به گزارش پایگاه خبری نشان :

شبکه‌های عصبی الگوها یا پترن‌هارا شناسایی و از آن برای ایجاد الگوریتم‌های یادگیری ماشین استفاده خواهند کرد

بیمه شخص ثالث، بیمه ای اجباری برای تمام دارندگان وسایل نقلیه زمینی در برابر خسارات جانی و مالی وارد شده به اشخاص ثالث است. با خریداری بیمه شخص ثالث، مالک وسیله نقلیه شخص اول به شمار می آید(که در اکثر بیمه‌نامه ها تحت عنوان بیمه‌گزار شناخته می شود)، شخص ثانی شرکت بیمه است که متعهد به جبران هزینه ها طبق قرارداد است (که در بیمه نامه با عنوان بیمه‌گر درج می شود) و در نهایت شخص ثالث فرد زیان دیده در حوادث رانندگی است (که منظور غیر از راننده مقصر است). تمامی اشخاصی که در یک حادثه تصادف، زیان مالی و جانی می بینند، تحت پوشش بیمه شخص ثالث قرار گرفته و این بیمه هزینه های مربوط به درمان، فوت و خسارات وارد شده به اموال را جبران می کند. در این گونه اتفاقات، راننده مقصر هم می تواند از مزایای بیمه حوادث راننده که شاخه ای جدید از بیمه شخص ثالث به شمار می آید استفاده کند.بیمه خودرو خودران نکته‌ چالش برانگیز در این سال‌های اخیر است. این موضوع یکی از مسائل مهم و تازه‌ در صنعت خودرو و تا حدود زیادی خودروسازی را تحت تاثیر قرار داده است.

در این مطلب درباره حوادث اتومبیل‌های خودران و چگونگی بیمه خودرو خودروان توضیحاتی خواهیم داد. با ما تا انتهای متن همراه باشید.

ماشین خودران چگونه کار می‌کند؟

به طور کلی اتومبیل‌های خودران، شبکه‌های عصبی الگوها یا پترن‌هارا شناسایی و از آن برای ایجاد الگوریتم‌های یادگیری ماشین استفاده خواهند کرد. داده‌ها شامل تصاویر دوربین‌ها است که شبکه‌های عصبی از طریق آن‌ها می‌توانند نورهای ترافیکی، درختان، موانع، علائم راهنمایی و رانندگی و بخش‌های دیگر را شناسایی کنند.

فرق بیمه تسلا با سایر شرکت‌ها

همانطور که توضیح دادیم، اتومبیل‌های تسلا بدون راننده و هوشمند هستند. این شرکت بزرگ ادعا کرده که هزینه‌های مرتبط به بیمه ماشین بدون راننده از سایر وسایل نقلیه کمتر خواهد بود. با توجه به این ادعا، تسلا معتقد است که احتمال خطا در خودروهای بدون نیاز به راننده خیلی کمتر و پایین‌تر از خطا و تصادف در ماشین‌های معمولی با راننده است.

برخی بر این باور هستند که این نگاه و ادعایی که شرکت تسلا داشته، کمی ‌عجیب است؛ اما با توجه به گزارشات موسسه مدیریت ترافیک در کشور آمریکا، خودرو‌های تسلا با قابلیت خودران عددی معادل ۴۰ درصد نسبت به سایر خودرو‌های معمولی تصادف می‌کنند. سوالی که پیش می‌آید این است که آیا خرید بیمه ماشین خودران منطقی است یا خیر؟

پاسخی که می‌توان برای سوال داشت این است که طبق محاسبه متخصص‌های بیمه، اگر تسلا سرعت توزیع ماشین‌های بدون راننده را افزایش دهد، صنعت بیمه در ۲۵ سال باید با ۴۰ درصد از سود خالص از فروش بیمه نامه ماشین را از دست دهد. برای همین بیمه خودرو بدون راننده برای شرکت‌های بیمه شاید خیلی به صرفه نباشد. هرچند شکل بیمه طور دیگری خواهد بود.

مسئول حوادث و بیمه خودرو خودران چه کسی است؟

ماشین‌های خودران یا همان خودرو‌های بدون راننده به دو دسته تقسیم می‌شوند. این خودرو‌ها عبارتند از:

  • خودرو‌هایی که علاوه بر فرمان و دنده، اضافه کردن راننده اتوماتیک را فراهم کرده است.
  • خودروهایی که در طراحی آن‌ها فرمان، پدال و دنده وجود ندارد.

طبق قانون در بسیاری از کشور‌های دارای ماشین‌های بدون راننده، تولید کننده اتومبیل مسئول تمام حوادث است. علت آن هم این است که راننده یا شخص دیگری در کنترل این ماشین‌ها نقشی ندارند.

6

با توجه به اینکه ماشین‌های خودران، راننده را حذف کرده است، بیمه نامه‌های خودرو هم تغییراتی خواهد داشت

چندین حالت بیمه‌ ماشین‌ خودران

همانطور که می‌دانید، داشتن بیمه شخص ثالث برای همه خودروها اجباری است. با توجه به اینکه ماشین‌های خودران، راننده را حذف کرده است، بیمه نامه‌های خودرو هم تغییراتی خواهد داشت. پیش بینی می‌شود که گسترش اتومبیل خودران، بیمه خودروی بدون راننده و مقررات آن را به چهار حالت تغییر دهد که به شرح زیر است:

  • با توجه به اینکه تصادفات در این خودرو‌ها کمتر از ماشین‌های معمولی است، تعمیرات و تعویض قطعات را گران‌تر خواهد کرد.
  • استفاده از این وسیله نقلیه می‌تواند نواقصی در نرم افزار و شبکه را به وجود آورد. همچنین مشکلات برنامه نویسی و جرایم سایبری از دیگر مشکلات این خودرو‌ها خواهد بود که به بروز رسانی و نصب اشاره می‌کند.
  • وسایل نقلیه خودران، حجم قابل توجهی از داده را ثبت می‌کند. این ماشین‌ها به حسگرهای پیچیده‌‌ای مجهز هستند و از اطلاعات جمع آوری شده توسط انسان قابل اعتمادتر خواهند بود که ارزیابی ریسک، قیمت گزاری و مدیریت خسارت را بدون تقلب تشخیص خواهد داد.
  • مسئولیت تصادفات از راننده به فناوری خودکار انتقال می‌یابد.

با توجه به توضیحات بالا، شرایط بیمه خودرو خودران امکان پذیر خواهد بود.

مدیریت خسارت‌ها

بررسی تیم‌های ارزیاب، دادخواه، بازرس و کارشناس‌های بیمه باید متمرکزتر باشد. همچنین بررسی میدانی خسارت‌ها از حالت تخصصی به حالت تخصص فنی زیاد تغییر خواهد کرد. در صورت وقوع تصادف، ابزارهای خود تشخیصی مقادیر بسیار زیادی از اطلاعات را درباره وسیله نقلیه و سرنشینان آن تولید خواهند کرد.

محاسبه قیمت و حق بیمه

هرچه بیمه گر‌های خودرو با فناوری ماشین‌های خودران آشنایی بیشتر داشته باشند راحت‌تر می‌توانند میزان ریسک پذیری پوشش‌ها و قیمت گذاری بیمه خودرو خودران را مشخص کنند. بیمه‌گر باید بداند که فناوری این ماشین‌ها چگونه عمل می‌کند و افراد چگونه از این وسایل نقلیه باید استفاده کنند. با بررسی‌های لازم می‌توان چگونگی خسارت‌ها را در بیمه بررسی کرد. برای اینکه بتوان قیمت گذاری درستی در رابطه با بیمه خودرو خودران انجام داد، باید بیمه‌گر‌ها و خودرو ساز‌ها رابطه نزدیکی داشته باشند.

پوشش بیمه مسئولیت

هنگامی‌ که راننده در هدایت خودرو نقشی نداشته باشد، مسئولیت خودرو هم زیر سوال می‌رود. برای خودرو‌های بدون راننده، هر مرحله یک طرف متفاوت دارد که بیمه جداگانه خریداری می‌کنند. تولید کننده یا ارائه کننده شبکه همگی مسئولیت بالقوه‌ای در سطح نیمه خودران تا خودران اتومبیل‌ها دارند. بنابراین علاوه بر بیمه شده، تولید کننده و ارائه کننده خدمات شبکه هم بیمه مسئولیت را لازم دارند.

7

تولید کننده یا ارائه کننده شبکه همگی بیمه بالقوه‌ای در سطح نیمه خودران تا خودران اتومبیل‌ها دارند

اهمیت خرید بیمه خودرو خودران

به طور حتم با ورود این خودرو در کشور عزیزمان باید تمهیدات و شرایطی ایجاد شود تا صاحبان و تولید کننده‌های این وسیله نقلیه نگرانی برای جبران خسارت‌های احتمالی نداشته باشند. صنعت بیمه می‌تواند مانند سایر حوزه‌های تکنولوژی که در حال به روز کردن محصولات خود هستند، فکری برای طراحی بیمه ماشین ‌های بدون راننده داشته باشد و متناسب با آن قیمت گذاری و حق بیمه دریافت کند.

بیمه دات کام یک سامانه استعلام، مقایسه و خرید آنلاین انواع بیمه است. خدمات شرکت‌های مختلف بیمه در این سایت ارائه می‌شود و خریداری  بیمه شخص ثالث به صورت آنلاین، بیمه بدنه و سایر بیمه نامه‌ها برای مشتری‌ها و بیمه‌گزار‌ها  فراهم شده است. در صورتی که سوالی درباره بیمه خودرو خودران دارید که در متن به آن اشاره نشده است می‌توانید در انتهای این مطلب و در قالب کامنت سوالات خود را با کارشناس‌های ما در میان بگذارید.

به نقل از سایت بیمه دات کام ( https://bimeh.com/)