به گزارش پایگاه خبری نشان :

 

اگر سوال شما هم این است که استانبول چند فرودگاه دارد و کدام فرودگاه بهترین گزینه برای سفر شماست باید بگوییم؛ استانبول شهری دارای دو فرودگاه به نام‌ های فرودگاه بین‌المللی آتاتورک و فرودگاه گوکچن است. این فرودگاه‌ ها دارای ترافیک هوایی زیادی هستند چرا که مسافران و گردشگران زیادی مخصوصاً در فصول گردشگری مانند فصل بهار و تابستان به این شهر مسافرت می‌ کنند. به دلیل ازدحام زیاد مسافران به این شهر دولت ترکیه اقدام به راه ‌اندازی یک فرودگاه دیگر در شهر استانبول کرد. این فرودگاه تا سال ۲۰۳۰ به بهره‌ برداری خواهد رسید.

 

فرودگاه های استانبول کدامند؟

در حال حاضر در شهر استانبول تنها فرودگاه‌ های آتاتورک و گوکچن در حال ارائه خدمات هستند. فرودگاه آتاتورک با معماری بسیار قدیمی که دارد در دسته جاذبه‌ های گردشگری نیز به شمار می رود. دولت استانبول برای سهولت در حمل و نقل اقدام به تأسیس فرودگاه صبیحه گوکچن کرد. اکنون به دلیل بالا بودن ترافیک هوایی و افایش تعداد مسافر تور استانبول در این شهر و برخی دلایل دیگر، دولت ترکیه اقدام به تاسیس فرودگاه بزرگ استانبول کرده که ساخت آن به پایان نرسیده است. پس بر این اساس استانبول چند فرودگاه دارد؟

فرودگاه آتاتورک استانبول:

از فرودگاه بین ‌المللی آتاتورک به عنوان اصلی ‌ترین فرودگاه بین‌ المللی شهر استانبول یاد می‌ شود. این فرودگاه همچنین بزرگ ترین فرودگاه از لحاظ تعداد مسافر در شهر استانبول به شمار می رود. قطب اصلی و مهم پروازهای خطوط هوایی ترکیش ایرلاین را فرودگاه آتاتورک ترکیه شکل می‌ دهد. این فرودگاه از سال ۲۰۱۹ به بعد، کاربردی اختصاصی پیدا کرد. فرودگاه آتاتورک تنها برای هواپیماهای باری، جت‌ های تجاری، هوانوردی عمومی و تعمیر و نگهداری هواپیما به کار گرفته می ‌شود. از طرفی دیگر، پروازهای تجاری مسافرین به فرودگاه جدید انتقال پیدا کرد.

از امکانات خوب در محوطه فرودگاه، می توان به داشتن چندین سالن استراحت عمومی برای افراد تدارک دیده شده است، اشاره کرد. این سالن ‌های استراحت عمومی از کیفیت بالایی برخوردار هستند و شما به صورت ۲۴ ساعته می ‌توانید از آن‌ ها استفاده کنید. سرویس بهداشتی و حمام نیز در این سالن‌ ها موجود است. برخی از این استراحتگاه‌ ها خدمات زیادی را ارائه می ‌دهند که ممکن است برای استفاده از آن‌ها مجبور به پرداخت هزینه شوید. البته سالن‌ های استراحت عمومی فرودگاه نیازی به پرداخت هزینه ندارند و کاملا رایگان در اختیار افراد قرار می گیرند.

فرودگاه صبیحا گوکچن:

فرودگاه صبیحا گوکچن در بخش آسیایی شهر استانبول قرار گرفته و موقعیت دقیق این فرودگاه در ۳۵ کیلومتری جنوب شرقی استانبول است. فرودگاه صبیحه گوکچن در سال ۲۰۰۹ تأسیس شد. در آن زمان فقط فرودگاه آتاتورک در استانبول مشغول به کار بود، اما به دلیل ناتوانی در پاسخگویی به حمل و نقل میلیون‌ ها مسافر به صورت سالانه این فرودگاه تأسیس گشت.

فرودگاه صبیحا در سال ۲۰۱۰ یکی از بهترین فرودگاه ‌های جهان از نظر کنگره جهانی خطوط هوایی ارزان قیمت در لندن شد. بسیاری از پرواز‌های خطوط هوایی مانند ترکیش ایرلاین و بورا جت در این فرودگاه صورت می گیرد. در حال حاضر فرودگاه صبیحا گوکچن به عنوان دومین فرودگاه استانبول بوده و امکاناتی نظیر: ظرفیت پارک ۴۷۱۸ خودرو و همچنین یک هتل چهار طبقه که دارای ۱۲۸ اتاق است را دارا است. ۱۱۶ باجه پذیرش و همچنین دستگاه خودپرداز و اینترنت رایگان، سالن کنفرانس و سالن تشریفات و ۷۲ اتوبوس در حال خدمت‌ رسانی به گردشگران و مسافران، از دیگر امکانات خوب این فردوگاه هستند.

فرودگاه جدید استانبولIST :

فرودگاه IST به عنوان بزرگ ترین و مجلل ‌ترین فرودگاه استانبول شناخته می‌ شود. نکته جالب توجه این است که همچنان در حال توسعه و گسترش بوده و انتظار می ‌رود تا سال ۲۰۳۰ به صورت کامل به بهره‌ برداری برسد. مساحت کلی فرودگاه جدید استانبول حدود ۷۶ میلیون و ۵۰۰ هزار متر مربع برآورد می ‌شود. این فرودگاه از نظر مساحت با فرودگاه شهر لستر انگلیس برابری می ‌کند و از سه باند تشکیل می‌ شود. همچنین ظرفیت جا به جایی حدود ۹۰ میلیون مسافر را خواهد داشت.

در صورتی که سه باند دیگر این فرودگاه تکمیل شوند و به بهره‌ برداری کامل برسند این ظرفیت به حدود ۲۰۰ میلیون مسافر در سال افزایش خواهد یافت. طراحی و معماری بی ‌نظیر و جذاب این فرودگاه شما را شگفت‌ زده خواهد کرد. در واقع زمانی که وارد این فرودگاه می ‌شوید سازه‌ های ساختمانی فنی و برج کنترل کیفیت نظر شما را جلب می‌ کنند. معماری این فرودگاه برنده جایزه برتر معماری شیکاگو در سال ۲۰۱۵ شد.

خدمات و امکانات بسیار زیادی را می ‌توان در این فرودگاه نام برد. به عنوان مثال فضای ۴۰ هزار متر مربعی پارکینگ و نوار نقاله ۴۰ هزار متری که می‌ تواند ۳۰۰۰۰ چمدان را در هر ساعت جا به جا کند. همچنین این فرودگاه از تکنولوژی هوش مصنوعی و امکانات بسیار منحصر به فرد و ویژه‌ ای برای معلولین استفاده می ‌کند. رستوران‌ ها و کافی شاپ‌ های بسیار متعدد و گوناگونی با کیفیت بالا در ۲۴ ساعت شبانه روز در حال خدمت ‌رسانی در فرودگاه جدید استانبول هستند. انواع غذا‌های ترکی و خاورمیانه‌ ای در این رستوران‌ ها وجود دارد.

با توجه به معرفی تمام فرودگاه های استانبول متوجه شدیم که شهر استانبول چند فرودگاه دارد و کدام ها در حال حاضر برای خدمات رسانی آماده هستند.

فرودگاه های منطقه آسیایی و اروپایی استانبول

فرودگاه بین‌ المللی صبیحه گوکچن پس از فرودگاه آتاتورک در دست ساخت و بهره برداری قرار گرفت. فرودگاه گوکچن به منظور تسهیل مشکلات حمل و نقل در شهر استانبول راه‌اندازی گشت. محل ساخت فرودگاه گوکچن منطقه پندیک است. این منطقه در قسمت آسیایی کشور ترکیه واقع شده، در نتیجه فرودگاه صبیحه گوکچن در منطقه آسیایی قرار دارد.

فرودگاه IST استانبول در منطقه آرناووت و در قسمت اروپایی شهر استانبول قرار دارد و هدف از احداث این فرودگاه تبدیل آن به بزرگ ترین فرودگاه جهان است. این فرودگاه پس از راه ‌اندازی کامل می‌ تواند حدود ۲۰۰ میلیون نفر مسافر را جا به جا کند. با توجه به اینکه خطوط هوایی استانبول بسیار شلوغ است با بهره ‌برداری از این فرودگاه تمامی مشکلات ترافیک هوایی در خطوط استانبول برطرف خواهد شد. فرودگاه IST در مقایسه با سایر فرودگاه‌ های شهر استانبول مساحت بسیار بیشتری دارد. در واقع همین موضوع سبب شده تا در زمان راه‌ اندازی فاز یک فرودگاه بسیاری از پرواز‌های آن به فرودگاه قدیمی آتاتورک منتقل شود.

سخن پایانی

تعداد بالای فرودگاه در شهر‌های یک کشور نشان دهنده قوت زیرساخت‌ های حمل و نقل هوایی آن کشور هستند. بر همین اساس سؤال مطرح می ‌شود که استانبول چند فرودگاه دارد. ترافیک هوایی کشور ترکیه و همچنین شهر استانبول بسیار زیاد است؛ به همین دلیل علاوه بر فرودگاه قدیمی آتاتورک، فرودگاه دیگری را نیز دولت ترکیه راه‌ اندازی کرد، این فرودگاه به نام فرودگاه صبیحه گوکچن معرفی شد. همچنین در حال حاضر فرودگاه جدیدی در حال بهره‌ برداری است که بتواند بسیاری از مشکلات حمل و نقل در این شهر را برطرف کند.