به گزارش پایگاه خبری نشان :

آخرین برآوردهای انجام شده در خصوص متوسط قیمت مسکن نسبت به درآمد سالانه نشان داد؛ خانوارهای تهرانی باید برای خرید خانه بیش از صد سال منتظر بمانند تا بتوانند خانه بخرند که این امر هم باتوجه به تغییر نرخ‌ها بعید به نظر می‌رسد. در سال‌های اخیر نیز قیمت غالب خانه‌های تهران به بیش از یک میلیارد تومان رسیده است و از این رو خرید خانه برای افرادی که سرمایه‌ای کمتر از یک میلیارد تومان دارند به امری دشوار تبدیل شده است. خانه‌هایی که کمتر از یک میلیارد تومان قیمت دارد اغلب ریز متراژ بوده، در جنوب و یا جنوب شرق تهران واقع شده و فقط در برخی از محله‌ها دیده می‌شود. در ادامه این گزارش به بررسی جزییات معاملات برخی از واحدهایی که طی نیمه دوم دی ماه سال جاری در تهران معامله شده است خواهیم پرداخت.

OwgNGrNtOaQn

لازم به ذکر است که قیمت‌ها بر اساس معاملات انجام‌ شده طی نیمه دوم دی ماه99 (بر اساس آمار سازمان ثبت اسناد و املاک کشور) است. اقتصادآنلاین دخل و تصرفی در قیمت‌های درج‌شده ندارد و این جدول فقط نمونه‌ای از خرید و فروش‌های واحدهایی است که در دی ماه برای خانه‌های یک میلیارد تومانی تهران انجام شده و به طور مطلق بیانگر میانگین قیمت مسکن در محله یادشده نیست.

یکی از واحدهایی که در بازه یادشده با قیمتی کمتر از یک میلیارد تومان معامله شد واحدی 42متری و 17سال ساخت در مینایی است که این خانه متری 16میلیون و 989هزار تومان به فروش رفت. گفتنی است که سن بناهایی با این قیمت نیز بالاست و ممکن است یافتن واحدی نوساز در این قیمت امری سخت باشد؛ یک واحد آپارتمان 61متری و 24سال ساخت در محله پیروزی نیز با قیمت 18میلیون و 824هزار تومان در هر متر مربع فروخته شد.

خانه‌ای 56متری و 12سال ساخت در وحیدیه متری 18میلیون تومان، یک دستگاه آپارتمان 47متری و 27سال ساخت در خواجه نظام‌الملک متری 16میلیون و 831هزار تومان، واحدی 57متری و 6سال ساخت در مولوی متری 20میلیون و 847هزار تومان و یک واحد 49متری و 7سال ساخت در خاک سفید متری 17میلیون و 958هزار تومان به فروش رسید.

همچنین برای خرید یک خانه 45متری و 17سال ساخت در بریانک 17میلیون و 149هزار تومان در هر متر مربع هزینه پرداخت شد. قیمت مسکن جهت معامله یک واحد 47متری و 6سال ساخت در شیوا 18میلیون تومان در هر متر مربع بوده است.

شوش یکی از محله‌های جنوبی تهران است که یک واحد 73متری و 50سال ساخت در آن متری 10میلیون و 547هزار تومان معامله شد. قیمت واحدی 68متری و 19سال ساخت  در محله ابوذر نیز یک میلیارد و 270میلیون تومان بود.