به گزارش پایگاه خبری نشان :

فقدان پاره ای از مواد مغذی نظیر پروتئین،آهن،کلسیم،ید،ویتامین A و ویتامین های گروه B می تواند باعث پیدایش پدیده ای به نام گرسنگی پنهان شود.عالوه بر مسائل مختلف که در یادگیری مؤثر است گرسنگی پنهان نیز عامل مهمی در امر تحصیل می باشد.اضطراب نگرانی ،کج خلقی ها،تنش های عصبی و عدم تمرکز حواس ریشه در امر تغذیه ناسالم کودکان سنین مدرسه و نوجوانان دارد.بطور مثال:دانش آموزانی که شکلات و مواد شیرینی بسیار مصرف می کنند،اغلب عصبانی هستند.

روانپزشکان معتقدند که فرایندی که صورت می گیرد،این گونه است که دریافت زیاد شیرینی و شکلات موجب مصرف زیاد ویتامین های گروه B در بدن بچه ها می وشود و از طرفی ویتامین های گروه B در اعصاب بسیار زیاد نقش دارد.از این رو مصرف زیاد این گونه مواد خوراکی کمبود ویتامینB را در بدن ایجاد می کند و بدنبال کمبود ویتامین B در اعصاب،موجبات افت تحصیلی برای دانش آموز فراهم می شود.سوء تغذیه ریز مغذی ها یا گرسنگی پنهان مختص یک طبقه خاص نیست و اغلب طبقات جامعه را درگیر می کند.گاهی باورهای غلط در بین خانواده ها باعث می شود وجود یک یا چند ماده در بدن کاهش پیدا کند.

اهمیت دادن به تغذیه کودکان سنین مدرسه و نوجوانان،بیهوده خرج کردن پول به حساب نمی آید. اکثر مردم برای چیزهایی پول می دهند که حتی ارزش بردن به خانه را هم ندارد.بخصوص نوجوانان که در سنین حیاتی برای رشد می باشند با مصرف این گونه مواد غذایی و این چنین تغذیه نادرستی هم از نظر ظاهر دچار زشتی چهره و اندام گردیده و هم از نظر حافظه و قدرت یادگیری دچار صدمه می شوند. هزاران کودک سنین مدرسه و نوجوان در مملکت ما وجود دارند که در جریان رشد و نمو و بلوغ می باشند، این افراد با مصرف مواد غذایی بی ارزش باعث کاهش آرامش و بهره هوشی خود می شوند.

شاید شما برخی فرزندان خانواده هایی را دیده باشید که از رقابت بین همکلاسی هایشان بسیار عقب افتاده اند و هیچگونه هماهنگی با دیگر دوستان خود ندارند.آیا شما پدر و مادر عزیز فکر می کنید که همه مسائل فرزندان شما مربوط به نحوه آموزش آن هاست یا خود آنها کم هوش هستند؟ اگر این طور است شما کاملاً در اشتباه هستید.مصرف درست مواد غذایی می تواند مشکلات پیش پا افتاده را به سرعت از بین ببرد. در ذیل برخی از کمبودهایی که می تواند درامر یادگیری تأثیر داشته باشد و راه های رفع آن را به اختصار توضیح می دهم.

در کنار تغذیه به کودک فعالیت های مفیدی مثل یادگیری زبان انگلیسی، برنامه نویسی و آموزش های تکنولوژی را یاد دهید.

کم خونی فقرآهن و کاهش قدرت یادگیری کم خونی فقرآهن چیست ؟

کمبود اهن و کم خونی یکی از مشکلات عمده تغذیه ای در کشور ماست.برای ساختن گلبول های قرمز خون اگر آهن به مقدار کافی در دسترس نباشد ابتدا شخص از ذخایر بدن خود استفاده کرده و سپس در صورت برداشت مکرر و عدم تآمین آهن،ذخایر بدن کاهش پیدا کرده و کمبود آهن و بدنبال آن کم خونی فقر آهن رخ می دهد.البته علاوه بر آهن مواد مغذی دیگری هم مثل اسید فولیک،ویتامین B6،ویتامین B12،ویتامین ث و پروتئین برای خون سازی لازم است که باید از طریق رژیم غذایی تأمین شود.

عوارض ناشی از کم خونی و فقر آهن در کودکان در سنین مدرسه و نوجوانان :

آهن کافی برای حفظ سلامت،رشد مطلوب و فراهم ساختن زمینه مناسب برای یادگیری در دوران تحصیل ضروری است.اگرچه کمبود آهن می تواند در تمام مراحل زندگی سبب کاهش قدرت ادراک و یادگیری گردد ولی اثرات نامطلوب کم خونی در دوران شیرخوارگی و اوایل کودکی غیر قابل جبران است کم خونی فقر آهن در کودکان سنین مدرسه با تاخیر رشد خفیف همراه است و درمان کم خونی موجب افزایش سرعت رشد می شود. کم خونی فقر آهن در کودکان سنین مدرسه موجب کاهش قدرت یادگیری می شود.ضریب هوشی این کودکان الیامتیاز کمتر از حد طبیعی برآورد شده است.کودکان و دانش آموزانی که دچار کم خونی هستند همیشه احساس خستگی و ضعف می کنند و یا در هنگام ورزش خیلی زود خسته می شوند.در این افراد تغییرات رفتاری به صورت بی حوصلگی و بی تفاوتی مشاهده می شود.کم خونی فقرآهن به علت تاثیر بر قدرت یادگیری باعث افت تحصیلی دانش آموزان می شود.

علل شایع کم خونی در بین دانش آموزان و نوجوانان

در سنین مدرسه بدن به دلیل رشد به آهن بیشتری نیاز دارد.این نیاز با افزایش سن دانش آموز و رسیدن به سن بلوغ خیلی بیشتر می شود.بنابراین نیاز دختران و پسران بعلت جهش رشدی افزایش پیدا می کند.دختران به علت شروع عادات ماهیانه علاوه بر نیاز به تامین آهن جهت رشد نیاز به آهن از دست رفته نیز دارند. والدین آگاه باید دلایل ایجاد کم خونی را در بین دانش آموزان و نوجوانان بشناسند بنابراین در ذیل به علل ایجاد آن ها می پردازیم.

  1. عادات و رفتارهای غذایی خاص در دوران مدرسه و بلوغ مثلاً مصرف زیاد نوشابه های گازدار،سوسیس،کالباس،پیتزا،تنقلات غذایی کم ارزش مانند:چیپس،شکلات،پفک و...
  2. عدم مصرف گوشت،جگر،دل،قلوه،و مواد غنی از آهن
  3. عدم مصرف مرکبات و مواد غنی از ویتامین ث
  4. آلودگی انگلی
  5. خونریزی شدید دختران(در دوران قاعدگی)
  6. کم اشتهایی و تغییر خلق و خوی به دلیل بلوغ جسمانی
  7. مصرف چای و قهوه برای درس خواندن

منابع غنی آهن :

گوشت قرمز،امعاء و احشاء،حبوبات،سبزی های سبز تیره،خشکبار(گردو،فندق،کشمش،بادام،پسته،برگه هلو،،خرما و...) رابطه افت قند خون و کاهش یادگیری پایین بودن قندخون در بین دانش آموزان ونوجوانان یکی از علل ایجاد ضعف و سستی در آن ها می باشد.اینگونه دانش آموزان اغلب خسته هستند و میل به انجام هیچ کاری ندارند.

چه وقت قند خون پایین می آید ؟

اصولاً با مصرف هرگونه مواد قندی،بدن سعی در تنظیم تعادل قند خون می کند.اگر شخصی قندهای ساده نظیر آبنبات و شکلات قند،شکر کند ابتدا مقدار قند خون افزایش پیدا می کند ولی در عین حال با ترشح انسولین از لوزالمعده این کار متوقف شده و قند خون شروع به پایین آمدن می کند.

مواد غذایی که قند خون را افزایش نمی دهند :

مساله دیگر در مورد ویتامینB1 این است که باید بگویم،چون تارهای عصبی در تمامی نقاط بدن هستند این کمبود باعث کاهش انقباض عضلات جداره ای معده و روده شده و هضم مواد غذایی به تعویق می افتد و همین امر باعث مشکلات سوء هاضمه برای دانش آموز و نوجوانان می گردد. البته این مطالب که گفته شد بدان معنی نیست که به محض خوردن آبنبات علائم اولیه رخ بدهد.نه اینطور نیست،ولی به مرور این کمبود به وجود می آید.گاهی مشاهده کرده اید برخی بچه های سنین مدرسه بسیار نق نق می کنند و بی دلیل گریه می کنند؟یا بعضی نوجوانان بسیار عصبانی هستند؟با مطالعه رژیم غذایی آنها به این نکته پی می بریم که شکلات و آبنبات زیاد مصرف می کنند و اغلب پدرها و مادرها برای رهایی از گریه آن ها تنقلاتی از این قبیل به آنها می دهند! حتما مراجعه به یک متخصص رژیم غذایی را مدنظر قرار دهید.