به گزارش پایگاه خبری نشان :

 

همه چیز درباره کسب و کار اینترنتی و انواع آن

در ابتدا پیش از آنکه به معرفی انواع کسب و کار اینترنتی بپردازیم بهتر است تعریف شفاف و واضحی درباره آن ارائه دهیم. در حقیقت با رسیدن به پاسخ این سوال که کسب و کار اینترنتی چیست به این راز نهفته پی خواهید برد که فضای اینترنت تا چه اندازه دنیای جذاب برای کسب درآمد و پول درآوردن است. اگر بخواهیم پاسخ مناسب و قانع کننده ای در رابطه این سوال ارائه دهیم باید بگوییم هر نوع فعالیتی که در دنیای اینترنت منجر به درآمدزایی می شود یک نوع کسب و کار اینترنتی است. مسلما برای خیلی از کسانی که به این حرفه علاقه مند هستند چنینی تعریفی اندکی کلی است. اما می تواند معنا و مفهوم کلی آن را برایشان بیان کند.

کسب و کار اینترنتی

امروزه با فراگیر شدن بستر اینترنت در زندگی مردم هر روزه شاهد آنیم که کسب و کارهای سنتی رونق خود را از دست داده و کم کم وارد فضای اینترنت شده اند. فضایی که هیچ کس فکرش را نمی کرد روزی بتواند در آن به کسب و کار و در نهایت درآمد زایی بپردازد. در حقیقت کسب و کار اینترنتی و درآمد زایی در چنین بستری یک مهارت به روز و منحصر به فرد است که در این سال های اخیر هم در جامعه ایران به آن ارزش و بهای خاصی داده شده است. اگر خودتان هم در فضای مجازی و اینترنت اندکی وبگردی کرده باشد به وضوح به اهمیت این موضوع پی خواهید برد که کسب و کار و داشتن یک حرفه در اینترنت چه اندازه می تواند یک تکنیک بسیار عالی و سودمندی باشد. به ویژه در زمان کنونی که این بستر ابعاد مختلف زندگی خیلی از ما و دور و بری هایمان را دگرگون ساخته است.

آشنایی با انواع مدل های کسب و کار اینترنتی

امروزه دیگر مزیت های راه اندازی کسب و کار اینترنتی بر هیچ کسی پوشیده نیست. حتی ممکن از شما که الان در حال خواندن این مطلب ما هستید از یکی از فروشگاه های اینترنتی معتبر خرید کرده باشید. چنین موضوعی گواه بر این است که به راحتی می توان با صرف هزینه های به مراتب اندک یک کسب و کار آنلاین و اینترنتی موفق راه اندازی کرد که حتی بدون نیاز به یک مکان فیزیکی به درآمد قابل قبولی رسید. اگرچه کسب درآمد اینترنتی این چنینی به مجموعه از مهارت ها نیازمند است. به عقیده خیلی از کارشناسان موفق در حوزه دیجیتال مارکتینگ اگرچه ممکن است راه اندازی یک کسب و کار اینترنتی نسبتا ساده است اما موفقیت در آن، ماندگار شدن و در نهایت کسب درآمد بالا کاری است که تلاش و پشتکار بالایی را از شما طلب می کند. به طور کلی برای شروع، مدل هایی متنوعی از این نوع کسب و کار پیش رویتان قرار می گیرند. برای پیدا کردن بهترین مدل متناسب با ایده های جذابتان نیاز است کمی وقت بگذارید تا به این ترتیب بتوانید شانس موفقیتتان را به میزان چشمگیری افزایش دهید.

به طور کلی انواع متنوعی از کسب و کار اینترنتی شامل موارد زیر است:

 • فروش محصول
 • فروش خدمات
 • فروش محصول اطلاعاتی

فروش محصول به صورت اینترنتی

احتمالا این اولین مدل از کسب و کار اینترنتی باشد که بلافاصله به ذهنتان خطور می کند. برای راه اندازی چنین کسب و کاری نیاز است شما یک محصول فیزیکی و قابل رؤیت را با صورت آنلاین در معرض فروش قرار دهید. راه اندازی یک فروشگاه اینترنتی موفق برای افزایش چنین فروشی بسیار کمک ساز است. اگرچه راه های دیگری هم برای موفقیت در این حوزه وجود دارند. به عنوان مثال شما می توانید به صورت یک فروشنده شخص ثالث محصول مورد نظرتان را در بازارهای آنلاین به فروش برسانید.

فروش خدمات به صورت اینترنتی

یکی از شیوه های شگفت انگیز عرضه خدمات خود به مشتریان، فروش به صورت آنلاین و اینترنتی است که عمدتا به دو روش اصلی زیر انجام می گیرد:

راه اندازی یک وب سایت به عنوان ابزار فروش:

در این شیوه که به کسب و کار اینترنتی آفلاین شهرت دارد می توان با راه اندازی یک وب سایت مناسب، از آن به عنوان ابزاری خاص برای فروش و عرضه اینترنتی خدمات خود استفاده کرد. در این حالت وب سایت شما به مثابه بروشوری برای افزایش فروش در کسب و کارتان عمل می کند.

راه اندازی یک وب سایت به عنوان ویترین

از این روش هم برای ایجاد یک کسب و کار اینترنتی و فروش خدمات به صورت آنلاین استفاده می شود. از جمله نمونه های بارز آن می توان به بازاریابی اینترنتی، سرگرمی و در نهایت خدمات مسافرتی نیز اشاره کرد.

فروش اطلاعات به صورت اینترنتی

به طور کلی قریب به اکثریت کارشناسان بازاریابی اینترنتی و یا حتی صاحبان کسب و کار اینترنتی موفق از این شیوه برای جذب مخاطبان، افزایش فروش و در نتیجه رسیدن به سوددهی بالا استفاده می کنند. در این روش فرایند فروش عمدتا به صورت اتوماتیک و الکترونیکی صورت می پذیرد و معمولا به هنگام فروش اعم از فروش محصولات و خدمات برای صاحبان کسب و کار اینترنتی تنگنایی ایجاد می شود که بر اساس آن مدت زمان محدودی برای فروش دارند.

راه اندازی کسب و کار اینترنتی

مزیت های کسب و کار اینترنتی چیست؟

به جرات می توان کسب و کار اینترنتی را یکی از جذاب ترین و مهیج ترین کسب و کارهای دنیا تلقی کرد. زیرا در هر شرایط و موقعیتی می تواند برایتان پولسازی کند. شما هر کسی هم که باشید و یا در هر موقعیتی از زندگی قرار گرفته باشید؛ بدون تخصص و دانش در هر زمینه ای، بدون داشتن هر گونه سرمایه ای، بدون نیاز به استخدام نیروی کاری، بدون نیاز به مکان فیزیکی، بدون داشتن ایده های جذاب و پولساز و یا حتی بدون نیاز به خدمت یا محصول خاصی می توانید کسب و کار اینترنتی و آنلاین تان را به بهترین شکل راه اندازی کنید. اگرچه هر نوع فعالیتی که در بستر اینترنت انجام می پذیرد به معنای چنین کسب و کاری نیست. بنابراین پیش از هر چیزی لازم است بدانید که یک کسب و کار آنلاین چه مزیت هایی را برایتان به دنبال دارد و به عبارتی عمرتان را هدر نمی دهد.

 • اگر بخواهیم با شما صادقانه صحبت کنیم باید بگوییم که در کسب و کار اینترنتی به یک فضای کاری فیزیکی نیازی ندارید و شما می توانید حتی در منزل خودتان هم به فعالیت بپردازید. این به این معنی است که در رابطه با کسب و کار آنلاین فکر کردن به داشتن یک مکان کاری کاملا بی معنی است.
 • همچنین بازار مربوط به فروش محصولات و خدمات شما به یک مکان خاص و مشخص شده ای محدود نمی شود و در واقع می توانید خود و حوزه کاریتان را به سراسر کشور معرفی کنید. حتی اگر بتوانید موفقیت خود را در افزایش فروش ارتقا دهید می توانید خود را هم به بازارهای جهانی برسانید.
 • برای شروع یک کسب و کار در بستر اینترنت به سرمایه کلانی نیاز نیست و با حداقل سرمایه ممکن هم امکان راه اندازی چنین کسب و کاری وجود دارد.
 • یکی دیگر از مزیت های بارز راه اندازی کسب و کار اینترنتی این است که وب سایت شما در راستای فروش محصولات و خدماتتان به مثابه یک فروشگاه اینترنتی شبانه روزی عمل می کند. همیشه آماده خدمت است و چیزی به نام تعطیلی در آن بی معنی است.
 • همچنین اینکه برای شروع کسب و کار در فضای اینترنت لازم نیست حتما یک زمان خاصی را به آن اختصاص دهید. در واقع شما در هر ساعاتی از شبانه روز را می توانید به این حرفه اختصاص دهید.
 • حتی اگر در بستر اینترنت هم مرتکب خطایی شوید چندان جای نگرانی نیست. زیرا در این مکان جذاب می توان هرگونه اشتباه را اصلاح نمود.

تسمینو موفق ترین کسب و کار اینترنتی در ایران

فروشگاه های اینترنتی بسیاری در ایران وجود دارند که نام و آوازه بلند بالایی را در زمینه کسب و کار اینترنتی از آن خود کرده اند. در این میان می توان به تسمینو اشاره کرد که یکی از کسب و کارهای موفق در بستر اینترنت را دارا می باشد. انواع مدل های کسب و کار در این شرکت اینترنتی شناخته شده و عظیم به شرح زیر است:

 • به مشتریان خود آموزش می دهد
 • به مشتریان خود مشاوره رایگان ارائه می دهد
 • به مشتریان خود خدمات خاص و منحصر به فردی ارائه می کند
 • ایده های پولسازی منحصر به فردی را ارائه می کند.