به گزارش پایگاه خبری نشان :

سرمایه‌گذاری در بازارهای مالی مختلف به عنوان بخشی از زندگی بسیاری از انسان‌ها در طول زندگی‌شان به شمار می‌رود. البته ناگفته نماند که ما انسان‌ها از ابتدای زندگی در حال سرمایه‌گذاری روی حوزه‌های مختلف هستیم و سرمایه‌گذاری مالی تنها یک بخش محدودی از آن‌ها را شامل می‌شود. هیچ‌کس برای ضرر کردن سرمایه‌گذاری نمی‌کند و همه مردم به دنبال کسب سود هستند. با این وجود قرار نیست از پی هر سرمایه‌گذاری آنچه که میل ما است،‌ محقق شود. باورهای اشتباه در سرمایه گذاری باعث می‌شوند که افراد در دستیابی به اهداف خود دچار مشکلات زیادی شوند. در این مقاله قصد داریم به معرفی تعدادی از مهم‌ترین باورهای اشتباه در سرمایه گذاری بپردازیم. در ادامه با ما همراه باشید.

سرمایه‌گذاری به هیچ وجه جادوگری نیست

برخی گمان می‌کنند که افراد موفقی که در بازارهای مالی سرمایه‌گذاری می‌کنند، یک غول چراغ جادو یا ابزارهایی برای جادوگری در اختیار دارند و به کمک آن آینده بازار را پیش‌بینی می‌کنند. واقعیت قضیه این است که حتی بزرگ‌ترین و موفق‌ترین سرمایه‌گذاران تاریخ بازارهای مالی نیز در پیش‌بینی شرایط بازار هیچ مزیت نسبی در مقایسه با دیگران ندارند.

44

تنها چیزی که باعث می‌شود تا به خوبی بتوانند در خصوص آینده به تحلیل‌هایی دست پیدا کنند، استفاده صحیح و دقیق از تمام ابزارهایی است که پیرامون آن‌ها قرار دارند. این ابزارها انحصاری نیستند و هر سرمایه‌گذار دیگری نیز آن‌ها را در اختیار دارد. در صورت استفاده صحیح از آن‌ها می‌توان به تحلیلی پیرامون آینده دست پیدا کرد.

سرمایه‌گذاران موفق از رانت‌های اطلاعاتی استفاده می‌کنند

باید توجه داشته باشید که سرمایه‌گذاران موفق تلاش می‌کنند تا داده‌های مورد نظر را از بین انبوهی از داده‌هایی که در اختیار عموم مردم قرار دارد، استخراج کنند.

444

به عنوان مثال چند درصد از سرمایه‌گذاران بورس هستند که به طور دقیق به بررسی صورت‌های مالی شرکت‌ها می‌پردازند؟ این صورت‌های مالی اگر به درستی پایش شوند، اطلاعات فوق‌العاده ارزشمندی در اختیار ما قرار می‌دهند. این صورت‌های مالی نیز عمدتاً به صورت رایگان در اختیار ما قرار دارد و تنها نیاز به صرف زمان برای تحلیل آن‌ها است.

تشکیل سبد متنوعی از سهام برای دستیابی به سود از باورهای اشتباه سرمایه گذاری است

هیچ‌گاه در سرمایه‌گذاری نباید تخم مرغ‌های خود را در یک سبد بگذارید. در واقع متمرکز کردن همه سرمایه در یک نقطه می‌تواند تبعات جبران‌ناپذیری را به دنبال داشته باشد. کمتر کسی را می‌توان پیدا کرد که از این شیوه سرمایه‌گذاری موفق به کسب سودهای پیوسته و کلان شده باشد. اما این مسئله به معنی تشکیل یک پرتفوی متنوع که تعداد زیادی دارایی در آن قرار داشته باشد نیز نیست.

برخی این طور گمان می‌کنند که می‌توان با تشکیل یک سبد از تعداد بسیار زیادی دارایی در بازارهای مختلف ریسک سرمایه‌گذاری را کاهش داد و از قبل آن به سودهای بزرگ دست پیدا کرد. اما این انگاره ذهنی از باورهای اشتباه در سرمایه گذاری است. هنر سرمایه‌گذار موفق آن است که از بین تعداد زیادی دارایی که در بازار پیش روی او قرار دارد، تعداد محدودی از برترین و مستعدترین دارایی‌ها را انتخاب کند. سپس سرمایه خود را به صورت حساب شده بین این دارایی‌ها توزیع کند و منتظر بماند تا نتیجه سرمایه‌گذاری خود را مشاهده کند.

سرمایه‌گذاران موفق به هیچ وجه اهل بندبازی نیستند

بندبازی را تصور کنید که در ارتفاع بسیار زیاد از سطح زمین اقدام به راه رفتن روی یک بند می‌کند. او متحمل ریسک بسیار بزرگی می‌شود؛ چرا که در عمل اولین اشتباه او تبدیل به آخرین اشتباه زندگی‌اش می‌شود. یکی از باورهای اشتباه در سرمایه گذاری این است که افراد گمان می‌کنند سرمایه‌گذاران موفق عمدتاً مانند بندبازان ریسک‌های بسیار سنگینی را قبول می‌کنند.

4444

این گزاره از اساس باطل است. یک مسئله بدیهی در اقتصاد وجود دارد و آن ترسو بودن سرمایه است. سرمایه‌گذار موفق از هر کاری که برای کاهش ریسک سرمایه‌گذاری‌اش مؤثر باشد، دریغ نمی‌کند. شکی وجود ندارد که تحت هیچ شرایطی نمی‌توان ریسک سرمایه‌گذاری را به صفر رساند؛ اما نباید فراموش کرد که سرمایه‌گذاران موفق اساساً اهل ریسک‌های سنگین نیستند.

سرمایه‌گذاران موفق از هوش بالایی برخوردار هستند

شاید رد کردن این گزاره کار چندان درستی نباشد. می‌شود انسان باهوشی بود و به سرمایه‌گذار موفقی نیز تبدیل شد. آنچه در ردیف باورهای اشتباه در سرمایه گذاری به شمار می‌رود، این است که افراد گمان می‌کنند حتماً باید از ضریب هوشی بسیار بالاتری از متوسط مردم برخوردار باشند تا بتوانند در سرمایه‌گذاری به موفقیت دست پیدا کنند.

سرمایه‌گذاری بیشتر از آنکه به هوش نیاز داشته باشد، مبتنی بر آموزش و تجربه است. یک سرمایه‌گذار موفق همواره خود را در مقام دانش آموز قرار می‌دهد و به دنبال یادگیری مباحث جدید پیرامون حوزه فعالیت خود است. از طرفی تجربه به عنوان یکی از اساسی‌ترین موضوعات در دستیابی به موفقیت در سرمایه‌گذاری به شمار می‌رود. تجربه پدر علم است و شما در بازارهای مالی کمتر سرمایه‌گذار بزرگی را می‌توانید پیدا کنید که طعم تلخ شکست را نچشیده باشد. هنر این افراد شکست نخوردن نیست؛ بلکه تلاش می‌کنند تا با درس گرفتن از شکست‌ها جلوی تکرار شدن آن‌ها را بگیرند.

سرمایه‌گذاری نیاز به آورده نقدی بالایی دارد

وقتی پای سرمایه‌گذاری در جمع‌های دوستانه به میان می‌آید، بسیاری از افراد می‌گویند که پولی در اختیار ندارند که به کمک آن بتوانند سرمایه‌گذاری کنند. یکی از باورهای اشتباه در سرمایه گذاری این است که گمان می‌کنند باید حتماً در ابتدای راه سرمایه هنگفتی در اختیار داشته باشند تا بتوانند به کمک آن به موفقیت دست پیدا کنند.

این تصور از پایه و اساس غلط است. شما می‌تواند با چند صد هزار تومان ناقابل شروع به سرمایه‌گذاری کنید و در این مسیر قدم به قدم بر دارایی خود بیفزایید. شرایط خود را به هیچ عنوان به دیگران مقایسه نکنید و فقط تمرکز خود را روی پیشرفت در بازارهای مالی معطوف کنید تا به اهداف خود دست یابید. به خاطر داشته باشید که سرمایه‌گذاران موفق انسان‌های ثروتمندی نبودند؛ بلکه از مسیر سرمایه‌گذاری به ثروت دست پیدا کردند.

سرمایه‌گذاری در بازارهای مالی چیزی شبیه به قمار است

بسیاری از افراد گمان می‌کنند که بازارهای مالی چیزی شبیه به قمارخانه هستند که افراد حاضر در آن به قمار مشغول می‌شوند. این در حالی است که قمار چیزی به جز شانس و اقبال نیست ولی در بازارهای مالی شانس موضوعیت چندانی برای سرمایه‌گذاران ندارد. هیچ سرمایه‌گذار موفقی را نمی‌توانید در بازار پیدا کنید که صرفاً بر مبنای شانس و اقبال در یک دارایی سرمایه‌گذاری کرده باشد. سرمایه‌گذاری یک علم است که در آن به کمک تکنیک‌های مختلف افراد به دنبال کاهش ریسک معامله و افزایش سودآوری خود هستند.

با سرمایه‌گذاری یک شبه راه صد ساله را می‌شود طی کرد

یکی دیگر از باورهای اشتباه در سرمایه گذاری این است که افراد گمان می‌کنند باید بلافاصله بعد از سرمایه‌گذاری در یک بازار به سودهای هنگفتی دست پیدا کنند. این در حالی است که فاکتورهای متعددی در موفقیت افراد در یک سرمایه‌گذاری اثرگذار هستند. گاهی اوقات باید چند سال منتظر ماند تا یک سرمایه‌گذاری به نتیجه مناسب برسد.

کلام پایانی

واقعیت این است که افراد زمانی می‌توانند به موفقیت در سرمایه‌گذاری امیدوار باشند که دست از این عقاید باطل بردارند و تمام تمرکز و تلاش خود را صرف آموزش و تجربه کردن کنند. در کلینیک سرمایه تلاش علاوه بر مقالات آموزشی متعدد دو دوره آموزشی تحلیل تکنیکال مقدماتی و پیشرفته را نیز آماده کرده‌ایم که صفر تا صد مباحث آموزش تحلیل تکنیکال را پوشش داده‌اند. آموزش ببینید تا موفق شوید.