به گزارش پایگاه خبری نشان :

 

اگر شما هم از خریداران محصولات آهنی و مشتقات فولادی هستید، می‌دانید که درک وابستگی متقابل بین سیستم قیمت‌گذاری بازار آهن‌آلات در رونق کسب‌وکارتان نقشی کلیدی دارد. شاید بسیاری از افراد تا وقتی‌که وارد این بازار نشده باشند، اهمیت آن را درک نکنند، شاید به‌جای تمام این توضیحات باید در یک کلام بگوییم: «قیمت آهن‌آلات و محصولاتی چون میلگرد، هیچ ثبات و قیمت مشخصی ندارد.»

از طرف دیگر برای داشتن کسب‌وکاری موفق، تعیین نرخ مواد اولیه، از اصول مهم و در عین حال ابتدایی کار است؛ به‌طوری که این موضوع باعث تعیین تمام قدم‌های بعدی در تجارت شما می‌شود. دقیق‌تر بگوییم، با تعیین هزینه‌های ابتدایی قرار است به نرخ نهایی محصولات خود برسید و برای این روند برنامه‌ریزی کنید. با این اوصاف باید نتیجه بگیریم که شما باید از اعداد و ارقامی کاملا متغیر، برنامه‌ای دقیق و مشخص تعیین کنید.

 

با این تعاریف متوجه وجود معضلی می‌شوید که در خرید آهن‌آلات مختلف از جمله میلگرد به احتمال زیاد تجربه خواهید کرد. اما اینکه آیا راهکاری برای رفع یا حداقل بهبود این اوضاع وجود دارد، همان چیزی است که در این مطلب قصد بررسی آن را داریم.

تعیین نرخ مواد اولیه، اصلی مهم در تجارت موفق

به نظر شما شرکت‌های موفق و ناموفق چه تفاوت‌هایی با هم دارند؟ چه چیزی تجارت‌های گوناگون را از هم متمایز می‌کند؟ با وجود اینکه همه تجارت‌ها در پی رسیدن به موفقیت هستند اما تنها برخی به آن دست می‌یابند. اما چه عاملی سبب موفقیت برخی و عدم موفقیت دیگر بیزنس‌ها می‌شود؟ در جواب باید گفت توانایی برنامه‌ریزی، طراحی و اجرای استراتژی‌های تجاری تعیین‌کننده میزان موفقیت است.

ورود به بازارهای جدید، بالا رفتن میزان فروش، ارائه سرویس و خدمات مناسب‌تر به مشتریان سابق، برقراری ارتباط با مشتریان جدید، یافتن منابعی تازه برای فروش و هماهنگی با فروشندگان کنونی همگی در گرو تعیین هدف‌های اولیه هستند. برای اینکه بتوانید این اهداف را مشخص کنید باید ابتدا درباره سود کلی و هزینه‌ها به‌خوبی تحقیق کرده و سپس برنامه‌ای را تنظیم و گام‌به‌گام پیش بروید. هرچند این کار ممکن است در ابتدا بسیار راحت به‌نظر برسد اما پس از وارد شدن به این حوزه متوجه مشکلات و چالش‌های آن خواهید شد.

این موضوع می‌تواند همه برنامه‌هایی که برای خود تدارک دیده‌اید را با چالش و مشکل روبرو کند و با مسائل گوناگونی در جهت تعیین و تخمین سود و مزایای تجارت خود مواجه شوید. البته یک مدیر توانا در صورت پشت سر گذاشتن این چالش‌ها قادر خواهد بود بیزنس خود را به سوددهی رسانده و موفق شود. با توجه به این موضوع لازم است که شما بر بازار و متغیرهای گوناگونی که بر آن تاثیر دارند، کاملا تسلط پیدا کنید.

مهم‌ترین توجیه برای دغدغه خریداران میلگرد و معضل خرید آن

میلگرد که از مواد اولیه در بسیاری از کسب‌وکارها و مشاغل به شمار می‌رود، از جمله محصولاتی است که باید قیمت دقیق آن را بدانیم. این محصول در بسیاری از پروژه‌های عمرانی و ساختمانی استفاده‌های فراوانی دارد و بدون آن کار متوقف می‌شود. تعیین قیمت این محصول می‌تواند به مدیران چنین پروژه‌هایی کمک کند تا هزینه‌های نهایی را پیش‌بینی کنند.

10

اگر شما هم از افرادی هستید که همواره نیاز به خرید میلگرد دارند، مطمئنا با ما هم‌عقیده هستید. البته اگر هم به‌تازگی وارد این بازار شده‌اید، قواعدی که مطرح شد را منطقی می‌دانید. آنچه از این به بعد ذهنمان را به خود مشغول می‌کند، این است که چطور باید قیمت محصولاتی چون میلگرد را مشخص کنیم و اصلا آیا این کار شدنی است یا خیر.

آیا می‌توانیم قیمت دقیق میلگرد را تعیین کنیم؟

گزینه‌های فراوانی در تعیین قیمت نهایی میلگرد تاثیر دارند؛ همچنین چندین دلیل وجود دارد که این گزینه‌ها را تحت‌تاثیر قرار می‌دهند. برای درک بهتر این قضیه می‌توانیم تمام این دلایل را بشماریم؛ ولی برای کوتاه‌شدن مطلب، فقط به ذکر مواردی بسنده می‌کنیم که نقش کلیدی دارند. از گزینه‌های تاثیرگذار بر قیمت میلگرد موارد زیر را می‌توانیم عنوان کنیم:

  1. تنوع محصول: با توجه به کاربردهای متنوع میلگرد، این مقطع فولادی با شکل‌ها و کارکردهای متنوعی تولید و به بازار عرضه می‌شود. گوناگونی و تنوع موجود باعث به وجود آمدن نرخ‌های مختلفی شده و در نتیجه موجب تردید خریداران می‌شود.

پیشنهاد ما در چنین مواقعی توجه به ویژگی‌های دیگر این محصولات و قابلیت‌های آن‌هاست. مثلا با بررسی ویژگی‌ها و قیمت میلگرد ۱۲ در واقع مزایای آن را بررسی می‌کنیم. از گزینه‌های مهمی که می‌توانند به شما در این مواقع کمک کنند، موارد زیر هستند:

  • کیفیت: با علم به کیفیت این محصولات برای کاربرد صحیح آن‌ها می‌توانید تصمیم بگیرید.
  • وزن:‌ وزن از عوامل تاثیرگذار بر قیمت نهایی است و همچنین نوع کاربری شما را تعیین می‌کند. این گزینه حتی می‌تواند مشخصا به کیفیت و اصل‌بودن محصول اشاره کند.
  • استاندارد: میلگردها استانداردهای متفاوتی دارند و این در نهایت به تفاوت در کاربرد می‌انجامد.  
  • کارخانه تولیدکننده محصول: واحدهای صنعتی گوناگونی در زمینه تولید میلگرد فعالیت دارند و هرکدام از آنها با توجه به شرایط خود محصولاتی با ویژگی‌های مختلف را به بازار ارائه می‌کنند. به عنوان مثال کارخانه کوثر اهواز استانداردها و شرایط به‌خصوصی را در تولید محصولات خود به‌کار می‌گیرد و همین موضوع سبب تفاوت قیمت میلگرد کوثر اهواز با سایر کارخانه‌ها می‌شود.

موارد ذکرشده گروهی از ویژگی‌های تاثیرگذاری هستند که می‌توانند در تعیین کاربرد به کمکتان بیایند. البته برای رفع تردید در این زمینه استفاده از تجارب افراد حرفه‌ای و علم افراد متخصص بسیار کارآمد است.

۲. تغییر قیمت‌ لحظه‌ای میلگرد: این گزینه از مواردی است که شما نمی‌توانید به‌طور کامل بر آن اشراف پیدا کنید؛ چراکه نه‌تنها مادام در حال تغییر است، بلکه عوامل بسیاری می‌توانند روی قیمت نهایی آن اثر بگذارند. این نقطه همان جایی است که با تغییرات لحظه‌ای آن چیزی جز سردرگمی برای خریداران نخواهد داشت. البته با بررسی هرروزه بازارهای داخلی و خارجی می‌توانید تا حدودی عوامل اثرگذار را بشناسید و پیش‌بینی‌هایی هم بکنید؛ اما تعیین قیمت دقیق همچنان ممکن نیست.

۳. نوسانات قیمت در بازار جهانی و تاثیر آن بر بازار داخلی میلگرد: تغییر قیمت‌های میلگرد در بازار جهانی، قیمت آن را در داخل کشور نیز تغییر می‌دهد.

۴. هزینه‌های حمل‌ونقل، خدمات انبارداری و تحویل بار: هزینه‌های حمل و نگهداری میلگرد، از هزینه‌هایی به شمار می‌رود که در قیمت نهایی میلگرد تاثیرگذار است. این هزینه‌ها در اثر عوامل مختلفی تغییر می‌کند و افت‌وخیزهای فراوانی را برای این بازار رقم می‌زند. از طرفی نوع شرایطی که برای این امور انتخاب می‌شود، می‌تواند کیفیت نهایی محصول را تحت تاثیر قرار دهد. مثلا انبارهایی که دارای سقف‌های بلند، سیستم تهویه مطبوع و طبقاتی برای منظم‌کردن بارها هستند، در نهایت تأثیر بیشتری در ماندگاری کیفی آن دارند.

مهم‌ترین راه برای رفع دغدغه خریداران میلگرد و معضل خرید آن

همین که تا اینجای مطلب همراه یکدیگر هستیم، نشان از نیاز برای رفع نگرانی‌های خرید دارد. با توضیحاتی که ذکر شد تا حدودی به عوامل تاثیرگذار مختلف و نحوه کنترل و بررسی آن‌ها واقف شدید؛ اما بررسی هرروزه تمام این موارد خود نیاز به داشتن زمان فراوان را الزامی می‌کند. برای رفع این مشکل راه‌حلی عالی وجود دارد که می‌تواند این نیاز هرروزه را رفع کند.

11

سایت اصفهان آهن یکی از معتبرترین منابع برای کسب اطلاعات کامل درباره تمامی مقاطع فولادی است. جدول‌های سایت حاوی جدیدترین قیمت‌ محصولات به‌همراه مجموعه‌ای کامل از تمام ویژگی‌های آنها مانند ضخامت، وزن و کارخانه سازنده است. سایت مذکور منبعی مطمئن برای خریداران مختلف است که می‌توانند با اطمینان خاطر محصولات موردنیاز خود را از آن سفارش دهند.

از طرف دیگر با قابلیت‌های موجود در این صفحه، شما امکان تعیین گزینه‌های مختلف و گرفتن آمارهای متفاوت را دارید. با ورود به این سایت، به نظرتان می‌رسد که همه چیز برای رفع نیازتان تدارک دیده شده‌است. البته شماره‌هایی نیز برای تماس مستقیم و گرفتن اطلاعات، رفع ابهامات و حتی خرید مستقیم وجود دارد. شما به‌طور مستقیم از طریق فرآیند خرید یا پیام اینترنتی نیز می‌توانید به اهداف خود برسید.

نتیجه‌گیری

در این نوشته قدم‌به‌قدم دلیل اصلی سردرگمی خریداران میلگرد و لزوم بررسی قیمت محصولات را از نظر گذراندیم. همراه با هم از اهمیت تعیین قیمت میلگرد و دلیل متغیربودن آن آگاهی یافتیم و در نهایت برای حل این ماجرا نیز پیشنهاداتی ارائه شد. امیدواریم از این مطلب استفاده کرده باشید.