به گزارش پایگاه خبری نشان :

با توجه به بیانیه مدیر عامل سازمان تامین اجتماعی مبلغ وام بازنشستگان تامین اجتماعی در سال 1401 افزایش یافته است. وام بازنشستگان می تواند در این وضعیت اقتصادی به کمک بازنشستگان بیاید؛  وام بازنشستگان جزو مسائل و موادری است که دولت تصمیمات خوبی برای آن در نظر گرفته است. وام بازنشتگان در سال جاری برای حدودا 270 هزار نفر پرداخت شده است، که در نظر داریم در سال آینده وام بازنشستگان تامین اجتماعی را به حدود 400 هزار نفر افزایش دهیم

جزئیات وام بازنشستگی

 اعضای تشکل‌های بازنشستگان خبر دادند که سازمان تامین اجتماعی در پرداخت تسهیلات بانکی به بازنشستگان خود دچار مشکل شده است؛ چرا که بانکی که متعلق به این مجموعه است، امکان اضافه برداشت از بانک مرکزی را ندارد.

این در حالی است که نمایندگان مجلس در جریان بررسی لایحه بودجه سال ۱۴۰۱، سقف اضافه برداشت از بانک مرکزی را افزایش داده بودند تا منابع بیشتری برای پرداخت تسهیلات به مشتریان بانک‌ها بازشود؛ با این حال بانک مرکزی با مصوبه‌ی مجلس مخالفت کرده است.

 گروه‌های مختلف بازنشستگان از جمله تامین اجتماعی، منتظر تعیین وضعیت بانک‌ها در ارتباط با تسهیلات تکلیفی هستند.

آن‌ها در این مورد گفتند که شرایط تسهیلات تکلیفی ۵۰ میلیون تومانی، به اندازه‌ی کافی سختگیرانه است و به طور عادی بازنشستگان امکان دریافت این تسهیلات را ندارند.

فوری / جزئیات وام بازنشستگان در سال 1401

متقاضیان می‌گویند شروط بانک‌ها مانند نداشتن اقساط معوق و حقوق بالای ۶ میلیون تومان، دریافت این تسهیلات را سخت می‌کند و به حذف بازنشستگان حداقل‌بگیر می‌انجامد که در سال جاری در محدود ۳ تا ۴ میلیون تومان مستمری دریافت می‌کردند.

بازنشستگان با اشاره به اینکه بانک مرکزی احراز شرایط دریافت‌کنندگان تسهیلات ۵۰ میلیون تومانی را به بانک‌ها سپرده است، افزودند: «این احتمال وجود دارد که بانک‌ها با الزامات خود این تسهیلات را پرداخت کنند؛ ضمن اینکه بانک مرکزی اصراری بر پرداخت این تسهیلات ندارد و بانک‌ها می‌توانند مانع از افزایش اضافه برداشت خود شوند.

به هر ترتیب، بانک‌ها دیگر با فشار مصوبه مجلس دست به گریبان نیستند و می‌توانند با در نظر گرفتن حساسیت‌های خود این تسهیلات را پرداخت کنند.»

جدا از وضعیت پرداخت تسهیلات تکلیفی از محل، اضافه برداشت، تسهیلات داخلی سازمان تامین اجتماعی برای بازنشستگان، که از محل اضافه برداشت یا منابع دیگر بانک عامل، به میزان ۷ میلیون تومان پرداخت می‌شود، با کندی در روند پرداخت رو به رو است.

 هنوز بسیاری از بازنشستگان موفق به دریافت این تسهیلات بر اساس سهمیه‌های اختصاص یافته به کانون‌های بازنشستگان، نشده‌اند؛ هرچند سازمان تامین اجتماعی اعلام کرده که تا انتهای سال جاری پرونده پرداخت تسهیلات بسته می‌شود و ۷۰ هزار بازنشسته در اسفند ماه تسهیلات خود را دیافت می‌کنند.

ضرورت وام بازنشستگان در سال 1401

میزان وام ضروری در این دوره ۱۲ میلیون تومان و به تعداد  ۱۴۸هزار و ۵۰۰ نفر تعیین شده است.

وام تنها به متقاضیانی پرداخت می‌شود که از طریق حساب بانک صادرات حقوق بازنشستگی یا مستمری دریافت می‌کنند.

وام با نرخ سود ۴ درصد ارائه می‌شود و اقساط بازپرداخت آن ۳۶ ماهه است.

بدیهی است مدارک متقاضیان بعد از ثبت نام بر اساس عواملی چون مجموع مانده وام‌های ضروری دریافتی (به ترتیب از کمترین به بیشترین مجموع وام دریافتی) و حقوق دریافتی (بر اساس آخرین حکم صادره و به ترتیب از کمترین به بالاترین حقوق دریافتی) مورد بررسی قرار می‌گیرد، واجدین شرایط به صورت سراسری اولویت بندی شده و در نهایت بر اساس اولویت، مبلغ وام به شماره حساب متقاضی در بانک صادرات ایران واریز می‌شود.

افراد زیر از لیست متقاضیان دریافت وام ضروری حذف شده‌اند:

وارث ذکوری که تا سه سال آینده از فهرست وظیفه‌بگیران خارج می‌شود.

بازنشستگان و وظیفه بگیرانی که حکم ترمیم سال جاری برای آنها صادر نشده باشد.

وظیفه بگیران تک ورثه‌ای که سن آنان بیش از ۸۰ سال باشد.

افرادی که فرم رضایت نامه وراث آنها در سامانه تایید نشده باشد.

بازنشستگانی که کمتر از یک سال از صدور حکم بازنشستگی آنها گذشته باشد.

وام بازنشستگان / چه کسانی مشمول دریافت وام فوری هستند؟

در راستای رسالت اجتماعی بانک در قبال جامعه هدف مستمری بگیران و بازنشستگان سازمان تأمین اجتماعی و دانشگاه های علوم پزشکی و مساعدت مالی به آن ها، اعطای تسهیلات به جامعه مذکور در قالب طرح کرامت امکان پذیر است

مستمری بگیران و بازنشستگان سازمان تأمین اجتماعی و دانشگاه های علوم پزشکی که حقوق خود را از بانک رفاه دریافت می کنند، می توانند برای تأمین اموال و خدمات مورد نیاز حداکثر تا 1 میلیارد ریال و برای تعمیرات اساسی و بازسازی کامل واحدهای مسکونی نیز حداکثر تا یک میلیارد ریال تسهیلات با نرخ 18 درصد و بازپرداخت بر اساس مبلغ تسهیلات حداکثر تا 48 ماه دریافت کنند. 

مدت بازپرداخت طرح: 48 ماه نرخ تسهیلات : تا 18 درصد مستمری بگیران

معاون امور بانکی در رابطه با وام فوری چه گفت؟

معاون امور بانکی، بیمه و شرکت‌های دولتی وزارت اقتصاد نیز اظهار داشت: مصوبه وزارت اقتصاد برای تسهیل شرایط پرداخت تسهیلات خرد تا سقف ۱۰۰ میلیون تومان به دستور رئیس‌جمهور و تأکید وزیر اقتصاد از لحاظ دریافت وثایق و ضامن برای متقاضیان واجد شرایط است.

سیدعباس حسینی توضیح داد: ضوابط پرداخت تسهیلات به مشمولین طرح، چنانچه توسط وزیر اقتصاد نیز اعلام شده است، برای کارکنان و بازنشستگان دستگاه‌های اجرایی دولتی، نهادهای عمومی غیردولتی و سایر شرکت‌های معتبر بخش خصوصی، (صرفاً از همان شعبه بانکی که حقوق خود را دریافت می‌کنند)، تا سقف ۵۰ میلیون تومان، بدون ضامن با نامه کسر از حقوق و تا سقف ۱۰۰ میلیون تومان، باز بدون نیاز به ارائه ضامن و با نامه کسر از حقوق به همراه اخذ چک یا سفته خواهد بود.

منبع: اقتصاد آنلاین