به گزارش پایگاه خبری نشان :

 

با رشد منفی جمعیت کشور آلمان شرایط مساعدی برای مهاجرت به این کشور از طریق روش های مختلفی چون جاب آفر آلمان، ویزای تحصیلی و سرمایه گذاری فراهم شده است. یکی از تبعات رشد منفی جمعیت، کاهش تعداد متخصصین با مهارت های مختلف در مشاغل صنعتی است، لذا دولت آلمان تلاش می کند تا شرایطی را برای ورود نیروی کار متخصص به آلمان فراهم کرده و بدین ترتیب کمبود نیروی کار را جبران کند. بنابراین کار در آلمان می تواند یکی از بهترین شرایط را برای زندگی در برترین و پیشرفته ترین کشور اروپا فراهم کند. اما آیا شما به عنوان متقاضی کار در آلمان، با انواع ویزای کار و همین طور هزینه ویزای کار آلمان آشنا هستید؟ آیا می دانید برای دریافت جاب آفر آلمان چه شرایطی باید داشته باشید و چگونه می توانید برای مهاجرت کاری به این کشور اقدام کنید؟

 

جاب آفر آلمان

از جمله اصلی ترین موارد برای کار در آلمان، دریافت دعوت نامه کاری یا پیشنهاد کاری است. این پیشنهاد کاری باید از شرکتی معتبر در آلمان دریافت شود، پس برای اقدام جهت دریافت جاب آفر آلمان باید به دنبال عقد قرارداد کاری با یک شرکت آلمانی معتبر باشید. درصورتی که موفق به دریافت قرارداد کاری شوید، می توانید برای دریافت ویزای کاری آلمان اقدام کنید. از جمله اصلی ترین شرایط جهت دریافت ویزای کاری آلمان به شرح زیر است:

  • ارائه پیشنهاد کاری یا قرارداد شغلی
  • ارائه مدرک حداقل لیسانس دارای تاییدیه ZAB
  • حداقل ۳ سال سابقه کار مرتبط با شغل درخواستی و ترجیحاً با بیمه در ایران
  • تسلط به زبان آلمانی در سطح  A2و یا زبان انگلیسی در سطح آیلتس 5.5
  • حداقل سن ۲۵ و حداکثر سن ۴۵ سال

البته نیازی به ارائه مدرک زبان نیست و طبق مصاحبه ای که با شما در سفارت انجام خواهد شد، سطح زبان آلمانی یا انگلیسی سنجیده می شود. شرط سنی حداقل ۲۵ و حداکثر ۴۵ سال نیز به این مفهوم است که افراد با این رده سنی شانس بیشتری برای تصدی شغلی مناسب در آلمان دارند. پس با سن کمتر از ۲۵ سال و بالاتر از ۴۵ سال نیز می توانند در آلمان مشغول به کار شد.

وقتی مدارک خود را به سفارت آلمان ارائه می دهید، آفیسر پرونده آن ها را چک کرده و مصاحبه ای ۱۵ الی ۲۰ دقیقه ای با شما خواهد داشت که طی آن سوالات مهمی پرسیده می شود. اگر قرارداد کاری معتبر داشته باشید، سفارت آلمان در تهران وقتی VIP حدوداً 1 الی 3 ماهه برای شما صادر خواهد کرد.

توجه داشته باشید که سفارت آلمان سخت گیری های زیادی را در رابطه با قرارداد کاری خواهد داشت به این مفهوم که در فرصت 1 الی 2 ماهۀ بررسی مدارک، اعتبار قرارداد کاری را ارزیابی می کند. درصورتی که قرارداد معتبر و قانونی باشد، درخواست شما برای دریافت ویزا مورد بررسی قرار می گیرد.

22

انواع ویزای کار در آلمان

ویزای کار در آلمان به 2 دسته اصلی بلوکارت و ویزای کار عادی تقسیم می شود. تفاوت عمده این دو ویزا در میزان حقوق ناخالص دریافتی سالانه خواهد بود. علاوه براین، طبق توافق صورت گرفته، شرایط و مدت زمان لازم برای اخذ اقامت آلمان نیز متفاوت خواهد بود. کسانی که موفق به دریافت ویزای بلوکارت آلمان می شوند سالانه حقوقی معادل 54.000 یورو خواهند داشت.

 

هزینه ویزای کار آلمان و هزینه های زندگی

هزینه های زندگی در آلمان بیشتر به سبک زندگی و تعداد اعضای خانواده بستگی خواهد داشت. از طرفی شهری که برای اشتغال و اقامت انتخاب می کنید، خود روی هزینه های زندگی تاثیر مستقیمی دارد. از مهمترین هزینه ها برای کار و زندگی در آلمان می توان به اجاره خانه، خوراک، پوشاک و حمل و نقل اشاره کرد.  در میان تمام روش های مهاجرتی، ویزای کاری، کمترین میزان هزینه را برای شما خواهد داشت. چون مانند ویزای تحصیلی نیاز به پرداخت شهریه نیست یا اینکه مانند ویزای سرمایه گذاری نیازی به سرمایه اولیه هنگفتی نخواهد بود. بنابراین تنها مواردی که باید در این خصوص در نظر بگیرید همان اجاره خانه، خوراک و مالیات شغلی است.

هزینه ویزای کار آلمان نیز تنها شامل تایید شناسنامه و تایید مدارک تحصیلی است که به صورت مجموع کمتر از ۸۰ یورو خواهد بود. بنابراین برای شروع نیازی به سرمایه زیادی ندارید و تنها کافیست با ارائه مدارک تحصیلی معتبر و سوابق شغلی قابل توجه، برای دریافت جاب آفر آلمان اقدام کنید. این مرحله از پروسه کار در آلمان در اصل سخت ترین مرحله خواهد بود، چون کشور آلمان نیز مانند دیگر کشورهای شینگن، در وهله اول از نیروهای کار داخلی آلمان یا نیروهای کار اتحادیه اروپا استفاده می کند. پس به عنوان متقاضی خارجی باید با شیوه دریافت جاب آفر آلمان آشنا باشید تا بتوانید برای کار در آلمان مهاجرت کنید.

222

نکاتی برای کار در آلمان

برای اینکه بتوانید آینده روشنی را در آلمان برای خود بسازید، باید شغلی را انتخاب کنید که مرتبط با رشته تحصیلی و سابقه کاری شما باشد. با بررسی سایت های مختلف کاریابی در آلمان، می توانید مشاغل مختلف را بررسی کرده و شغلی که به شرایط شماا نزدیک تر است را انتخاب کنید. اگر به عنوان یک متخصص، با مهارت بالا شناخته شوید، امکان عقد قرارداد طولانی تر با حقوق بالاتر وجود دارد.

سفارت آلمان در فرآیند بررسی مدارک و ارائه ویزا معمولاً نامنظم است و وقت درخواست ملاقات با تغییراتی مواجه می شود. در چنین شرایطی برخی از افراد سودجو تلاش می کنند تا با فروش دعوتنامه کاری مبالغ قابل توجهی را از شما دریافت کنند. با توجه به اینکه سفارت آلمان تاکید بسیاری روی قانونی بودن قرارداد کاری دارد، چنین دعوتنامه هایی می تواند باعث رد درخواست شما و ایجاد سوءسابقه در حوزه شنگن شود. بنابراین پیشنهاد می کنیم برای کسب اطلاعات تکمیلی و همین طور آشنایی با پروسه دریافت جاب آفر آلمان و هزینه ویزای کار آلمان با کارشناسان و وکلای این حوزه در ارتباط باشید.

 

با توجه به اینکه کوچکترین اشتباهی می تواند منجر به رد درخواست شما و ایجاد سوءسابقه در حوزه شینگن شود، لازم است تا با آگاهی کامل در این مسیر قدم بگذارید. اطلاعاتی که در فوق ارائه شد از مقالات موسسه بین المللی سفیر سروش فردا زیر نظر وکیل پایه یک دادگستری جمع آوری شده است. پس اگر به دنبال اطلاعات تکمیلی و دریافت مشاوره از متخصصین امر هستید، پیشنهاد می کنیم سایت سروش فردا را مطالعه کرده و در نهایت با وکلای خبره این موسسه در تماس باشید. به این ترتیب در اولین تجربه خود برای مهاجرت کاری به آلمان موفق خواهید بود.