به گزارش پایگاه خبری نشان :

رییس گروه بهداشت حرفه‌ای معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: هر ساله با نزدیک شدن ایام پایانی سال بازار فعالیت‌های مربوط به نظافت منازل و استفاده از مواد شوینده، سفید کننده و جرم گیر داغ می‌شود که با رعایت نکات و توصیه‌هایی می‌توان ضمن حفظ سلامت، ریسک مواجهه با این مخاطرات را به طور قابل ملاحظه‌ای کاهش داد.

حریری، شیوع بیماری کووید ۱۹ را در جامعه سبب افزایش استفاده از مواد شوینده و ضد عفونی کننده‌ها در یکسال گذشته عنوان کرد و افزود: سرانه مصرف این دسته از مواد در خانواده‌ها نسبت به سال‌های گذشته چند برابر شده است.

او با اشاره به گسترش فزاینده میزان مواجهه افراد به خصوص زنان خانه دار با این مواد شیمیایی گفت: با توجه به ماهیت مزمن برخی از آثار تماس با مواد شیمیایی، ممکن است در سال‌های آتی شاهد ایجاد مشکلاتی در سلامت افراد باشیم، بنابراین دقت در استفاده از این مواد و رعایت موازین بهداشتی و ایمنی بسیار اهمیت دارد.

به گفته حریری ساختار اغلب این مواد شیمیایی به دلیل ماهیت عملکردی آن‌ها (لکه بری و سفید کنندگی و ضدعفونی کردن سطوح) برگرفته از مواد شیمیایی با پایه اسیدی یا بازی مانند آمونیاک است که محرک بوده و تماس پوستی یا مواجهه استنشاقی با آن‌ها سبب ایجاد تاثیرات مخرب بر روی سیستم‌های مختلف بدن انسان می‌شود.

او با اشاره به گسترش استفاده از مواد ضدعفونی کننده دست با پایه الکلی در اپیدمی کرونا خاطرنشان کرد: الکل یک حلال نسبتا قوی است که با از بین بردن چربی پوست دست، ریسک ابتلا به درماتیت‌ها را افزایش می‌دهد.

حریری یادآور شد که با ابتکار برخی از شرکت‌ها مواد ضدعفونی کننده پایه الکلی در بستری از گلیسرین ساخته شده است تا این مشکل کمتر شود.

هرگز کودکان را با مواد شوینده تنها نگذارید

او؛ بر نگهداری مواد شوینده در محل مناسبی دور از دسترس کودکان تاکید کرد و افزود: نگهداری این مواد در آشپزخانه و کابینت‌های پایینی احتمال خطر مسمومیت کودکان با این مواد را افزایش می‌دهد.

این کارشناس بهداشت حرفه‌ای به خانواده‌ها هشدار داد که هرگز و حتی یک لحظه کودکان را با این مواد تنها نگذارند و در صورتی که هنگام استفاده از این مواد مجبور به پاسخگویی به تلفن یا آیفون منزل و... شدند کودک را نیز همراه خود ببرند.

او استفاده از دستکش و عینک هنگام کار با مواد جرم گیر و سفید کننده را الزامی دانست تا مانع تماس پوستی و پاشیدن قطرات این مواد به داخل چشم شود. در هنگام کار با شوینده‌ها نیز با توجه به خاصیت چربی زدایی آن‌ها استفاده از دستکش برای جلوگیری از خشکی پوست دست ضرورت دارد.

حریری با اشاره به عدم تاثیر استفاده از ماسک‌های تنفسی یکبار مصرف در کاهش مواجهه استنشاقی با این مواد گفت: قطر بخارات مواد شیمیایی بسیار کوچک‌تر از قطر خلل و فرج ماسک‌های یکبار مصرف است و به راحتی از آن‌ها عبور می‌کنند و از فرد محافظت نمی‌کند، گرچه ممکن است در کاهش بوی ناشی از این مواد موثر باشند.

او تاکید کرد: هنگام استفاده از این مواد برای نظافت مکان‌های سربسته مانند دستشویی و توالت حتما باید پنجره را باز کرد و در صورت عدم وجود پنجره باید درب را باز گذاشت و سیستم تهویه روشن شود تا از تجمع بخارات این مواد در محیط کاسته شود.

از مخلوط کردن مواد شوینده با هم و آب داغ اجتناب کنید

رییس گروه بهداشت حرفه‌ای معاونت امور بهداشتی در ادامه هشدار داد که هرگز نباید مواد سفید کننده و جرم گیر با هم مخلوط شوند، زیرا بر اثر فعل و انفعالات مواد شیمیایی، سمیت این مواد افزایش می‌یابد.

به گفته او؛ از مخلوط کردن این مواد با آب داغ نیز باید خودداری شود، زیرا حرارت نیز سبب افزایش فعل و انفعالات شیمیایی شده و افزایش میزان متصاعد شدن بخارات مواد شیمیایی می‌شود.