به گزارش پایگاه خبری نشان :

دانشگاه علوم پزشکی مشهد روز شنبه به نقل از مجری طرح تحقیقاتی درمان بیماران کرونا گزارش داد: با اجرای طرح تحقیقاتی «متیلن بلو» در بیمارستان های شریعتی و امام رضا (ع) مشهد نتایج بسیار خوبی در درمان مبتلایان به کرونا حاصل شد، به طوری که منجر به ترخیص سریع بیماران از بیمارستان و کاهش آمار مرگ و میر و آمار فوت از ۲۱.۴ به ۱۲.۳ درصد شده است.   

دکتر داریوش حمیدی علمداری افزود: برای ۳۸ بیمار که به هیچ درمان متداولی پاسخ نداده بودند و در شرایط بسیار بحرانی قرار داشتند، به عنوان آخرین خط درمان، داروی متیلن بلو تجویز شد که خوشبختانه ۳۲ بیمار به این طریق از مرگ نجات یافتند.

وی با تشکر از پزشکان بیمارستان های شریعتی و امام رضا (ع) مشهد و کادر پرستاری این ۲ مرکز درمانی، خاطرنشان کرد: فرمولاسیون داروی متیلن بلو در درمان کرونا ثبت اختراع شده است و می‌تواند همراه با داروهای دیگر به عنوان مکمل درمان استفاده شود، چرا که نقش ثابت شده‌ای در افزایش اکسیژن‌رسانی، جلوگیری از تکثیر ویروس، جلوگیری از لخته‌شدن خون، ضد التهاب و کاهش دیسترس تنفسی دارد که سبب بهبود بیماران کرونا می‌شود.

عضو هیأت علمی گروه بیوشیمی بالینی دانشگاه علوم پزشکی مشهد،  افزود: مقاله مرتبط با این پروپوزال در مجله معتبر European Journal of Pharmacology چاپ شده و مقاله دیگر در Clinical and Translational Investigation پذیرفته شده است و چند مقاله دیگر هم از این پروپوزال استخراج شده که در مرحله داوری است که در آنها در خصوص نتایج درمانی بسیار مثبتی که از راه درمان با متیلن بلو به دست می آید بحث و بررسی می شود.

طبق گزارش امروز سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، با فوت ۱۲۳ نفر دیگر از هموطنان مبتلا به بیماری کووید ۱۹ در شبانه روز گذشته، تعداد جانباختگان این بیماری در ایران به ۶۲ هزار و ۹۹۹ نفر رسیده است.

در این مدت بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی ۱۱ هزار و ۴۲۰ نفر بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی و هزار و ۶۰ نفر بستری شدند. با این حساب، مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به یک میلیون و ۹۲۰ هزار و ۳۹۴ نفر رسید.

هم‌اکنون در کشور ۴۷ شهرستان وضعیت قرمز کرونایی داشته و ۱۲۶ شهرستان نارنجی هستند. همچنین ۲۴۷ شهرستان در وضعیت زرد و ۲۸ شهرستان در وضعیت آبی قرار دارند.