دلیگانی عضو کمیسیون تلفیق بودجه سال 1400 با اشاره به مصوبات جلسه شب گذشته این کمیسیون گفت: اعضای کمیسیون مصوب کردند که سقف پرداختی حداکثری حقوق در دولت برای سال آینده 33 میلیون تومان باشد.

به گزارش تسنیم،‌ براساس مصوبه کمیسیون تلفیق چنانچه دولت در سال آینده اقدام به ثبت حقوق مدیران در این سامانه نکند هرگونه برداشت از بیت‌المال برای پرداخت حقوق مدیران جرم محسوب می‌شود.

 حقوق کارمندان

محدودیت افزایش حقوق کارمندان

خاندوزی: محدودیت افزایش حقوق صرفا شامل 7 درصد کارمندان می‌شود.

براساس اظهارات نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در صحن علنی مجلس، نسبت حداکثر به حداقل حقوق در بخش دولتی در ایران 21 است، در حالی که در بسیاری از کشورها نسبت به ایران وضعیت بهتری دارد. مثلاً این نسبت در کشورهایی مانند کره و ژاپن بین 8 تا 13 است.

خاندوزی تاکید کرد: خواسته حداقلی مردم از مجلس  این است که این شکاف ها کاهش  یابد و این پیام را به جامعه بدهیم که بیشترین درصد افزایش حقوق نصیب پایین ترین طبقات می شود. البته محاسبات نشان می دهد که 93 درصد کارمندان دولت مشمول افزایش 25 درصدی حقوق خواهند شد زیرا حکم حقوقی آن ها کمتر از 5 برابر حداقل دستمزد است و فقط 7 درصد باقی مانده مشمول درصد افزایش کمتری می شوند. نه تنها حقوق هیچ کدام از کارمندان دولت کاهش پیدا نمی کند بلکه ثابت هم نمی ماند و همه حتی در پله های بالایی شاهد افزایش حقوق هستند و صرفا آن 7 درصد با درصد کمتری نسبت به 25 درصد.

 افزایش حقوق کارمندان بر اساس میزان تورم

دولت: با تصویب پیشنهاد مجلس، حقوق گروهی از کارمندان ثابت می‌ماند

اما در این جلسه، سیدحمید پورمحمدی معاون اقتصادی سازمان برنامه و بودجه به عنوان نماینده دولت به شدت با تصویب این پیشنهاد مخالفت کرد.

وی با اشاره به این که براساس قانون برنامه ششم توسعه، دولت موظف است ضریب افزایش حقوق را با توجه به میزان هزینه های خود و میزان تورم مشخص کند، گفت: براساس این پیشنهاد کسانی که حکم آن ها تا 5 برابر حداقل حقوق است یعنی 14 میلیون تومان، این ها 25 درصد افزایش حقوق خواهند داشت ولی افرادی که بالاتر از این حقوق می گیرند، افزایش 25 درصدی نخواهند داشت. در نتیجه، مثلاً فردی که 14 میلیون تومان حقوق می گیرد، حقوقش 25 درصد افزایش می یابد ولی کسی که مثلا 14 میلیون و 100 هزار تومان حقوق می گیرد، حقوقش اصلاً افزایش نمی یابد. (خراسان: البته پیشنهاد مجلس نشان می دهد که این افراد مشمول افزایش حقوق ثابت حدود 2.5 میلیون تومانی می شوند. همچنین به نظر می رسد در پیشنهاد مجلس حداقل دستمزد کارگران مبنای محاسبات قرار گرفته است چرا که حدقل دستمزد در سال جاری، حدود دو میلیون تومان و حداقل حقوق کارکنان دولت دو میلیون و 800 هزار تومان است) بنابراین طبقات حقوقی کلاً جابه جا می شود یعنی کسانی که حقوق پایین تری می گرفتند حقوق بالاتری می گیرند و برعکس.

پورمحمدی افزود: چه کسانی بالاتر از 14 میلیون تومان می گیرند؟ قضات ما، هیئت علمی ما، انرژی اتمی ما، کسانی که روی سکوهای نفتی ما در جنوب هستند. یک دفعه یک توقف انجام می دهیم و حجم بسیار زیادی نارضایتی ایجاد می کنیم. وی اضافه کرد: دولت با این پیشنهاد قویا مخالف است و آن را مخالف قانون برنامه ششم توسعه می داند.

حقوق کارمندان

 افزایش ٢۵ درصدی حقوق‌های کارمندان تا ۱۰ میلیون تومان در سال جدید

ایسنا : مصطفی طاهری گفت: حقوق های بالاتر از ۱۰ میلیون تومان به میزان ثابت ۲/۵ میلیون تومان افزایش می‌یابد.

یک عضو کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ١۴٠٠ با اشاره به مصوبه این کمیسیون برای افزایش ٢۵ درصدی حقوق‌های تا ۱۰ میلیون تومان در سال آینده، گفت که حقوق های بالاتر از ۱۰ میلیون تومان به میزان ثابت ۲/۵ میلیون تومان افزایش می‌یابد.

مصطفی طاهری نماینده زنجان در صفحه شخصی خود در توییتر نوشت: «مهم‌ترین مصوبه امروز کمیسیون تلفیق:

۱- افزایش حقوق ها تا ۱۰ میلیون تومان ۲۵٪

۲- برای حقوق های بالاتر از ۱۰ میلیون تومان به میزان ثابت ۲/۵ میلیون تومان»

این حکم نیازمند مصوبه صحن علنی مجلس است.