به گزارش پایگاه خبری نشان :

اگر تجربه فعالیت در بازار سرمایه ایران را داشته باشید، احتمالا بارها اسم تحلیل بنیادی یا فاندامنتال را شنیده‌اید. تحلیل بنیادی یکی از روش‌های تحلیل بورس است که با استفاده از آن، ارزش ذاتی هر دارایی برآورد می‌شود.

 

 

هدف نهایی تحلیل بنیادی (فاندامنتال) چیست؟

هدف نهایی تحلیل فاندامنتال، دستیابی به ارزش ذاتی دارایی مورد نظر است. اگر ارزش ذاتی به دست آمده، بالاتر از قیمت فعلی باشد، سهم برای خرید مناسب خواهد بود. درحالی‌که پایین بودن ارزش ذاتی نسبت به قیمت بازار آن نشان‌دهنده این است که قیمت سهم دارای حباب است. تحلیلگران بنیادی معمولاً در تحلیل خود، از دو رویکرد برای تعیین سهم با بازدهی مناسب استفاده می‌کنند:

رویکرد بالا به پایین:

در این روش ابتدا به بررسی اقتصاد کلان پرداخته می‌شود. سپس تحلیلگران مواردی از قبیل روابط بین‌المللی، روابط اقتصادی، نرخ تورم و نرخ بهره را تجزیه ‌و تحلیل می‌کنند تا صنعت مناسب برای سرمایه‌گذاری مشخص شود. در انتها از بین شرکت‌های موجود در صنعت برگزیده، بهترین شرکت از نظر بازدهی و سرمایه‌گذاری انتخاب می‌شود.

رویکرد پایین به بالا:

در این رویکرد برخلاف روش قبلی، تحلیلگران ابتدا شرکت و سپس وضعیت آن در صنعت را می‌سنجند. بعد از آن به بررسی این صنعت در اقتصاد داخلی و خارجی می‌پردازند.

چه اطلاعاتی برای تحلیل بنیادی لازم است؟

منابع اطلاعاتی لازم برای تحلیل بنیادی به دو بخش تقسیم می‌شوند. اطلاعات درونی شرکت مثل انواع صورت‌های مالی، طرح‌های توسعه‌ای، خط‌ مشی مدیران و سیاست‌های شرکت. اطلاعات بیرونی مثل تورم، نرخ بهره، نرخ ارز، اخبار سیاسی و قیمت‌های جهانی.

ابزارهای تحلیل بنیادی

تحلیل بنیادی مانند دیگر روش‌های تحلیلی مانند تکنیکال و تابلوخوانی ابزارهای خاص خود را دارد و آشنایی با این ابزارها که دو نمونه از آن‌ها در ادامه آمده است به تحلیل بهتر کمک می‌کند.

صورت های مالی

صورت های مالی اصلی شامل مواردی نظیر ترازنامه، صورت سود و زیان، صورت گردش وجوه نقد و یادداشت‌های توضیحی می‌شوند. تجزیه‌وتحلیل این صورت‌ها باعث می‌شود مدیران شرکت‌ها، صاحبان سرمایه، بستانکاران و سرمایه‌گذاران بتوانند از وضع مالی گذشته، حال و آینده شرکت‌های سهامی مورد نظر خود آگاه شوند و درباره آن قضاوت کنند. به همین دلیل صورت های مالی کاربرد فراوانی در تحلیل بنیادی دارند.

نسبت های مالی

تجزیه و تحلیل نسبت‌های مالی یکی از ابزارهای بررسی وضعیت شرکت‌هاست که به بیان روابط بین اقلام موجود در صورت‌های مالی می‌پردازد. تجزیه و تحلیل نسبت‌های مالی کمک می‌کند درک جامع و صحیحی از عملکرد و وضعیت مالی شرکت‌ها ایجاد شود.

چطور به ابزارهای تحلیل بنیادی دسترسی پیدا کنیم؟

دسترسی به دو ابزار بسیار مهم تحلیل بنیادی، یعنی صورت‌های مالی و نسبت‌های مالی از راه‌های مختلفی ممکن است که در ادامه معرفی می‌شود.

کدال

داده‌های مورد نیاز برای ارزش‌گذاری یک شرکت و همچنین داده‌های مورد نیاز برای محاسبه نسبت‌های مالی آن، عمدتا از صورت‌های مالی آن استخراج می‌شود. کلیه صورت‌های مالی شرکت‌ها نیز از طریق سامانه کدال به نشانی codal.ir منتشر شده و در اختیار همگان قرار می‌گیرد. سامانه کدال به عنوان مرجع اصلی استخراج داده‌های مورد نیاز برای تحلیل بنیادی شناخته می‌شود.

بورس ویو

یکی از دستیاران معاملاتی کارگزاری مفید سامانه بورس ویو است. بورس ویو سامانه‌ای است که تحلیل را برای هر کسی آسان می‌کند. در این سامانه اطلاعات شرکت‌های بورسی را با بیشترین دقت و در سریع‌ترین زمان ممکن در نمایی حرفه‌ای گردآوری شده است.

از تحلیل تکنیکال استفاده کنیم یا بنیادی؟

پاسخ این سوال به میزان بازدهی مورد انتظار، ریسک‌پذیری و نگرش سرمایه‌گذار بستگی دارد. به عنوان مثال اگر فردی بخواهد به محض خرید یک سهم شاهد واکنش در آن باشد، تحلیل تکنیکال به او این امکان را می‌دهد و یا اینکه اگر بخواهد سهمی را خریده و به دریافت سود تقسیم شده در مجمع (DPS)‌ امید داشته باشد، باید با نگاه بنیادی و میان‌مدت آن سهام را مورد بررسی قرار دهد. روشی که تحلیلگران توصیه‌ می‌کنند این است که ابتدا می‌بایست سهم‌ها را با دید بنیادی رصد کرد. با این کار مجموعه‌ای از بهترین سهم‌های بازار از نظر بنیادی مشخص خواهد شد. سپس به کمک تحلیل تکنیکال می‌توان به بهترین زمان برای ورود و خروج از سهم دست یافت.

 

در صورت تمایل برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد تحلیل بنیادی یا آموزش‌های دیگر بورسی، می‌توانید به وبسایت آموزشی کارگزاری مفید به نشانی https://learning.emofid.com مراجعه کنید. در این وبسایت علاوه بر مقالات آموزشی رایگان به صورت هفتگی چندین کلاس در جهت آموزش تحلیل بنیادی به صورت رایگان و غیر حضوری برگزاری می‌شود.