به گزارش پایگاه خبری نشان :

 

 

میلگرد از جمله پروفیل‌های فولادی است که به وفور در صنایع ساختمان‌سازی از آن استفاده می‌شود. انواع میلگرد، بیشتر در سازه‌های بتن آرمه کاربرد دارد چرا که بتن به خودی خود ماده‌ای مقاوم در برابر تنش‌های فشاری است اما در برابر تنش‌های کشش، مقاومت بسیار پایینی دارد.

با قرار دادن اصولی میلگرد در بتن، مقاومت کششی، سقف، ستون و ... را در سازه‌های بتنی افزایش می‌دهند. میلگرد به عنوان مهم‌ترین مقطع فولادی ، تنوع بسیار زیادی دارد و این مهندسین هستند که با توجه به فاکتورهای مختلف نوع میلگرد استفاده شده در سازه را تشخیص داده و تعیین می‌نمایند. 

در بازار ایران نیز تمامی انواع میلگردهای رایج، موجود است که در صورت تمایل به خرید هر یک از آن‌ها می‌توانید از طریق فروشگاه اینترنتی آیرومارت به آدرس iromart.com سفارش دهید.

این مجموعه با ارائه قیمت آنلاین میلگرد به صورت روزانه و ارائه نمودارهای قیمتی به شما کمک می‌کند تا بتوانید روند قیمتی این محصول پرکاربرد را در بازار ایران بررسی نمایید. در ضمن در صورت داشتن هر گونه سؤال درباره نحوه خرید و دیگر خدمات این مجموعه می‌توانید با شماره 02145306 تماس حاصل کرده و سؤالات خود را از کارشناسان ما بپرسید.

انواع میلگرد بر اساس شکل ظاهری

طبق استانداردهای رایج در نظام مهندسی ایران، انواع میلگردهایی که برای افزایش استحکام بتن استفاده می‌شود از نظر ظاهری به دو شکل ساده و آجدار تقسیم می‌شوند. همین دو دسته بر اساس استاندارد روسی به 4 دسته تقسیم می‌شود که در ادامه بیشتر درباره آن صحبت خواهیم کرد:

میلگرد ساده یا A1

این میلگرد در ظاهر خود هیچ گونه برجستگی یا آجی ندارد. این محصول در سایز 6 تا 20 میلی‌متر تولید می‌شود. طبق استاندارد 3132 ملی ایران، آن را با علامت "س240" نمایش می‌دهند. از آنجایی که این میلگرد کربن بسیار محدودی دارد، انعطاف، شکل‌پذیری و جوش‌پذیری بالایی دارد. 

میلگرد آجدار A2

این میلگرد در ظاهر خود دارای یک برآمدگی، مارپیچ است که تا انتهای میلگرد ادامه می‌یابد. این نوع میلگرد را در استاندارد ملی ایران با علامت "آج340" نمایش می‌دهند.

این مدل میلگرد به نسبت دیگر انواع میلگرد موجود در بازار ایران، سختی کمتری دارد و از این رو آن را با نام میلگرد نیمه سخت نیز می‌شناسیم. از این مدل میلگرد، بیشتر در دیوارهای برشی و ساخت خاموت کمک می‌گیرند.

میلگرد آجدار A3

 این مدل میلگرد آجدار در ظاهر خود دارای برآمدگی‌های جناقی شکل است. اگر بخواهیم این میلگرد را با مدل A2 مقایسه کنیم، باید گفت که میلگرد A3 کربن بیشتری در ترکیب شیمیایی خود داشته و از این رو سختی بیشتری نسبت به A2 دارد و شکل‌پذیری و جوش‌پذیری آن کمتر است. این مدل میلگرد را در استاندارد ملی ایران با علامت "آج 400" و "آج 420" می‌شناسیم.

میلگرد آجدار A4

در ساختار این مدل میلگرد بیشترین میزان کربن دیده می‌شود. آج‌های روی این محصول به شکل عرضی دوکی است. این مدل را در استاندارد ملی ایران با نام "آج500" و "آج520" نشان می‌دهند.

انواع میلگرد براساس سایز 

تقسیم‌بندی انواع میلگرد به دلیل اهمیت آن‌ها در صنایع ساختمانی، متنوع است. به عبارتی صنایع مختلف با توجه به نیاز خود به این محصول می‌توانند میلگرد را در دو حالت خریداری کنند.

میلگرد شاخه‌ای: میلگردها در هر شکل ظاهری که دارند در شاخه‌های 12 متری به فروش می‌رسند. 

میلگرد کلاف: میلگرد کلاف در سایزهای 5.5 تا 10 میلی‌متری تولید می‌شود. از این محصول برای افزایش استحکام بلوک‌ها، اتصالات گازی، ستون‌های آجری، دیوارهای سازه‌های بتنی استفاده می‌شود. 

انواع میلگرد موجود در بازار

انواع میلگرد بر اساس جنس

قبلاً گفته شد که میلگرد از جمله مقاطع فولادی است و اغلب میلگردهایی که در صنعت ساختمان‌سازی استفاده می‌شوند از فولاد ساخته شده‌اند. البته لازم به ذکر است که فولاد خود بر اساس میزان کربن موجود در ساختارش، ویژگی‌های متفاوتی دارد. میلگردهایی که در ساخت سازه‌های بتن آرمه استفاده می‌شوند، نیاز به داشتن مقاومت در برابر عوامل محیطی ندارد.

بد نیست بدانید که در وب‌سایت آیرومارت به آدرس iromart.com می‌توانید قیمت به روز تمامی میلگردهای ساخته شده در ایران اعم از قیمت میلگرد آناهیتا را بررسی کرده و در بین برندهای مختلف بهترین آن‌ها را انتخاب نمایید. در صورت تمایل به دریافت اطلاعات بیشتر با شماره 02145306 تماس حاصل نمایید. در ادامه به انواع میلگرد بر اساس ویژگی‌های ساختاری و جنسشان می‌پردازیم:

میلگرد فولاد کربنی

این نوع میلگرد را می‌توان پرکاربردترین نوع میلگرد نامید. کربن موجود در ساختار این محصول آن را در برابر تنش‌های کششی محافظت می‌کند. جوش‌پذیری، شکل‌پذیری و ... این محصول بسته به میزان کربن موجود در ساختارش متفاوت است؛ اما این محصول مقاومت بسیار کمی در برابر عوامل محیطی همچون رطوبت دارد. این میلگرد را میلگرد سیاه نیز می‌نامند. 

میلگرد اروپایی

این میلگرد با توجه به ویژگی‌های قاره اروپا طراحی و ساخته شده است. در ساختار آن از منگنز استفاده می‌شود و همین موضوع سبب شده تا شکل‌پذیری و انعطاف بالایی داشته باشد. این میلگرد قیمت مناسبی دارد اما استفاده از آن تنها در مناطقی توصیه می‌شود که وجود طوفان در آن رایج است و ساختار سازه در حال ساخت یکپارچه می‌باشد.

میلگرد گالوانیزه

تمامی اهل فن می‌دانند که فولاد گالوانیزه، فولادی است که یک لایه روی در سطح آن آبکاری شده است. حال همین یک لایه روی، این فولاد را در برابر عوامل محیطی همچون رطوبت و خوردگی ناشی از آن محافظت می‌کند.

پوشش روی، ضربه‌پذیری فولاد را نیز افزایش می‌دهد. این فولاد از نظر مقاومت در برابر تنش کششی تفاوت چندانی با میلگرد سیاه ندارد اما ویژگی مثبت آن همچون مقاومت در برابر ضربه و رطوبت، قیمت آن را افزایش داده است.

میلگرد اپوکسی

در میان انواع میلگرد این میلگرد نیز با پوششی از اپوکسی در برابر عوامل محیطی مستحکم شده است. یک لایه اپوکسی بسیار ظریف توانسته فولاد سیاه را در برابر خوردگی محافظت کند.

اگر بخواهیم مقایسه‌ای بین سه مدل میلگرد سیاه، گالوانیزه و اپوکسی داشته باشیم باید گفت که این سه به یک اندازه در برابر تنش کششی مقاومت دارند اما میلگرد گالوانیزه بیشترین مقاومت را در برابر خوردگی دارد. از نظر قیمت می‌توان گفت که میلگرد سیاه ارزان‌ترین و میلگرد گالوانیزه گران‌ترین محصول در بین این سه گزینه است. 

میلگرد استیل

فولاد زنگ نزن که در ایران به آن استیل گفته می‌شود دیگر محصولی است که باید به آن اشاره کنیم. این میلگرد که گران‌ترین نوع میلگرد به شمار می‌آید دارای بیش از 10.5 درصد کروم است که مقاومت میلگرد در برابر خوردگی را به صورت چشم‌گیری افزایش می‌دهد.

انواع میلگرد موجود در ایران

کلام آخر

در این مطلب به بررسی انواع میلگرد از جنبه‌های مختلف پرداختیم. اما در صورت نیاز به خرید هر یک از محصولات نام برده شده کافی است که به فروشگاه اینترنتی آیرومارت به آدرس iromart.com مراجعه کرده و یا با شماره 02145306 تماس حاصل نمایید تا از مشاوره رایگان کارشناسان آیرومارت در این زمینه برخوردار شوید. در این درگاه اینترنتی می‌توانید قیمت وز میلگرد سایزها و برندهای مختلف مانند قیمت میلگرد شاهین بناب و دیگر برندهای مطرح ایران را ببینید.