به گزارش پایگاه خبری نشان :

در دنیا راه های مختلفی تحت عنوان راه آبی وجود دارد، جالب است بدانید قدمت این راه های آبی به تمدن انسان بر میگرد و چیزی که باعث شد تا قاره آمریکا کشف شود چیزی نبود جز تجارت از راه آبی، چرا که دولت وقت انگلیس تمایل داشت تا با آسیای شرقی تجارت کند اما در بین راه دولت عثمانی وجود داشت که دردسر های زیادی برای تجار مسیحی ایجاد می کرد، بنابراین این تجار تصمیم گرفتند یک کشتی کاشف به سمت غرب بفرستند و راه جدید آبی به چین پیدا کنند، که نتیجتا منجر به کشف قاره آمریکا شد.

امروزه هم بسیاری شرکت حمل و نقل دریایی وجود دارند که به بازرگانان خدمت زیادی در خصوص واردات و صادرات و ترانزیت کالا ارائه می دهند.

در ابتدا باید توضیح دهیم اساسا حمل و نقل دریایی چیست؟

44

حمل و نقل دریایی چیست؟

هنگامی که انتقال کالا ها و یا غیره به وسیله کشتی ، قایق و یا هر شناور دیگری از طریق دریاها ، اقیانوس ها ،دریاچه ها ، کانال ها و رودخانه ها انجام می‌گیرید ، حمل و نقل دریایی صورت گرفته است.

حمل و نقل دریایی یکی از مهم‌ترین روش های حمل و نقل است که بیشتر از ۹۰درصد از جابه جایی های بین‌المللی از این راه صورت می‌گیرد.

به طور کلی به جا‌به‌جایی با شناورها از روی اقیانوس، دریا،دریاچه،کانال ها،رودخانه را حمل و نقل دریایی می‌گویند.

مزایای حمل و نقل دریایی

  1. مهم‌ترین دلیل اینکه بیشتر حجم حمل و نقل و تجارت ها از آب های آزاد و دریاها انجام می‌شود ارزانی این روش نسبت به بقیه روش‌ها است.
  2. مزیت بعدی این نوع حمل و نقل ، توانایی جابه‌جایی حجم زیادی از بار است. با پیشرفت علم و ساخت کشتی های بزرگ‌تر، برای جابه‌جایی ، امکان حمل بار های سنگین وزن ، مقدور شده است و اکنون کشتی های پیشرفته توانایی حمل هزاران کانتینر را با خود به همراه دارند.
  3. به دلیل اینکه انتقال بار در کانتینرها صورت می‌گیرد ، از این روش به عنوان روشی ایمن در حمل و نقل استفاده می‌کنند.ظرفیت حمل کالاها ، با استفاده از کشتی بسیار زیاد بوده ، به همین دلیل برای جابه‌جایی بارهای بزرگ و عظیم الجثه بسیار کاربرد دارد.
  4. در حمل و نقل دریایی ، کمترین زیان و آسیب دیدگی دیده می‌شود ، به همین دلیل است که می‌توانید نام حمل و نقل دریایی را با عنوان ایمن ترین روش حمل و نقل بشنوید.

در کل می‌توان از حمل و نقل دریایی به عنوان بهترین انتخاب برای حمل کالاهای سنگین و حجیم با قیمتی ارزان و با کم‌ترین خسارت و آسیب دیدگی استفاده کرد.

قوانین موجود در حمل و نقل دریایی

در بسیاری از موارد ، کشورهای مختلف در رابطه با موضوعاتی یکسان ، قوانین متفاوتی دارند و به صورت کاملا متفاوت عمل می‌کنند ؛ اما خوشبختانه در حوزه ی ترابری دریایی ، تمام دنیا ، شامل قوانین یکسانی می‌باشد و قوانین حاکم بر این روش از حمل و نقل ، در کنوانسیون ها ، پروتکل ها و موافقت نامه های بین‌المللی تایید شده‌اند.

استعلام قیمت

در این نوع از حمل و نقل نیز مانند دیگر روش های انتقال بار ، برای کسب اطلاع از قیمت‌ها ، باید نوع بار ، حجم بار و مسافت را در نظر بگیریم. در این قسمت ، این موضوع قابل بیان است که در ترابری دریایی ، انتقال بار با وسیله ی نقلیه ی لنج از کشتی ارزان تر است ؛ زیرا کشتی ها توانایی انتقال بارهایی با حجم چندین تن را نیز دارند.

444

کشتی های کانتینر بر

از مهم‌ترین انواع کشتی های حمل و دریایی می‌توان به کشتی های کانتینر بر اشاره کرد. این کشتی‌ها برای جابه‌جایی بارهای موجود در کانتینر مورد استفاده قرار می‌گیرد.بارهای خشک از این طریق انتقال پیدا می‌کنند ؛ به دلیل اینکه اکثر بارهایی که منتقل می‌شوند نیز بارهای خشک هستند پس می‌توان نتیجه گرفت عمده‌ی جابه‌جایی ها در حمل و نقل دریایی بر پایه‌ی کشتی های کانتینربر هستند.

ساختار این نوع کشتی ها به گونه ایست که کانتینرهای خاصی را در خود جای می‌دهند و بارگیری به صورت خودکار و اتومات با جرثقیل‌های مخصوص صورت می‌گیرد.

کشتی های فله بر

در کشتی های فله بر موضوعی که حائز اهمیت است این مورد است که از این نوع کشتی برای حمل بارهای فله‌ی جامد استفاده می‌شود. بارهایی مانند مواد معدنی ، مصالح ساختمانی(سیمان و …) ، غلات ، سنگ‌های معدنی ، کود های شیمیایی ،آهن آلات و … .

جرثقیل هایی که برای بارگیری این نوع کشتی های حمل و نقل دریایی مورد استفاده قرار می‌گیرند ، جرثقیل های قاشقی نام دارند. این نوع از جرثقیل ها در محیط هایی خاص قرار گرفته می‌شوند.

از مضرات این نوع کشتی‌ها می‌توانیم به این نکته اشاره کنیم که فقط یک یا در نهایت دو نوع بار را می‌توانیم جابه‌جا کنیم.

مزیت اصلی این روش ، هزینه ی پایین حمل و نقل است؛

کشتی های یخچال دار

کشتی‌های یخچال دار ، به کشتی هایی گفته می‌شود که دارای یخچال های بسیار بزرگ و دارای سیستم های خنک کننده می‌باشند. انبار این نوع کشتی‌های حمل و نقل دریایی دارای امکاناتی برای برودت دما مختص به هر کالا است.این نوع کشتی‌ها سهم بسیار زیادی در حمل و نقل مواد غذایی دارند.

عمده محصولات غذایی که با این کشتی ها جا‌به‌جا می‌شوندشامل:

سبزیجات، گوشت ، میوه ها ، لبنیات ، محصولات پروتئینی و … هستند. این کشتی ها باعث شده تا محصولات فاسد شدنی بدون اندکی ضرر به مقصد برسند و به راحتی منتقل شوند.اما باید در نظر داشته باشید که ساحل های مبدا و مقصد نیز باید امکانات لازم را داشته باشند.

امروزه انواع جدیدی از کشتی‌ها در حال ساختن هستند ، از جدیدترین نوع کشتی های حمل و نقل دریایی می‌توان به کشتی های کانتینردار که قابلیت انتقال کانتینرهای یخچال‌دار را دارند اشاره کنیم. با وجود چنین کشتی هایی ، دیگر افراد کمتری بارهای فاسد شدنی خود را با کشتی های یخچال دار جابه‌جا می‌کنند.با وجود این مسئله کشتی‌های یخچال دار مهم‌ترین نقش را در صنایع غذایی ایفا کرده‌اند.

امکان جابجایی بارهایی با وزن زیاد

شاید قدری شگفت انگیز باشد اما امروزه برخی از کشتی های عظیم الجثه قادر به حمل بارهایی به وزن ۵۰۰ هزار تن می باشند. تعداد بسیار زیادی از کشتی های تولید شده که هم اکنون مشغول جابجایی بار در نقاط مختلف جهان هستند قادر به تحمل وزن بارهایی به میزان ۲۰۰، ۳۰۰ و ۴۰۰ هزار تن می باشند. برای اینکه بتوانید قابلیت این کشتی ها را تخمین بزنید باید بگوییم که سالانه در کشور ایران و بعد از چهار فصل تلاش، ۸۰۰ هزار تن رب گوجه فرنگی تولید می شود. بنابراین تنها دو کشتی عظیم الجثه کافی است تا تمام رب های تولید شده در یک سال گذشته ایران را حمل کرده و به سایر نقاط جهان ارسال نماید. چنین قابلیتی را تنها می توان در حمل‌و‌نقل دریایی مشاهده نمود.

سایت کارگو