به گزارش پایگاه خبری نشان :

 

خرید بیمه شخص ثالث و  بیه بدنه

بیمه شخص ثالث و بیمه بدنه جزو بیمه نامه‌های خودرو هستند که تمام شرکت‌های بیمه‌ای این بیمه نامه‌ها را صادر می‌کنند. برای خرید بیمه ثالث طرح اجباری و قانون پلیس راهنمایی و رانندگی وجود دارد اما برای خرید بیمه نامه بدنه می‌توان به صورت اختیاری این بیمه نامه را تهیه کرد. نکته مهم این است که در بیمه شخص ثالث اگر وسیله‌ای فاقد این بیمه نامه باشد با جریمه پلیس روبه رو می‌شود و خودرو یا موتور سیکلت آن فرد به پارکینگ منتقل خواهد شد. از طرف دیگر مالک وسیله نقلیه زمینی باید برای خروج خودرو یا موتور خود از پارکینگ، هزینه پارکینگ و جریمه دیرکرد بیمه نامه را هم پرداخت کند. همچنین اگر خلافی وسیله نقلیه صفر نباشد باید آن را هم پرداخت کند. خب مشخص است که علاوه بر هزینه‌های ایجاد شده، انرژی و زمان مالک هم هدر می‌رود. پس بهتر است که به قوانین احترام گذاشت و بیمه نامه‌های خودرو را به موقع تمدید کرد. از طرف دیگر هم برخی از افراد با مزیت‌ها و پوشش‌های بیمه خودرو آشنا نیستند که در این مطلب سعی داریم توضیحاتی درباره بیمه ثالث و بدنه ارائه کنیم با ما تا انتهای متن همراه باشید تا پاسخ سوال اهمیت خرید بیمه را دریافت کنید.

بیمه شخص ثالث و پوشش‌های بیمه نامه

تعریف کلی در بیمه شخص ثالث به این معنا است که به شخص اول بیمه‌گزار، به شخص دوم بیمه‌گر و به شخص زیان دیده در حادثه شخص ثالث گفته می‌شود. همچنین این بیمه نامه با توجه به نام و ماهیتی که دارد برای جبران خسارت‌های ایجاد شده ناشی از حادثه برای اشخاص ثالث است. همچنین خسارت‌های مالی و جانی که برای اشخاص ثالث رخ دهد در این بیمه نامه جبران خسارت می‌شود.

22

بیمه بدنه و شخص ثالث خودرو

پوشش‌‌های بیمه شخص ثالث

همانطور که اشاره شد شرکت بیمه‌گر در بیمه ثالث خسارت‌های مالی و جانی را برای اشخاص ثالث زیان دیده در حادثه رانندگی جبران می‌کند که به شرح زیر است:

 • جبران خسارت مالی وارد شده به شخص ثالث در حادثه رانندگی

در این پوشش تمام خسارت‌های مالی وارد شده به اشخاص ثالث تا سقف تعهدات بیمه‌گر قابل جبران است. بیمه‌گر با دریافت مدارک، تخمین خسارت وارد شده را بررسی می‌کند و با توجه به سقف تعهدات جبران خسارت خواهد کرد.

 • جبران خسارات بدنی یا جانی وارد شده به شخص ثالث در حادثه رانندگی

اگر بر اثر حادثه رانندگی به فرد یا افراد ثالث خسارت بدنی یا جانی وارد شود، شرکت بیمه‌گر با توجه به سقف تعهدات خود موظف به جبران خسارت‌های افراد ثالث است. در این پوشش انواع صدمات بدنی شامل شکستگی، نقص عضو، از کار افتادگی جزئی یا کلی، از کار افتادگی موقت یا دائم، هزینه‌‌های بیمارستان و درمان و دیه فوت تحت پوشش خواهد بود.

تنها نکته مهم در بیمه شخص ثالث این است که خسارت‌های وارد شده تا سقف تعهدات شرکت بیمه جبران می‌شوند و برای خسارت‌های مالی وارد شده به راننده مقصر هیچگونه تعهدی وجود ندارد. پس بهتر است برای جبران هزینه‌های ایجاد شده از بیمه بدنه برای جبران خسارت‌های مالی راننده مقصر یا حتی راننده آسیب دیده استفاده کرد که در ادامه متن توضیحاتی درباره بیمه بدنه خواهیم داد.

نحوه محاسبه نرخ بیمه شخص ثالث

برای محاسبه نرخ بیمه شخص ثالث مولفه‌های مختلفی دخیل هستند که به شرح زیر خواهند بود:

 • دیه کامل انسان:

مبنای محاسبه حق بیمۀ شخص ثالث و میزان پوشش مالی و بدنی آن، دیۀ کامل یک انسان در ماه حرام (چهار ماه‌ : ذی القعده، ذی الحجه، محرم و رجب ماه‌های حرام در تقویم قمری به شمار می‌آیند) است. میزان دیۀ شخص فوت شده در حادثۀ رانندگی برحسب مبالغ مذکور تعیین می گردد. بر همین اساس، هر ساله، بیمۀ مرکزی حداقل و حداکثر نرخ بیمه شخص ثالث را بر اساس نرخ دیه و تعداد سیلندر وسیلۀ نقلیه به شرکت‌های بیمه اعلام می کند. میزان دیه کامل تعیین شده توسط قوه قضاییه در سال 1401 معادل 800 میلیون تومان در ماه حرام و در ماه غیرحرام معادل 600 میلیون تومان مشخص شد.

کاربری خودرو:

با توجه به کاربری برخی از خودرو‌ها مانند: آمبولانس، آتش‌نشانی، تاکسی، بارکش و صنعتی می‌توان گفت که میزان ریسک آن‌ها نسبت به سایر خودرو‌ها بیشتر است و در نتیجه حق بیمه بیشتری باید پرداخت کرد.

 • جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث:

 با توجه به قانون بیمه مرکزی اگر از موعد سررسید تمدید بیمه نامه شما گذشته باشد، جریمه دیرکرد تمدید بیمه نامه به شما تعلق می‌گیرد. این جریمه به صورت روزشمار است و متناسب با تعداد روز‌های تاخیر در تمدید بیمه نامه باید حق بیمه بیشتری پرداخت کرد.

 • تخفیف عدم خسارت:

اگر بیمه‌گزار در مدت زمان اعتبار بیمه نامه از شرکت بیمه خسارتی دریافت نکند مشمول تخفیف عدم خسارت می‌شود. تخفیف عدم خسارت برای هر سال 5 درصد بوده و به مدت ۱۴ سال قابل دریافت خواهد بود.

 • نوع و میزان پوشش‌‌های مالی بیمه شخص ثالث:

حداقل مبلغ برای جبران خسارت‌های مالی در بیمه شخص ثالث خودرو 20 میلیون تومان است، اما شخص بیمه‌گزار می‌تواند با پرداخت حق بیمه بیشتر این تعهدات را افزایش دهد.

23

پوشش های بیمه شخص و ثالث

بیمه بدنه و پوشش‌‌های بیمه نامه

با توجه به توضیحاتی که داده شد بیمه بدنه آنلاین خودروها، برای تضمین خسارت‌های احتمالی حوادث امری لازم و ضروری است. یکی از انواع بیمه‌هایی که برای رانندگان و وسایل نقلیه بسیار مفید واقع می‌شود؛ بیمه بدنه اتومبیل است. بیمه گزار با پرداخت مبلغ مشخص حق ‌بیمه به شرکت بیمه‌گر و خرید بیمه بدنه ، وسیله‌نقلیه خود را در برابر خطرات و حوادث احتمالی خودرو بیمه می‌کند. شرکت بیمه‌گر، طبق این بیمه ماشین، درصورت بروزحادثه، خسارت وارده را براساس شرایط بیمه‌نامه پرداخت نماید.

با توجه به گران بودن خودرو و قطعات یدکی از یک طرف و اجتناب ناپذیر بودن حوادث رانندگی، اهمیت بیمه‌نامه بدنه خودرو به شدت پررنگ می‌شود. به همین دلیل کارشناسان بیمه دات کام، خرید بیمه بدنه را به همه دارندگان خودرو مخصوصا دارندگان خودروهای نامتعارف توصیه می‌کنند.

پوشش‌‌های اصلی بیمه بدنه

در صورتی که بیمه بدنه را خریداری می‌کنید دقت داشته باشید که با پرداخت حداقل حق بیمه نامه مشمول پوشش‌های اصلی بیمه نامه خواهید شد. این پوشش‌ها عبارتند از:

سرقت کلی

 • خسارات وارده به این نجات سرنشینان یا انتقال خودرو به تعمیرگاه
 • رخ دادن حادثه برای خودرو
 • خسارات ناشی از حوادث چون آتش‌سوزی، انفجار و صاعقه
 • خسارت وارده به لاستیک، باتری و چرخ‌‌های خودرو

پوشش‌‌های اضافی بیمه بدنه

بیمه‌گزار می‌تواند با پرداخت حق بیمه بیشتر، خطرات بیشتری را تحت پوشش قرار دهد. این پوشش‌ها عبارتند از:

 • دزدی در جای لوازم خودرو بدون سرقت کلی آن
 • شکستن شیشه خودرو به علتی غیر از خطرات اصلی
 • غرامت عدم استفاده از خودرو در زمان تعمیرات
 • خسارات ناشی از حوادث طبیعی مانند سیل، زلزله و آتشفشان
 • خسارت وارده ناشی از پاشیدن مواد شیمیایی مانند رنگ و اسید

نحوه محاسبه نرخ بیمه بدنه

برای محاسبه نرخ حق بیمه بدنه هم باید به مولفه‌ها و عوامل مختلف دقت داشت. برخی از موارد می‌توانند قیمت بیمه نامه را تغییر دهند که به شرح زیر هستند.

مشخصات خودرو: مشخصات خودرو شامل سال‌ ساخت، نوع خودرو، ارزش و کاربری آن در محاسبه نرخ بیمه بدنه تاثیر خواهند گذاشت.

پوشش‌‌های اضافی بیمه بدنه خودرو: با توجه به تعداد پوشش‌های اضافی که برای بیمه بدنه در نظر گرفته شده، هر یک از آن‌ها می‌توانند مبلغی را بر نرخ حق بیمه اضافه کنند.

تخفیف‌های بیمه بدنه خودرو: تخفیفات بیمه بدنه خودرو شامل تخفیف عدم خسارت، تخفیف خودروی صفر، تخفیف خرید نقدی و تخفیف ارزش خودرو خواهند بود.

تمام این موارد می‌توانند نرخ حق بیمه را برای بیمه بدنه تحت تاثیر قرار دهند و علت اصلی تفاوت قیمت بیمه نامه در شرکت‌های بیمه‌ای هم همین مولفه‌ها است. برای اینکه راحت‌تر بتوانید از قیمت بیمه شخص ثالث و بیمه بدنه مطلع شوید و از میزان سقف تعهدات و پوشش‌های آن مطلع باشید، توصیه می‌کنیم که به سامانه و کارگزاری آنلاین بیمه دات کام (https://bimeh.com/ ) مراجعه کنید تا به راحتی و تنها با جستجو شرکت‌های بیمه‌ای مد نظر خود، شرایط استعلام و مقایسه و خرید بیمه نامه‌ها برای شما فراهم شود.